Czy na Ukrainie narkotyki są legalne? Czy marihuana legalna na Ukrainie?

Ukraina kojarzy się z niskimi cenami na Ukrainie, tanim alkoholem i niskimi cenami papierosów. Wiele osób zastanawia się czy istnieją tu również inne używki. Czy narkotyki są legalne na Ukrainie? Czy marihuana jest legalna na Ukrainie? Jak wygląda ukraińskie prawo narkotykowe? Sprawdźmy to.

 


Legalność marihuany na Ukrainie

Zarówno uprawa jak i posiadanie marysi na Ukrainie jest nielegalne. Jeśli policja z najdzie u Was do 5 gramów uznane to zostanie za małą ilość, posiadanie 500 do 2500 gramów to duża ilość; a ponad 2,5 kilograma marihuany to szczególnie duża ilość. Do 5 gramów grozi odpowiedzialność administracyjna, powyżej jest to przestępstwo.

 


Droga do legalizacji marihuany na Ukrainie

Również marihuana jest na Ukrainie nielegalna ale kraj idzie w stronę legalizacji medycznej marihuany. Zwolennikiem takowej jest prezydent Wołodymyr Zełeński oraz społeczeństwo Ukrainy. W październiku 2020 roku w ankiecie przeprowadzonej przez władze aż 64,88% respondentów poparło pomysł legalizacji medycznej marihuany. Tylko 29,53% badanych było przeciwnych.

 


Inne narkotyki na Ukrainie

Skoro marihuana jest nielegalna to raczej nie trudno zgadnąć, że pozostałe narkotyki też są nielegalne. Tak samo jak w przypadku marihuany to czy jest to wykroczenie czy przestępstwo różni się od ilości posiadanego specyfiku.
 
Dla heroiny i opium posiadanie już ponad 0,005 grama jest przestępstwem, dla kokainy jest to 0,02 grama, a dla LSD 0,00001 grama. Władze Ukrainy od lat zastanawiają się nad podniesieniem tych limitów. Wielu podaje jednak, że policja rzadko znajduje “małe ilości” i przy przeszukaniu domu może się okazać, że mamy nie tylko narkotyki w dużych ilościach ale i nielegalną broń czy inne nielegalne rzeczy.
 
Na Ukrainie według artykułu 309 kodeksu karnego karana jest produkcja, posiadanie i nabycie narkotyków. Karane są też przechowywanie, przesyłka i transport narkotyków.
 
Jakie są kary? Przechowywanie i inne działania nie mające na celu sprzedaży niewielkich ilości narkotyków to grzywna w wysokości od 340 do 425 UAH, prace społeczne o długości od 20 do 60 godzin lub 15 dni aresztu. Odpowiedzialność karna za takie działania w przypadku większej ilości specyfiku to od 850 do 1700 UAH grzywny lub do 3 lat pozbawienia wolności. Sprzedaż i posiadanie dużej ilości jest karane ciężej. Odpowiednio do 5 lub 8 lat pozbawienia wolności.

 
Polecamy również: