109 mln zł na nowe przejście graniczne z Ukrainą Malhowice-Niżankowice

Jeśli komuś umknęło, tak jak nam, to podajemy nieco spóźnioną wiadomość, która ucieszy wszyscy jeżdżących na weekend do Lwowa. W polskim budżecie znaleziono kwotę 109 milionów złotych na budowę kolejnego przejścia granicznego. Kiedy powstanie nowe przejście graniczne Malhowice-Niżankowice?

 

Na spotkaniu opłatkowym Prawa i Sprawiedliwości w Przemyślu Wicewojewoda Lucyna Podhalicz poinformowała o otrzymaniu decyzji Ministra Finansów o zabezpieczeniu ponad 109 mln zł na budowę przejścia granicznego w Malhowicach – napisał na Facebooku Piotr Pilch

 

Prezentację p. Lucyna Podhalicz uzupełniłem o informację w rozwój infrastruktury drogowej na trasie Przemyśl-Malhowice z budową aż 5 pasów jezdni przy przejściu granicznym i koszcie całkowitym inwestycji ponad 31 mln zł – kontynuuje wicemarszałek województwa Podkarpackiego w swoim wpisie

 

Według założeń budowa punktu granicznego ma zostać zakończona w 2024 roku. Remont infrastruktury po polskiej stronie trwa już od późnej jesieni zeszłego roku, ale i na Ukrainie droga do Lwowa ma być w dobrym stanie. W grudniu rozpisano przetarg na remont drogi T-14 prowadzącej z Nikowic do Chyrowa.
 
Do tej pory by ominąć kolejki na największych przejściach trzeba było nadłożyć sporo. Wciąż będzie trzeba nadłożyć dużo ale już nie tak dużo. Budowa nowego przejścia sprawi, że droga z Przemyśla skróci się.
 
Z Przemyśla do Malhowic jest zaledwie 12 kilometrów, dalej z Niżankowic do Chyrowa pozostaje do przejechania około 20 kilometrów, a z Chyrowa do Lwowa 107.
 
Droga Przemyśl-Malhowice-Sambor-Lwów zajmie około 140 kilometrów. Dziś chcąc objechać kolejki przez przejście w Krościenku do przejechania z Przemyśla jest prawie 180 kilometrów po krętych, górskich trasach.
 
Wszystko wskazuje na to, że nowe przejście nie będzie wymagało inwestycji od Ukrainy, poza remontem drogi dojazdowej, bowiem budki kontrole będą wspólne. Fakt otwarcia nowego przejścia ucieszy zapewne jeżdżących podziwiać atrakcje we Lwowie ale przypominamy, że jeszcze w tym roku Ukraina ma zbudować europejski tor ze Lwowa do polskiej granicy, dzięki któremu będzie możliwe dojechanie do Lwowa bezpośrednim pociągiem normalnotorowym.
 
Lokalizacja nowego przejścia granicznego

 


 
Warto przeczytać również: