Kiedy na Ukrainie jest Wigilia, Sylwester i Wielkanoc? Oto DATY

Wyjazd na Ukrainę to dla wielu osób kusząca perspektywa wakacji. Kraj korzysta z innej strefy czasowej niż Polska oraz z innego kalendarza świąt. Wywołuje to pewne niewielkie różnice dlatego też nie każdy wie kiedy na Ukrainie jest Wigilia, kiedy na Ukrainie jest Sylwester i kiedy na Ukrainie jest Wielkanoc. Sprawdźmy kiedy są te święta na Ukrainie.

 

Większość mieszkających na Ukrainie to nie osoby wyznania rzymskokatolickiego tylko prawosławnego. Prawosławie ma swój własny kalendarz świąt, kalendarz gregoriański i to właśnie według niego wyznaczana jest większość świąt i dni wolnych na Ukrainie na przykład w 2020 roku.
 
Co to oznacza? Na początek zajmiemy się Wigilią. Wigilia na Ukrainie wypada w takim razie 6 stycznia, chociaż w normalne Boże Narodzenie 25 grudnia na Ukrainie też przypada dzień ustawowo wolny od pracy ze względu na osoby wyznania rzymskokatolickiego.
 
Drugim z interesujących ludzi faktów jest Sylwester na Ukrainie. Kiedy jest Sylwester we Lwowie na Ukrainie? Na szczęście tu nie ma żadnej różnicy i Ukraina nie wyłamuje się z powszechnie panujących trendów. Sylwester wypada w ostatnim dniu grudnia.
 
Kiedy jest Wielkanoc na Ukrainie? Tak samo jak w przypadku Bożego Narodzenia następuje tu zmiana. Wielkanoc wypada później niż w kościele katolickim. W kościele prawosławnym Wielkanoc wypada bezdyskusyjnie zawsze w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Wielkanoc jest świętem ruchowym więc nie da się podać konkretnej daty kiedy jest Wielkanoc na Ukrainie bo będzie to inna data w 2021 a inna w 2022 roku.

 


 
Polecamy również: