Dojazd do Truskawca i Drohobycza. Samochodem – trasy i wymagane dokumenty

Truskawiec nie może nawet w połowie konkurować z popularnością miasta Lwów ale z myślą o tych, którzy wybierają się do miejsca które przed wojną było jednym z najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce przygotowaliśmy materiał dotyczący dojazdu do Truskawca. Jak dojechać do Truskawca z Polski? Jaka jest droga i którędy warto jechać? Jakie dokumenty należy posiadać jadąc do Truskawca?

 

Wyjazd do Truskawca a także do położonych w pobliżu Borysławia i Drohobycza (zob. największe atrakcje w Drohobyczu) to w pewnym rodzaju sport ekstremalny. Jeśli lekarze nie zalecili Wam picia słynnej truskawieckiej wody Naftusi to wyjazd tu jest praktycznie bez sensu. Miasteczko w niczym nie przypomina starego kurortu i poza wodą i niskimi cenami (zob. ceny w Truskawcu) nie ma wiele do zaoferowania.

 

Truskawiec – dojazd

Marszrutka w kierunku Drohobycza. Truskawiec w tle

W Truskawcu nie ma lotniska i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości można było dolecieć bezpośrednio do Truskawca z Polski. Jazda lokalnymi busami i autobusami oraz koleją też nie należy do najprzyjemniejszych. W praktyce istnieją jedynie trzy w miarę wygodne sposoby dojazdu do Truskawca. Pierwszy to wykupienie zorganizowanej wycieczki w której koszt wliczony jest dojazd do Truskawca autobusem.

 

Drugi to dojazd do Medyki i piesze przejście granicy z Ukrainą lub przylot na lotnisko we Lwowie i wynajęcie taksówki albo dogadanie się z kierowcą z Bolta czy Ubera lub skorzystanie z transportu zorganizowanego przez hotel w którym mamy zamiar się zatrzymać. Większość lepszych hoteli oferuje możliwość “zgarnięcia” swoich gości z granicy lub z lotniska we Lwowie. Trzecim sposobem w granicach rozsądku jest dojazd własnym samochodem. Jazdę marszrutkami czy lokalną koleją pominiemy bo nie jesteśmy fanami sportów ekstremalnych.

 

Dojazd do Truskawca samochodem – którędy najlepiej?

Droga T1402 na linii Stryj-Truskawiec
Droga T1402 na linii Stryj-Truskawiec

Istnieje kilka dróg dojazdowych do Truskawca. Dla większości osób jadących autem na Ukrainę z obszarów oddalonych od autostrady A4 i tak obowiązkowym przystankiem na trasie do Truskawca jest Lwów. Wyjątkiem są osoby przekraczające granicę w Budomierzu, Korczowej, Medyce i na przejściu granicznym w Krościenku. Na szczęście droga ze Lwowa w kierunku Truskawca przez Stryj jest wręcz w idealnym stanie. Jadąc ze Lwowa na południe do Truskawca można skorzystać z dwóch tras. Pierwszą, którą odradzamy jest jazda przez Pustomyty. Druga droga to droga na Stryj w bardzo dobrym stanie właściwie od Parku Stryjskiego we Lwowie aż do samego końca. Ta dzieli się na dwa warianty. Można nadłożyć trochę drogi i dojechać do Stryja by później wyruszyć do uzdrowiska drogą T1418 w całkiem dobrym stanie.

 
Wybierasz się do Drohobycza, Truskawca lub Lwowa? Sprawdź oferty noclegów:


Booking.com


 

Drugi wariant to przejazd drogą na Stryj i odbicie w miejscowości Piaseczna w kierunku Medenic. Tu droga jest nieco mniej przyjemna chociaż trasa jest krótsza. Przejazd tędy to około 93 kilometrów do pokonania w czasie około 1h i 40 minut. Droga okrężna przez Stryj to 107 kilometrów do pokonania w 1h50 minut jadąc zgodnie z przepisami chociaż stan drogi może niektórych zachęcać do łamania przepisów (uwaga na mandaty na Ukrainie!). Istnieje również trzecia trasa ze Lwowa przez Zimną Wodę i Lubień Wielki – 93 kilometry do pokonania w 2 godziny. Odpowiedź którędy jechać jest chyba oczywista.

 

Droga T1418 od Sambora w kierunku Truskawca
Droga T1418 od Sambora w kierunku Truskawca

Jadąc do Truskawca z przejścia granicznego w Budomierzu lub Krakowcu pozostaje właściwie tylko trasa przez Janów (ob. Iwanofrankowe) i następnie Gródek, Drohobycz i Truskawiec. Przejeżdżając przez przejście w Medyce można zastanawiać się nad odbiciem na Sambor i przejazd do Truskawca albo przez Łukawice do Borysławia albo przez Bronice w kierunku Drohobycza. Droga przez Sambor i Drohobycz idealna dla tych którzy przekraczają granicę z Ukrainą w Krościenku nie jest w złym stanie jak na warunki ukraińskie ale nie są to europejskie standardy.

 

Truskawiec – wymagane dokumenty

Jazda do Truskawca pod względem formalnym nie różni się niczym od jazdy do Lwowa i na Ukrainę. W poszukiwaniu informacji o wymaganych dokumentach zapraszamy do materiału na temat dokumentów potrzebnych do wyjazdu na Ukrainę samochodem. Osoby jadące do Truskawca powinny też zapoznać się z informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa w Truskawcu.

 


 
Polecamy również: