Siemiradzki sprzedany! Ile za miniaturkę lwowskiej kurtyny?

Siemiradzki sprzedany! Ile za miniaturkę lwowskiej kurtyny?

Kurtyna Siemiradzkiego obok przepięknych rzeźb zdobiących gmach obecnej opery we Lwowie jest jednym z największych symboli wystawnego gmachu. Nie każdy może mieć własną kurtynę Siemiradzkiego ale można mieć jej kopie. Kopia lwowskiej kurtyny Siemiradzkiego została właśnie sprzedana na aukcji Sotheby’s. Ile kosztowała miniaturka lwowskiej kurtyny?

 

Zdjęcie otwierające: oryginalna kurtyna z gmachu we Lwowie. Fot. CC-BY-SA-2.0; Released under the GNU Free Documentation License; Stako at pl.wikipedia

 
Kurtyna we Lwowie to dzieło Parnas powstałe w latach 1899-1900. Sam obraz o wymiarach 6×9 metra podobny jest nieco do kurtyny, którą wcześniej przygotował Siemiradzki dla teatru w Krakowie.
 
Powstało również mniejsze dzieło Parnas (Parnassus), które właśnie sprzedano na aukcji słynnego domu Sotheby’s.
 
Miniaturowy Parnas datowany na 1900 rok to olej na płótnie o wymiarach 91×147 cm w ramie o wymiarach 108×163 cm. Dzieło zamówione zostało dla przemysłowca Edwarda Herbsta z Łodzi i jego żony Matyldy Scheibler.

 

Obraz w posiadaniu jednej rodziny przez ponad wiek i nigdy nie był udostępniany publicznie – czytamy na stronie domu aukcyjnego

 
Po śmierdzi Edwarda dzieło trafiło w ręce Edwarda Waltera, najmłodszego syna pary, który zawiózł je na Dolny Śląsk. Po jego wczesnej śmierci obraz wrócił do neorenesansowej Willi Herbstów w Sopocie gdzie pozostawał aż do śmierci Matyldy Herbst w 1939 roku. Stamtąd wnuczęta Matyldy ewakuowały obraz do Innsbrucku. Podobnie jak duża kurtyna z gmachu we Lwowie dzieło przetrwało II wojnę światową.

 

Kopia kurtyny powstała nie w ramach ćwiczeń, a jako późniejsza, mniejsza i wysoce zdetalowana wersja – dodaje dom aukcyjny

 
Przejdźmy więc do najważniejszego. Aukcja kurtyny odbyła się wczoraj – 1 grudnia 2020 roku. Dzieło było wystawione na sprzedaż po raz pierwszy w swojej historii. Dom aukcyjny szacował wartość obrazu Siemiradzkiego na widełki w granicach od 400 do 600 tysięcy funtów. Obraz został sprzedany. Szczęśliwy nabywca miniaturowej lwowskiej kurtyny zapłaci 680 500 funtów czyli w przeliczeniu prawie 3 365 000 zł. Tu przeczytacie więcej o wystawnym gmachu opery we Lwowie.

 
Polecamy również: