16 sposobów na komary i ugryzienia komarów. Co na komary?

16 sposobów na komary i ugryzienia komarów. Co na komary?

Wraz z nadejściem cieplejszych dni i poprzedzającymi lato opadami wiosną w Polsce pojawia się plaga komarów. Irytujące owady atakują ludzi i mogą popsuć każdy wakacyjny wyjazd czy wieczorne spotkanie ze znajomymi. Jak chronić się przed ugryzieniami komarów? Jak odstraszać komary? Co na komary gdy już ugryzą? Oto kilka metod radzenia sobie z ugryzieniami komarów oraz przeciwdziałania atakom komarów. Co robić gdy brzęczy komar?

 

1. Pozbądź się stojącej wody

Ta porada dotyczy się przede wszystkim mieszkańców domów. By pozbyć się komarów najlepiej wcale ich nie zapraszać. Stojąca woda zalegająca w doniczkach, grillu, beczce, przyczepie stojącej przed domem, kałuży czy nawet stawie to miejsca w którym mogą rozmnażać się komary. Jeśli mamy oczko wodne lub staw w ogrodzie najlepiej zadbać o to, by woda wciąż była w ruchu. W wielu miejscach używana jest również bakteria bacillus thuringiensis, których obecność niszczy larwy komarów.

 

2. Trzymaj komary z daleka od mieszkania

Moskitiera nie bez powodu nazywa się właśnie tak. Najlepszym sposobem na komary atakujące w domu jest zablokowanie im możliwości dostępu do mieszkania. W sprzedaży zarówno tymczasowe, choć mniej skuteczne, moskitiery jak również i stałe konstrukcje doczepiane do okien.

 

3. Unikaj stonowanych kolorów

W przeciwieństwie do niektórych owadów komary przyciągają ciemne kolory takie jak granatowy czy czarny oraz wyraziste takie jak chociażby głęboka czerwień. Jeśli czeka nas wakacyjny wyjazd w miejsce w którym komarów będzie sporo to dobrym pomysłem na wieczorne wyjścia jest ubieranie ubrań w jasnych i lekkich kolorach, które nie przyciągają irytujących owadów.
 

4. Stań się nieatrakcyjny dla komarów

Komary wabi do człowieka nie tylko pot, a dokładnie zawarty w nim kwas mlekowy. Oczywiście należyte dbanie o higienę jest jedną z najważniejszych rzeczy nie tylko jeśli mowa o przyciąganiu czy odpychaniu komarów. Najmniej szczęścia mają też osoby posiadający grupę krwi 0. Na szczęście atrakcyjność dla komarów można ograniczyć na przykład nie spożywając alkoholu. Pomocne może być również spożywanie witaminy B1.

 

5. Ubierz coś z długim rękawem

To dość oczywista porada ale jednocześnie niezwykle skuteczna. Ubranie z dłuższym rękawem pozwoli na uniknięcie wielu ugryzień owadów. Im luźniejsze ubranie, tym lepiej. Dobrze sprawdzają się też grubsze materiały przez które komar nie jest w stanie się przebić.

 

6. Używaj ziół w ogrodzie i nie tylko

Melisa, bazylia, mięta, lawenda, rozmaryn czy… kocimiętka to zioła, których obecność odstrasza komary. Dobrym pomysłem jest więc posadzenie ich w ogrodzie. Również zerwanie liści i roztarcie ich pozwoli na odstraszanie owadów. Sposobem na komary są również irytujące je olejki eteryczne takie jak chociażby olejki z kocimiętki, bazylii czy tymianku ale również mięty, drzewa herbacianego czy olejek cedrowy. Olejek można rozmieszać z wodą, a pod zbiornikiem z nim podpalić świeczkę by zapach unosił się w powietrzu.

 

7. Użyj wentylatora

Komary latają bardzo wolno i w przeciwieństwie do wielu owadów wcale nie radzą sobie zbyt dobrze w powietrzu. Ustawienie wentylatora pracującego w okolicach stołu biesiadników sprawi, że łatwiej uda się je odgonić. Pracujący wentylator utrudni komarom latanie.

 

Dlaczego komar gryzie? Dlaczego ugryzienie komara swędzi?


 
Jeśli nie zabezpieczyliśmy się przed komarami odpowiednio wcześniej niestety pewnie trzeba będzie razić sobie z bólem po ugryzieniu komara. Co można poradzić gdy komar już ugryzie? Irytujące swoją obecnością komary występujące w Polsce gryzą ale zwykle nie przenoszą żadnych niebezpiecznych chorób, których należy się obawiać, chociaż w Polsce żyje ponad 40 gatunków komarów. Po ugryzieniu komara najczęściej powstaje niezbyt groźna opuchnięta i swędząca blizna. Dlaczego po ugryzieniu komara swędzi skóra?

 

Komar po wkłuciu się w człowieka wpuszcza do rany substancję zapobiegającą krzepnięciu krwi i znieczulającą ofiarę. To właśnie w wyniku działania enzymu wstrzykiwanego przez owada powstaje irytująca nas blizna, której swędzenie jest wynikiem reakcji alergicznej. Dlaczego komar gryzie? Wbrew powszechnym przekonaniom komary nie żywią się krwią. Krew, a dokładniej zawarte w niej białko, potrzebne jest samicy komara do złożenia jaj. Bez pokarmu w postaci krwi komary nie mogą się rozmnażać ale krwią się nie żywią. Samce komarów żywią się nektarem kwiatowym i nie gryzą. Komarzyce mogą pić nie tylko ludzką krew ale również krew naszych zwierząt domowych czy innych stworzeń.

 

Czy należy obawiać się komarów?

Komary gryzą nie tylko ludzi ale i najróżniejsze zwierzęta. Na szczęście ze względu na budowę komarów nie musimy się obawiać zarażenia się czymś co pływało w krwi osoby ugryzionej wcześniej. W Polsce komary zwykle nie roznoszą chorób ale trzeba pamiętać, że w innych miejscach owady mogą roznosić malarię lub Wirus Zachodniego Nilu.

 

Co na ugryzienia komarów?

Gdy wiemy już dlaczego komary gryzą i po co potrzebna im ludzka krew możemy zastanowić się nad sposobami na ugryzienia. Jeśli nie udało się zabezpieczyć przed owadem musimy liczyć się z opuchlizną i swędzeniem. Co na to począć? Poza maścią na ugryzienia owadów z apteki można spróbować domowych sposobów na ugryzienia komarów. Jakich?

 

1. Płatki owsiane

Owsianka może zadziałać nie tylko jako metoda na zaspokojenie głodu. Nałożona na miejsce ugryzienia owsianka działa przeciw podrażnieniom. Na swędzące miejsce można położyć trochę masy z płatów płatów zmieszanych wcześniej z wodą. Tak przygotowaną mieszankę warto trzymać w miejscu ugryzienia przez kilka minut. W bardziej ekstremalnych przypadkach pogryzień masy trzeba przygotować trochę więcej i włożyć do niej na przykład całą pogryzioną dłoń.

 

2. Lód

Lód lub bardzo zimna woda również może okazać się dobrym sposobem w walce z nieprzyjemnymi doznaniami zafundowanymi przez komary. Do miejsca ugryzienia najlepiej przykładać worek wypełniony kruszonym lodem ale nie wolno przesadzać. Ochładzać miejsce ugryzienia można najwyżej kilka minut i najlepiej nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry.

 

3. Miód

Kolejnym z domowych sposobów na ugryzienia owadów może być miód. Słodki owoc pracy pszczół ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Korzystnie wpływa na gojenie się ran czy oparzeń więc można wykorzystać go również w miejscu ugryzienia. Wystarczy tylko odrobina miodu naniesiona na miejsce ugryzienia.

 

4. Aloes

Wykorzystanie aloesu w miejscu ugryzienia będzie miało podobny efekt. Sok z rozciętego aloesu ma właściwości łagodzące stan zapalny i w niewielkim stopniu pomaga w procesie leczenia ran.

 

5. Soda oczyszczona

Pomysł wykorzystania sody do najróżniejszych domowych zabiegów nie jest niczym nowym. Podobnie jak z płatków owsianych również z sody wykonać można pastę, która w pewnym stopniu pomoże po ugryzieniu komara. Proszek zmieszany z wodą można trzymać na skórze kilka minut.

 

6. Bazylia

Eugenol w niewielkim stopniu zawarty w bazylii jest związkiem chemicznym wykazującym działanie odkażające i znieczulające. Wykorzystanie bazylii jako okładu na ugryzienie komara może być użyteczną metodą. Najlepszym pomysłem jest przygotowanie wywaru z suszonej bazylii, a następnie wykonanie okładu z tak przygotowanej “herbatki”.

 

7. Ocet

Polewanie skóry octem w przypadku poparzeń, otarć czy ran to znany specyfik z domowej apteczki. Na ugryzienia komarów również się nada ze względu na łagodzenie stanów zapalnych i łagodzenie swędzenia. Na ugryzienie komara najlepiej przygotować roztwór octu z wodą i przyłożyć namoczony wacik do miejsca ugryzienia.

 

8. Czosnek

Czosnek jest kolejnym z naturalnych sposobów, który można wykorzystać na ugryzienie owada. Zwykle kojarzy się z naturalnym antybiotykiem czy metodą na obniżenie wysokiego ciśnienia krwi. Na ukąszenie komara czosnku jeść nie trzeba. Wystarczy przyłożyć najlepiej zmiażdżony ząbek czosnku w miejsce bolesnego ugryzienia.

 

9. Rumianek

Ostatnim z naturalnych sposobów na ukąszenie owada, nie tylko komara, może być zastosowanie rumianku. Na bolące miejsce najlepiej przyłożyć torebkę zalaną wcześniej gorącą wodą. Uwaga – ważne by torebka nie była za gorąca bo można się oparzyć. Podobnym sposobem może być również okład z torebki zielonej herbaty.
 

Polecamy również:

 

Powiązane wpisy