Czy w Chorwacji są komary? Co zabrać ze sobą?

Wiele osób wyjeżdżających po raz pierwszy w życiu do Chorwacji zastanawia się co spakować na wyjazd do Chorwacji. Czy w walizce musi znaleźć się środek odstraszający komary i ewentualnie maść na pogryzienia owadów? Jeśli zastanawiacie się czy w Chorwacji są komary to dziś spieszymy z wyjaśnieniami.

 
Większości podróżnych Chorwacja kojarzy się z klimatem zdecydowanie cieplejszym i mniej wilgotnym od Polski. Wszak w Chorwacji rosną nawet palmy. Czy w związku z tym nie trzeba obawiać się komarów?
 
Niestety jeśli zastanawiacie się czy w Chorwacji są komary to odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, są w Chorwacji komary. Wszystko zależy oczywiście od tego gdzie dokładnie jedziecie i w jakim terminie planujecie wycieczkę, ale w Chorwacji są komary i to już od dawna. Poza kremami z filtrem lepiej więc kupić też coś na komary.
 

 
Ważną informacją dla podróżujących do Chorwacji może być również to, że poza “zwykłymi” komarami takich gatunków, jakie można spotkać w Polsce od pewnego czasu w Chorwacji spotykane są inwazyjne gatunki komarów.
 
Mowa o komarach tygrysich z Azji, które mogą przenosić najróżniejsze choroby w tym dengę, żółtą febrę czy gorączkę Zachodniego Nilu. Komary te pojawiły się zarówno w Chorwacji jak i w Bułgarii, a także Albanii, Grecji, Czarnogórze, Słowenii czy nawet Monaco. W Chorwacji komar tygrysi został zaobserwowany po raz pierwszy w 2004 roku w Zagrzebiu.

 
Zobacz także: co warto kupić w Chorwacji.

 

Polecamy również: