Hruszewski Cinema Jazz – lokal w kultowym starym kinie

Dobrych restauracji do których nie przychodzą turyści przyjeżdżający do Lwowa jest bardzo wiele. Jedną z nich jest Hruszewski Cimena Jazz działająca około 10-15 minut piechotą od Rynku we Lwowie. Co można zjeść w Hruszewskim, jaka jest historia tego przepięknego miejsca oraz jakie są ceny i menu w Hruszewski Cinema Jazz?

 


Hruszewski Cinema Jazz – wystrój i lokalizacja

W okazałym budynku na skrzyżowaniu dawnej ul. Akademickiej i pl. Akademickiego pod adresem pl. Akademicki 5 przez lata działały najróżniejsze kinoteatry do których tradycji odwołuje się restauracja. Przez pewien czas nazywane m.in. kinoteatrem Korso, przez pewien czas teatrem świetlnym Warszawa w latach 20-tych czy kinem Rialto niedługo przed wojną.
 

W okolicy na środku pl. Akademickiego przez lata stał pomnik Aleksandra Fredry. Przy powojennym prospekcie Szewczenki od 12 czerwca 1994 roku stoi tu pomnik Mychajła Hruszewskiego od którego restauracja bierze pierwszy człon swojej nazwy. O Hruszewskim więcej w serwisie Wikipedia. Trzeci człon wywodzi się oczywiście od muzyki na której koncerty można tu przyjść i które rozbrzmiewa w głośnikach w leniwe wieczory.
 
Hruszewski Cinema Jazz
 
Restauracja położona jest już znaczny kawałek od centrum, zaraz obok Szkockiej. Od opery to około 15 minut na piechotę, więc wiele osób może zdecydować się na podjechanie tu Boltem czy Uberem. Nie każdy wie o istnieniu lokalu, a ze względu na niekorzystne położenie nie każdy tu trafia. Hruszewski nie rzuca się w oczy niczym poza atrakcyjnym neonem i muzyką, którą słychać z ogródka. Ze względu na znaczną odległość od Rynku i wyższe ceny nie ma tu prawie żadnych turystów. To samo w sobie jest zaletą.

 

Hruszewski Cinema Jazz należy do sieci restauracji do której należy również fenomenalna Part Art of Rest czy popularne sklepy z nalewkami Nalewka ze Lwowa, trzygwiazdkowy hotel Modern Art czy restauracja Pańska Czarka w której w 2017 roku doszło do zatrucia gronkowcem. Błędy na szczęście naprawiono. Do Hruszewski Cinema Jazz wybraliśmy się bez obaw i nie zatruliśmy się niczym.

 


Hruszewski Cinema Jazz – ceny i menu

Hruszewski Cinema Jazz
 
Ceny w lokalach we Lwowie powoli acz systematycznie rosną jednak wysokiej klasy restauracja jaką bez wątpienia jest Hruszewski Cinema Jazz wciąż pozwala na zakup kolacji za kwotę znacznie niższą niż gdziekolwiek indziej w Europie. Hruszewski jak na warunki Lwowa jest jedną z droższych restauracji. Za pełny dwuosobowy obiad przyjdzie zapłacić w granicach 150-200 złotych. W menu znalazło się wiele interesujących pozycji.

 

W Hruszewski Cinema Jazz zjemy m.in. przystawki w formie bruschetty (96 UAH), carpaccio z cielęciny (188 UAH), deskę serów (208 UAH) czy grillowany filet z bakłażana (216 UAH). Sałatki w granicach 150-250 UAH, zupy od 88 UAH za rosół z kurczaka przez 116 UAH za krem grzybowy po nawet 218 UAH za pikantną zupę rybną. Wśród dań głównych grillowana cielęcina (288 UAH), steki (298; 308; 408 UAH), wieprzowina w granichac 198-240 UAH czy drób od 140 do 288 UAH za filet z piersi z kaczki. Desery od 88 do 138 UAH za fondant czekoladowy.
 
Hruszewski Cinema Jazz 
W lokalu siostrzanym do Nalewek ze Lwowa można spróbować oczywiście również i trunków sprzedawanych m.in. w lokalu przy Ruskiej obok Rynku w cenie około 60 UAH za kieliszek. Kawa w granicach 50 UAH, napoje bezalkoholowe od 38 do 45 UAH. W menu także rumy, wino i mocniejsze alkohole, a także piwa w granicach od 50 UAH za Burgomistr po 70 UAH za Stella Artois. Śniadania w granicach od 88 do 150 UAH.

 

Niestety zastosowano tu bardzo nieprzyjemny manewr za który należy się minus. Dania główne podawane są bez żadnych dodatków. Jeśli chcemy na przykład puree ziemniaczane czy grillowane warzywa to trzeba dopłacić za nie dodatkowe 60-70 UAH.
 
Hruszewski Cinema Jazz 
Schludnie ubrana obsługa nie narzuca się swoją obecnością. Bez problemu dostajemy menu w języku angielskim i bez problemu dogadujemy się po angielsku składając zamówienie. Na dania trzeba trochę poczekać. Jakość stoi na bardzo wysokim poziomie chociaż amatorów “dużo i dobrze” zasmucą niewielkie rozmiary porcji. W tym wypadku to oczywiście nie wada. Serwowany kurczak po kijowsku przewyższa tego z Restauracji Baczewskich. Mięso delikatne, dobrze doprawione, soczyste. Wszystko podane jest na ładnej zastawie, kelnerzy nie narzucają się pytaniami “czy wszystko w porządku”, a z głośników przyjemnie snuje się smooth jazz.

 

Niestety jak to często we Lwowie bywa lokal opuszczamy jako ostatni. Z sąsiednich stolików znikają już nakrycia, a obsługa wyraźnie myśli już o zamknięciu. Nie próbujemy deseru ale jeśli serwowane tu słodkości są równie smaczne jak dania główne to warto tu przyjść również na nie. Z całą pewnością Hruszewski Cinema Jazz zaliczyć można do grona najlepszych restauracji we Lwowie.

 


Hruszewski Cinema Jazz – podsumowanie


 
Restauracja znajduje się w starym kinie w przepięknym budynku słynnego Karola Richtmanna projektu Jakuba Bałłabana. Elewację zdobią dzieła uznanego we Lwowie Bronisława Sołtysa, który odpowiadał również za wnętrza. Wybierając się na kolację do Hruszewski Cinema Jazz warto przyjżeć się samemu budynkowi i spróbować dostać się do środka chociaż na klatkę schodową.

 

Restauracja położona jest z daleka od największego turystycznego ruchu. Serwuje wyśmienitą kuchnię, można tu przy jedzeniu obejrzeć film lub posłuchać jazzowej muzyki na żywo. Nie jest to najtańsza miejscówka w mieście. Za kolację dla jednej osoby w zależności od zamówionych dań zapłacimy w okolicach 500-800 UAH. Zdecydowanie mniej niż za podobnej klasy obiad w jakimkolwiek innym kraju.
Hruszewski Cinema Jazz czynna jest od 9:00 do 0:00 czasu lokalnego czyli od 8 do 23:00 czasu polskiego. Można oczywiście płacić kartą.
 


 
Polecamy również: