Najlepsze restauracje w Krakowie z Przewodnika Michelin. Gdzie zjeść w Krakowie?

W Krakowie są setki, jeśli nie tysiące restauracji ale tylko niektóre mogą pochwalić się naprawdę wysokim standardem. Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie są najlepsze restauracje w Krakowie to warto sprawdzić które restauracje w Krakowie zostały wyróżnione w Przewodniku Michelin? Która restauracja została nagrodzona słynną gwiazdką Michelin? Oto spis restauracji z ostatniego wydania Przewodnika Michelin po Krakowie. Jakie są najlepsze restauracje w Krakowie? Która restauracja jest najlepsza?

 


Nota_Resto (talerz)


 
Nota_Resto by Tomasz Leśniak przy ul. św. Krzyża to miejsce o umiarkowanych cenach. Zjemy tu m.in. pierogi, makarony, steki czy drób. Zaletą lokalu jest szeroki wybór najróżniejszego wina i ciekawe wnętrza. Właścicielem lokalu jest Tomasz Leśniak znany szeroko jako kucharz polskiej reprezentacji piłkarskiej. Lokal połączony jest kuchnią z inną, mniej formalną miejscówką – Bistro Bene. Nota_Resto w Przewodnikiu Michelin nagrodzono talerzem ze sztućcami.

 


Karakter (talerz)


 
Mięsna restauracja Karakter na Kazimierzu naszym zdaniem nie jest restauracją dla każdego bowiem w karcie dań znajdują się dość niekonwencjonalne połączenia, które przy pierwszej wizycie wymagają sporej odwagi. Mowa o tak szokujących na pierwszy rzut oka daniach jak pate z móżdżku cielęcego czy końska grasica. Są też bardziej standardowe potrawy jak burgery czy ryby. Restauracja wyróżniona jest talerzem z jednym kompletem sztućców. Ceny nie zwalają na podłogę.

 


Zazie (Bib Gourmand)

 

Na Kazimierzu przy ul. Józefa 34 znajduje się kolejny krakowski lokal znajdujący się w prestiżowym gronie wyróżnionych. To jedyna restauracja z rekomendacją Bib Gourmand (czyli wyróżnienie za naprawdę dobre jedzenie w niskiej cenie) i jednym kompletem sztućców w naszym mieście. Zazie Bistro to miejscówka dobrze znana, oferująca wysokiej jakości dania kuchni francuskiej po niskich cenach. Od wtorku do piątku lunch z przystawką, daniem głównym i deserem za zaledwie 43 zł. W weekendy lepiej postarać się o rezerwację. Kiedyś już opisywaliśmy Zazie Bistro.

 


Hana Sushi (talerz)

 
Jeśli interesuje Was kuchnia japońska to w gronie najlepszych restauracji w Krakowie również coś się znajdzie. Hana Sushi na Kazimierzu to lokal wyróżnipny talerzem z jednym kompletem sztućców. W menu, jak sama nazwa wskazuje, sushi ale także pierożki, sałatki, zupy i japońskie dania główne.

 

 


Kogel Mogel (talerz)

 
Restauracja Kogel Mogel przy ul. Siennej 12 to propozycja dla fanów kuchni polskiej. W karcie różne pozycje od mało skomplikowanych i niewyszukanych dań jak żurek czy barszcz czerwony aż po sandacza z sosem rakowym, kaczkę, gęś czy poliki wołowe. Restauracja wyróżnia się naprawdę ładnym wnętrzem.

 


Amarylis (talerz)

 
Nieco dalej od turystycznych szlaków Starego Miasta czy Kazimierza i Podgórza prz ul. Dietla 60 znajduje się przytulna restauracja Amarylis w której serwowane są jedne z tańszych zestawów degustacyjnych w Krakowie oraz dania z karty. W karcie ryby, królik, preliczka, cielęcina i polędwica wołowa zdecydowanie tańsza niż przy samym Rynku Głównym. Restauracja wyróżniona jest talerzem z dwoma kompletami sztućców.

 


Pod Różą (talerz)


 
Restauracja Pod Różą przy Floriańskiej 14 to miejsce wyróżnione talerzem i dwoma kompletami sztućców. W Pod Różą na dziedzińcu Hotelu Pod Różą serwowane jest zarówno menu degustacyjne jak i dania z karty. Jeśli chodzi o kuchnię to dominują dania mięsne takie jak schab, wołowina z kurkami na maśle czy rostbef. Restauracja dysponuje szerokim wyborem wina.

 


Farina (talerz)


 
Farina to propozycja dla osób, które kuchni włoskiej czy polskiej gustują przede wszystkim w owocach morza i rybach. W menu kawior z jesiortra, owoce morza, ośmiorniczki, pieczone ryby i wiele innych pozycji w polędwica wołowa czy kaczka dla osób, które nie lubią ryb. Ceny rozsądne. Restauracja położona przy ul. św. Marka wyróżniona jest talerzem z jednym kompletem sztućców.

 

 


Albertina (talerz)

 
Albertina to miejsce na jedno z tańszych w Krakowie 7-daniowych menu degustacyjnych, a także na dania z karty. Restaurację polecić można fanom homarów, ale nie tylko. Zadowoleni będą też koneserzy wina. Albertina przy pl. Dominikańskim kusi też naprawdę ładnymi wnętrzami. Restauracja wyróżniona jest talerzem z dwoma kompletami sztućców.

 


Szara (talerz)


 

Jedna z najciekawiej położonych restauracji w Krakowie. Szara na Rynku Głównym zajmuje historyczne wnętrza przedwojennego sklepu Szarski i Syn. Lokal kilkukrotnie pojawiał się w zestawieniu przygotowanym przez Michelin. Obecnie wyróżniono go talerzem i dwoma kompletami sztućców. W karcie dania kuchni polskiej ze szwedzkimi elementami. Atmosfera na wysokim poziomie chociaż restauracja nie wymaga ubierania się w smoking czy frak. To jedna z naszych ulubionych restauracji w Krakowie. Tu więcej o Szarej na Rynku.

 


Szara Kazimierz (talerz)


 

Drugi lokal pod tą samą marką znajduje się na Kazimierzu. Miejscówka jest nieco mniej wystawna niż restauracja przy Rynku. Menu podobne ale nieco szersze i wzbogacone o tańsze dania takie jak na przykład pierogi ruskie. Zaletą Szarej na Kazimierzu są nieco niższe ceny oraz menu lunchowe, które sprawia że posiłek w restauracji wyróżnionej przez Michelin wcale nie nadwyręża budżetu. Stara na Kazimierzu wyróżniona jest talerzem z jednym kompletem sztućców.

 


Enoteka Pergamin (talerz)


 

Jednen z najtańszych lokali na liście. Enoteka Pergamin przy ul. Grodzkiej 39 serwuje makaron i risotto, pizzę, a także proste dania główne takie jak drób lub polędwica wieprzowa. Zaletą lokalu jest swobodna atmosfera, przystępne ceny i luźna atmosfera, a także szeroki wybór wina i drinków. Działa tu również palarnia cygar. Enoteka Pergamin wyróżniona jest talerzem z kompletem sztućców.

 


Bottigliera 1881 (1 gwiazdka)

 
Za sprawą ostatniej odsłony Przewodnika Michelin położony na Kazimierzu lokal stał się prawdopodobnie najbardziej znaną restauracją w Krakowie. To pierwsza krakowska restauracja, która otrzymała wyróżnienie w postaci gwiazdki, a dokładnie gwiazdki i 2 kompletów sztućców. Lokal przy Bocheńskiej 5 na Kazimierzu serwuje dania a la carte oraz menu degustacyjne. W piątki i soboty tylko menu degustacyjne.

 


Fiorentina (Bib Gourmand)


 
Fiorentina to kolejny lokal należący do popularnej w Krakowie sieci. Restauracja położona przy ul. Grodzkiej 63 wyróżniona została w kategorii Bib Gourmand i otrzymała dwa komplety sztućców. W karcie menu degustacyjne składające się z 5 lub 7 dań, a także dania kuchni polskiej w karcie. Ceny nie odbiegają od cen w dobrych restauracjach w centrum Krakowa.

 


3 Rybki (talerz)


 
Jedna z lepszych restauracji w Krakowie. 3 Rybi przy Szczepańskiej 5 to elegancki lokal nieznacznie droższy od większości z zestawienia. Dostępne 6 daniowe menu degustacyjne i dania a la carte w postaci mięs czy ryb. Na uwagę zasługuje bardzo bogata oferta win. Lokal wyróżniono talerzem z dwoma kompletami sztućców.

 

 


Pod Nosem (talerz)


 
Przy ul. Kanoniczej 22 w restauracji Pod Nosem znajdziemy m.in. kawior i dania kuchni polskiej jak chociażby perliczkę czy cielęcinę. Restauracja oferuje duży wybór win i cygar. Restauracja wyróżnipna jest talerzem i kompletem sztućców w kolorze czerwonym.
 


ZaKładka (talerz)


 
Kolejne miejsce nagrodzone talerzem z kompletem sztućców to Zakładka przy ul. Józefińskiej 2. W menu makarony, mule, owoce morza czy mięsa. Atmosfera nieco gorsza niż w bardziej ekskluzywnych miejschach za to ceny w bistro są niższe niż w centrum Krakowa. Dania główne zdecydowanie poniżej 50 złotych.

 


Copernicus (talerz)


 
Restauracja jednego z najlepszych hoteli w Krakowie wymieniona została w naszym zestawieniu miejsc na lunch w Krakowie bowiem 3 daniowy lunch zjemy tu już za 69 zł. Poza tym menu degustacyjne 5, 7 lub 9 daniowe w cenach przystępnych jak na tego typu posiłki w Krakowie. W karcie też specjalne menu podawane w ogródku restauracyjnym. Restauracja wyróżnipna jest talerzem z trzema kompletami sztućców.

 
Warto przeczytać również: