Czy warto zobaczyć i pojechać do Wadowic? Wadowice opinia

Koło Krakowa czy Katowic wiele jest ciekawych miejsc na jednodniową wycieczkę ale oczywiście nie da się rozdwoić i być w dwóch miejscach jednocześnie. Jeśli zastanawiacie się czy warto pojechać do Wadowic i dla kogo wyjazd do Wadowic jest dobrym pomysłem to dobrze trafiliście. Dziś sprawdzimy czy warto i na jak długo jechać.

 
Wadowice oddalone są o około 50 kilometrów jazdy od Krakowa. W zależności od natężenia ruchu i tego jak bardzo łamiecie przepisy drogowe (a wiadomo przecież, że nie łamiecie) dojazd tu trwa około godziny. Jadąc z Krakowa można wybrać drogę przez Kalwarię Zebrzydowską i okolice Lanckorony by zaliczyć kolejne z atrakcji koło Krakowa albo przejechać przez Skawinę przez DK44.

 

 

Dość łatwy dojazd i niewielka odległość od Krakowa, Katowic czy Bielska Białej oraz oczywiście osoba Jana Pawła II sprawiają, że Wadowice są atrakcyjną turystycznie miejscowością. To oczywiście dzięki Karolowi Wojtyle przyjeżdżają tu turyści inni niż ci, którzy przyjechali na jednodniowy wypad z większego miasta.

 
Większość atrakcji w Wadowicach z oczywistych względów związana jest z młodzieńczymi latami papieża. Trudno by było inaczej. Jeśli nie jesteście osobami przesadnie wierzącymi to do atrakcji miasta zaliczyć będzie można park czy wycieczkę nad rzekę.

 

 

Większość zabytków to zabytki sakralne – kościół, klasztor, ochronka. Naprawdę ładny jest park w Wadowicach ale już zabytkowe koszary w których pracował Karol Wojtyła, ojciec Karola Wojtyły, to obiekt popadający w ruinę i niedostępny do zwiedzania.

 


Czy warto zobaczyć i pojechać do Wadowic – podsumowanie

Jeśli wybieracie się na zwiedzanie Małopolski i szukacie atrakcji w okolicach Krakowa to Wadowice wraz z położonymi w okolicach miejscami takimi jak brzegi Jeziora Mucharskiego, Lanckorona i słynne sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, aż proszą się o odwiedzenie. Wycieczka do Wadowic i okolic to dobry pomysł ale miasteczko nie jest w naszej opinii aż tak ciekawe, by przyjechać tu na długi urlop.
 

W Wadowicach nie ma wielu wyszukanych restauracji, wysokiej klasy kawiarni. Nieco lepsze hotele są oddalone o kilka kilometrów od miejscowości, więc do samych Wadowic trzeba będzie z nich podjechać. Sama okolica Wadowic nadaje się na dłuższy urlop chociaż nie ma co się oszukiwać – są w Europie rejony bardziej atrakcyjne turystycznie niż obszar Beskidu Małego.
 

 
Z własnego doświadczenia możemy przypomnieć sobie 4-dniowy wyjazd do Lanckorony, który z nudów zakończyliśmy powrotem do Krakowa już drugiego dnia :).
 
Wadowice to ładnie położona i ciekawa miejscowość, którą warto zobaczyć zwłaszcza jeśli bliskie Waszemu sercu są losy Karola Wojtyły, późniejszego papieża.

 

 

Dla osób głęboko wierzących przebywanie w miejscu w którym wychowywał się święty, chodzenie tymi samymi uliczkami i modlitwa w tym samym kościele w którym był ochrzczony, będzie gigantyczną atrakcją i dużym przeżyciem.
 
Dla zwykłych turystów przyjazd do Wadowic to możliwość poznania ważnych fragmentów dziejów Polski i świata. Do Wadowic warto przyjechać, ale nie na długo. Na zwiedzanie Wadowic wraz ze zjedzeniem obiadu i kremówki wystarczy parę godzin. Wraz ze zwiedzaniem okolic takich jak właśnie Kalwaria Zebrzydowska można pokusić się o przyjazd z noclegiem w okolicy.

 

 

Jeśli mielibyśmy jechać samochodem ze Szczecina, Gdańska, Białegostoku czy Warszawy tylko po to, by przyjechać tu na jeden dzień z powodów innych niż religijne to wybralibyśmy jednak inne miejsce bliżej domu.

 
Polecamy również: