Ukryte ogrody w Krakowie TOP 9+ Ukryte miejsca i kawiarnie

Ukryte ogrody w Krakowie TOP 9+ Ukryte miejsca i kawiarnie

W internecie przeczytać można o ukrytych ogrodach w Krakowie. Większość z nich ukryta jest tylko z nazwy ale przewodnika po “ukrytych ogrodach” w Krakowie nie może zabraknąć i na naszym blogu. Nie są to wprawdzie ukryte miejsca w Krakowie ani ale skrywają kawiarnie, ogrody do wynajęcia i dość nietypowe miejsca na trasie zwiedzania Krakowa. Oto TOP lista “ukrytych ogrodów w Krakowie”.

 


Ogród Botaniczny UJ


 
We wszystkich zestawieniach “ukrytych” ogrodów pojawia się najbardziej znany ogród w Krakowie i jeden z najbardziej znanych ogrodów w całej Polsce. Najstarszy ogród botaniczny w Polsce ukryty chyba tylko przed totalnymi ignorantami. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego zajmuje 9,6 hektara powierzchni. Tu piszemy więcej o ogrodzie botanicznym w Krakowie.

 


Ogród Profesorski UJ


 
Kolejny ogród, który ukrytym jest jedynie w oczach niektórych blogerów to Ogród Profesorski położony w samym centrum przy Jagiellońskiej 17. Niewielki ogród o powierzchni około 0,15 hektara swoją historią sięga 1467 roku. Niegdyś jego powierzchnia była znacznie większa. Stanowił miejsce w którym rosły warzywa i owoce na potrzeby uczelnianych jadalni. Odrestaurowany teren wypełniono rzeźbami profesorów UJ, modelami przyborów naukowych. Można wejść od ulicy lub Collegium Maius.
 


Ogród Muzeum Archeologicznego


 
Ukryty jedynie przed niewidomymi, położony przy Plantach i Muzeum Archeologicznym, Ogórd Muzeum Archeologicznego. Wejście do ogrodu znajduje się od ul. Poselskiej 3. Zabytkowy ogród również nie należy do największych – zajmuje 0,5 hektara. Ogród oddany do użytku na przełomie 1968 i 1969 roku wygląda nieco lepiej na zdjęciach sprzed kilku lat niż w obecnym stanie ale i tak warto tu wpaść. Zwiedzanie to koszt całych 2 złotych. W niedziele za darmo.

 


Ogród Czapskich


 
Lista “ukrytych” ogrodów obfituje w te położone koło muzeów. Kolejnym z nich będzie znajdujący się przy ul. Józefa Piłsudskiego 12 ogród znajdujący się na tyłach Pałacu Czapskich w Krakowie. Niewielki pałacyk powstał w latach 1883-84. Ogród znajdujący się za nim zachował pierwotną formę. Podziwiać tu można też stare rzeźby. Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego nieczynne jest w poniedziałek. Bezpłatne zwiedzanie we wtorki.

 


Ogród Mehoffera

 
Kolejnym “ukrytym” ogrodem jest słynny na cały Kraków ogród Mehoffera czyli kawałek ogrodu za niewielką kamieniczką, która od lat 30-tych była domem słynnego młodopolskiego artysty. Ogród o powierzchni 0,16 hektara to miejsce w którym działa również kawiarnia Meho Cafe. Tu przeczytacie więcej o ogrodzie Mehoffera.

 


Ogród w kamienicy Pod Irysami


 
Na dziedzińcu znajdującej się przy ul. Karmelickiej kamienicy będącej własnością słynnej firmy Herbowo znajduje się niewielki ogródeczek dostępny zarówno dla najemców jak i postronnych przechodniów. Uwaga: wejście do budynku jest niemożliwe w niedziele.

 


Ogrody Królewskie na Wawelu


 
Kolejne ogrody, które kryją się tak nieudolnie, że praktycznie każdy o nich wie to Ogrody Królewskie na Wawelu. Pierwotne ogrody na Wawelu istniały od XVI wieku. Przywrócono je do życia w renesansowej formie i ostatecznie otwarto dla zwiedzających w 2005 roku. Tarasy z ogrodami dostępne są do zwiedzania w okresie w którym pogoda na to pozwala czyli w ciepłych miesiącach. Zobaczymy tu m.in. winorośle, oleandry czy róże. Koszt zwiedzania 5 zł. W miesiącach letnich ostatnie wejście o 18:40, jesienią o 16:40.

 


Ogrody do których trudniej się dostać


 
O ile do większości wymienionych wcześniej “ukrytych ogrodów w Krakowie” da się wejść o tyle do wymienionych w tym podpunkcie miejsc dostać się nieco ciężej. W Krakowie pełno jest ogrodów do których postronni raczej nie mają możliwości swobodnego wstępu. Mamy na myśli na przykład ogród w pałacu Tadeusza Stryjeńskiego przy ul. Batorego, a także wiele klasztornych ogrodów takich jak na przykład ogród karmelitanek bosy przy ul. Łobzowskiej, ogród urszulanek przy ul. Starowiślnej czy ogród felicjanek przy ul. Smoleńsk. Oczywiście daleko jesteśmy od tego by wzorem niektórych lewicujących “aktywistów” domagać się ich otwarcia. Prywatna własność jest święta nawet jeśli nie należy do klasztoru. Jednym z otwartych ogrodów klasztornych jest ogród sióstr klarysek między położonymi przy ul. Grodzkiej kościołami św. Piotra i Pawła, a kościołem św. Andrzeja.

 


“Ukryte” ogródki kawiarniane


 

Wiele wielkomiejskich kamienicy, których niestety w Krakowie jak na lekarstwo, budowano wraz z oficynami i dużymi podwórkami. Nie wszystkie tego typu miejsca wykorzystano na kawiarnie ale gdyby poszukać to by się znalazły. Ciekawymi i zielonkawymi ogródkami kawiarnianymi są na przykład kawiarnia Fornir przy ul. Długiej czy słynna Eszeweria na Kazimierzu.

 
Warto przeczytać również: