Najładniejsze zamki w Polsce. Zamki w Polsce na weekend TOP

Jakie zamki w Polsce warto zobaczyć podczas weekendowych wyjazdów? Jakie polskie zamki są najładniejszymi warowniami w naszym kraju? Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych i najpiękniejszych zamków w Polsce, które warto zobaczyć w czasie wakacji, weekendów majowych czy po prostu przy okazji przejeżdżając w pobliżu. Oto zestawienie 11 najpiękniejszych zamków na obecnym terenie kraju wraz z cenami biletów za zwiedzanie.
 
Zapraszamy też do zapoznania się z zestawieniem najpiękniejszych polskich zamków poza granicami kraju.

 


Zamek Królewski na Wawelu

 
Zestawienie otwiera oczywiście najsłynniejszy i najpopularniejszy zamek w Polsce znajdujący się na wzgórzu Wawel w Krakowie. Zamek Królewski na Wawelu przez lata był najważniejszym zamkiem w Polsce. Los nie był dla niego zbytnio łaskawy i w czasach najazdów Szwedów konstrukcja nieco ucierpiała. Zamek zniszczyły też przebudowy z czasów zaboru Austriackiego i niemieckiej okupacji Krakowa ale dziś znajduje się w bardzo dobrym stanie. Wraz z katedrą wzgórze Wawelskie jest obowiązkowym punktem wielu wycieczek zagranicznych turystów do Polski i jednym z miejsc które warto zobaczyć w Krakowie. Warto odwiedzić miejsce polskich królów nawet nie będąc turystom.
 
Zamek na Wawelu to aż 71 sal wystawowych. Zobaczyć można znaczną kolekcję obrazów, komnaty i apartamenty królewskie, skarbiec czy groby polskich królów w Katedrze na Wawelu.

 


Zamek w Łańcucie


 
Z Krakowa przenosimy się nieco na wschód. W województwie podkarpackim w Łańcucie znajduje się zespół zamkowo-parkowy znany jako Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie. Kompleks pałacowy powstał na miejscu wzniesionej wcześniej wieży obronnej Pileckich. Najważniejszą przebudową była ta z lat 1629-1641 prowadzona na zlecenie Stanisława Lubomirskiego. Wokół zamku powstał kompleks umocnień dzięki któremu w przeciwieństwie do wielu zamków w Małopolsce ten w Łańcucie nie został zniszczony przez szwedów. W 1783 roku umocnienia zniwelowano, a na ich miejscu pojawiły się okazałe ogrody. W 1816 roku pałac wszedł w ręce wnuków Izabeli Lubomirskiej z Czartoryskich – Alfreda i Artura Potockich.
 
Ostatnim prawowitym właścicielem zamku był Alfred Potocki, któremu w 1944 roku udało się ewakuować część zbiorów przed nadejściem Armii Czerwonej. Po wojnie zamek zagarnęły władze komunistyczne i zrobiono w nim muzeum. W przeciwieństwie na przykład do zamku w Podhorcach wnętrza Zamku w Łańcucie zachowane są w naprawdę dobrym stanie. Bilet na zwiedzanie Zamku w Łańcucie wraz ze stajniami kosztuje 25 zł, bilet wstępu na cały kompleks ze wszystkimi ekspozycjami dostępny jest w cenie 36 zł.

 


Zamek Książ

 
W poszukiwaniu pięknych zamków znajdujących się obecnie w Polsce kierujemy się na wschód. W Wałbrzychu w dzielnicy Książ znajduje się trzeci co do wielkości zamek w Polsce – Zamek Książ zbudowany pierwotnie w latach 1288-1292 dla księcia Bolka I Surowego. Posiadłość przez wiele lat była rozbudowywana i przechodziła z rąk do rąk. Był siedzibą czeskich starostów, Jerzego von Steina, Jana von Schellenberga, rodziny von Haugwitzów, a następnie od 1509 roku rodziny Hobergów. W latach 1909-23 miała miejsce przebudowa na zlecenie Jana Henryka XV Hochberga. Ostatnim prawowitym właścicielem mieszkającym na zamku była Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless.
 
W czasach III Rzeszy zamek zdewastowano by urządzić tu kwaterę Hitlera. Niemieccy hitlerowcy przygotowali tu zespół umocnień i tuneli pod zamkiem. Podobno miała tu powstać podziemny kompleks fabryk sprzętu wojskowego. Po wojnie zamek zniszczyły siły radzieckie, niszczejący w czasach komuny zamek zabezpieczono i odremontowano od 1974 roku. Zwiedzanie zamku Książ możliwe jest w dzień i w nocy, można też zwiedzać podziemia. Bilet na zamek Książ bez przewodnika kosztuje 35 zł, dodatkowe 5 zł trzeba przeznaczyć na Mauzoleum. Na miejscu działa hotel, a w zabudowaniach stajennych działa hodowla koni Stado Ogierów Książ.
 


Zamek Czocha


 
90 kilometrów na zachód od Zamku Książ w miejscowości Sucha znajduje się malowniczo położony Zamek Czocha. Posiadłość od 1451 do 1700 roku była własnością szlacheckiego rodu Nostitz. W XIX wieku zamek znajdował się w dość opłakanym stanie aż w 1909 rku nabył go Ernest Gutschow i pod kierunkiem Bodo Ebhardta przeprowadził restaurację posiadłości. Zamek znajdował się w jego rękach do 1945 roku. Opuszczając posiadłość były właściciel zostawił w niej kolekcję cennych zbiorów.
 
Po wojnie rozkradły go siły Armii Czerwonej i okoliczni mieszkańcy. Następnie ulokowano tu uchodźców, którzy w salach zamku urządzili chlew. Dosłownie i w przenośni. W 1952 roku zorganizowano tu dom wczasowy dla oficjeli wojskowych. W 1996 roku w zamku uruchomiono hotel, którego właścicielem jest spółka należąca do Agencji Mienia Wojskowego. Zamek dostępny jest do zwiedzania. Cena zwiedzania to 20 złotych. Na Zamku Czocha można wynająć nocleg – ceny od 179 zł za 2 osoby.
 


Zamek Moszna


 
W województwie opolskim znajduje się posiadłość, która od 1866 do 1945 roku znajdowała się w rękach rodu Tiele-Wincklerów. Pałac w Mosznej powstał w XVIII wieku w stylu barokowym jednak pod koniec XIX wieku posiadłość spłonęła i jej obecny kształt zawdzięczamy odbudowie prowadzonej w latach 1896-1900 gdy dodano do niej neogotycką część z oranżerią. Następnie krótko przed I wojną światową powstała część neorenesansowa. W 1945 roku do zamku weszły siły radzieckie, które – jak łatwo zgadnąć – zdewastowały jego wnętrza i rozkradły zbiory.
 
Po wojnie pałac był siedzibą różnych komunistycznych instytucji. W 1972 roku sprowadzono tu sanatorium a następnie działało w nim Centrum Terapii Nerwic, które na szczęście opuściło zabytkowe mury w 2013 roku. Dziś posiadłość charakterystyczna z powodu 99 różnych wież i wieżyczek jest częściowo udostępniona do zwiedzania wraz z okalającym ją parkiem i położonym niedaleko cmentarzem rodowym Tiele-Wincklerów. Działa tu hotel i restauracja. Zwiedzanie Zamku w Mosznej kosztuje 8 zł. Dodatkowo za 7 zł dostępne do zwiedzania są zamkowe wieżyczki. Wstęp na teren parkowy płatny jest 6 zł w okresie od kwietnia do października.
 


Zamek w Malborku


 
Czasem uważany za największy zamek na świecie – położony nad Nogatem zamek w Malborku przez lata był siedzibą zakonu krzyżackiego, władz Prus Zakonnych i Prus Królewskich. Pełnił też rolę siedziby Komisji Morskiej oraz był rezydencją polskich królów. Gigantyczny zamek wielokrotnie niszczono. Najpierw w latach 1773-1804, potem 1817-1842. Zniszczono go także w 1945 roku. Od 1947 roku trwała odbudowa zamku, a w 1949 roku obiekt wpisano do rejestru zabytków. Od 1961 roku mieści się tu Muzeum Zamkowe w Malborku.
 
Na kompleks w Malborku składa się Zamek Wysoki, Średni i Niski. W Malborku warto zobaczyć też zabytkowy Ratusz, Bramy Mariacką i Garncarską, a także resztki murów miejskich. Zwiedzanie Zamku w Malborku kosztuje 45 złotych. Warto zarezerwować na nie trochę czasu. Możliwy jest też zakup biletu za 51 zł na zwiedzanie Zamku w Malborku, Kwidzynie i Sztumie.

 


Zamek Krzyżtopór


 
Czas na pierwsze ruiny w zestawieniu ale nie są to byle jakie ruiny. W miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim położone jest to co zostało z kompleksu pałacowo-zamkowego Krzyżtopór wzniesionego w latach 1627-44. W ówczesnej Europie był to największy kompleks pałacowy. Budowa zamku została rozpoczęta na polecenie Krzysztofa Ossolińskiego i tak właściwie nigdy się nie zakończyła. Po szybkiej śmierci fundatora konstrukcja zniszczona przez Szwedów w 1655 roku przechodziła z rąk do rąk. W pałacu mieszkano na stałe do 1770 roku. Później znów przechodził z rąk do rąk, a po II wojnie światowej przeszedł na rzecz władz komunistycznych.

 
Przechadzając się wśród ruin konstrukcji można tylko wyobrażać sobie jak wyśmienitym kompleksem w czasach świetności był Krzyżtopór. Ruiny nie znajdują się w złym stanie (jak na ruiny) – zachowało się aż 90% oryginalnych murów i co rusz pojawiają się plany odbudowania konstrukcji. Krzyżtopór dostępny jest do zwiedzania. Za wejście na ruiny kasują 11 złotych. To sporo biorąc pod uwagę, że mimo do oglądnięcia są – jakkolwiek by spektakularne nie były – tylko gołe cegły.
 


Zamek w Gołuchowie


 
Nieco mniej znany co nie znaczy oczywiście, że brzydki. Zamek w Gołuchowie to położona w województwie wielkopolskim rezydencja obronna wzniesiona w latach 1550-1560 dla Rafała Leszczyńskiego. Jak wiele zamków również i ten wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Właścicielami były rodziny Górowskich, Chlebowskich, Swinarskich, Suchorzewskich i popadała w ruinę. W 1856 roku posiadłość kupił Tytus Działyński i przekazał ją jako dar z okazji ślubu syna. Później właścicielem stała się synowa Działyńskiego – Izabella z Czartoryskich Działyńska pod której zarządem w latach 1875-85 przeprowadzono renowację budynków.
 
Na miejscu do zobaczenia jest zespół parkowy oraz kaplica z mauzoleum ze szczątkami Izabelli z Czartoryskich. Zamek od Książąt Czartoryskich odkupił Skarb Państwa za dość niewielką sumę 20 mln złotych. Działa tu muzeum zamkowe z ekspozycją z Muzeum Narodowego w Poznaniu. Cena biletu na zwiedzanie Zamku w Gołuchowie kosztuje 10 złotych.
 


Zamek w Ogrodzieńcu


 

Ogrodzieniec to drugie ruiny (już ostatnie), które znalazły się na liście. Zamek położony na szlaku Orlich Gniazd w Małopolsce powstał dla rodu Włodków Sulimczyków. Konstrukcja nie miała zbyt wiele szczęścia. Zniszczył ją najazd Szwedzkich wojsk, potem pożar, a później kolejny najazd Szwedów. Od 1810 roku Ogrodzieniec pozostaje niezamieszkały i systematycznie popada w ruinę w czym pomagali mu okoliczni mieszkańcy kradnący stąd materiał budulcowy.

Mimo opłakanego stanu w jakim znajduje się Zamek Ogrodzieniec jest on niezwykle słynnym miejscem i to nie tylko przez legendę o Czarnym Psie. W 1984 roku teledysk do utworu Hallowed By Thy Name zrealizowała tu słynna grupa Iron Maiden. W kwietniu 2019 roku w ruinach miały miejsce nagrania na potrzeby powstającego serialu Wiedźmin realizowanego przez Netflix. Zwiedzanie ruin wraz z przyległym grodem kosztuje 18 złotych.

 


Zamek Pieskowa Skała


 
Podążając dalej na południe w stronę Krakowa zobaczyć można kolejny bardzo ładny zamek. Malowniczo położony zamek Pieskowa Skała koło słynnej Maczugi Herkulesa położony jest w pobliżu ruin zamku w Ojcowie w niezwykle pięknym miejscu niedaleko Ojcowskiego Parku Narodowego.
 
Za czasów Kazimierza Wielkiego zamek o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1315 roku został włączony w skład systemu Orlich Gniazd. Przez następne lata powstawały kolejne zabudowania w najróżniejszych stylach – gotyku, stylu renesansowym i barokowym. W 1850 roku spłonęła część zabudowań ale zamek miał sporo szczęścia i nie został doszczętnie zniszczony. Zwiedzanie wystaw stałych i wystaw czasowych kosztuje 18 zł.
 


Zamek w Niedzicy


 
Jadąc dalej na południe Polski docieramy do Zamku Dunajec w Niedzicy. Malowniczo położona warownia na brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego znajduje się na przeciwko ruin zamku w Czorsztynie. Przez lata zamek słynny z powodu straszącej tu podobno Białej Damy przechodził z rąk do rąk. Po wojnie znalazł się na dobre w Polsce, a jego ostatnia prawowita właścicielka wyjechała z niego w 1943 roku.
 
Omawiany zamek słynny jest nie tylko z powodu położenia ale również występów w filmach i serialach. Kręcona była tu Zemsta, Zwariowana Noc, Mazepa, oraz seriale takie jak Janosik czy Wakacje z duchami. Zwiedzanie Zamku Dunajec w Niedzicy kosztuje 19 zł.
 
To oczywiście nie wszystkie słynne polskie zamki zarówno na obecnych terenach jak i poza nimi. Jeśli interesują Was najpiękniejsze polskie zamki poza polskimi granicami zapraszamy do tego zestawienia. Na stronie dostępne jest również zestawienie ciekawych zamków, które warto zwiedzić w Małopolsce.

 

Polecamy również: