Kaplica na wodzie w Ojcowie. Cennik, parking, zwiedzanie

Ojcowski Park Narodowy i jego okolice kuszą turystów zwiedzających Zamek Pieskowa Skała czy wybierających się na spacer ale jest tu jeszcze jedna atrakcja, przez niektórych całkowicie pomijana: Kaplica na wodzie w Ojcowie pw. św. Józefa Robotnika. Gdzie jest? Jak zaparkować? Kiedy są msze?

 


Kaplica na wodzie w Ojcowie – historia

Najsłynniejszymi kurortami przedwojennej Polski były miejscowości takie jak Truskawiec, Morszyn, Krynica czy Zaleszczyki ale nie znaczy to, że były jedynymi. Uzdrowisk było więcej w tym również tak niepozorna miejscowości jak Krzeszowice czy Ojców w okolicach Krakowa. Ojców był uzdrowiskiem od 1928 do 1966 roku ale kaplica dla przyjeżdżających tu wczasowiczów powstała jeszcze wcześniej.
 
Rzymskokatolicka kaplica “Na Wodzie” w Ojcowie została zbudowana w 1901 roku na betonowych fundamentach nad potokiem Prądnik. Według podań stało się tak by ominąć carski zakaz budowania świątyń “na ziemi ojcowskiej”. Czy tak faktycznie jest czy to tylko legenda ubarwiająca historię kaplicy – nie wiadomo.

 

 

Kapliczka powstała w miejscu ojcowskich łazienek zdrojowych z inicjatywy Stanisława Niedzielskiego. Drewniana kaplica w stylu zakopiańsko-szwajcarskim. Wnętrze kapliczki jest dosyć skromne. Wyposażono je w trzy ołtarze przypominające górskie chaty. Ołtarzowe malowidła wykonała jedna z kuracjuszek uzdrowiska w Ojcowie.
 
Warto zwrócić uwagę na patriotyczne orły symbolizujące Polskę i 3 węże symbolizujące zaborców polskich ziem.

 


Kaplica na wodzie w Ojcowie – msze i parking


 
Kaplica na wodzie należy do duszpasterstwa św. Józefa Robotnika w Ojcowie. Do parafii należy ledwie ponad 150 osób. Msze w Kaplicy “Na Wodzie” w Ojcowie odprawiane są w niedziele i święta o godzinie 8:00, 10:00 i 18:00. Jeśli pytacie kiedy są msze w kaplicy Na wodzie w Ojcowie to warto pamiętać, że w październiku wieczorne msze odprawiane są o 16:00, a od listopada do kwietnia nie są wcale odprawiane.
 
Przyjeżdżając do Kaplicy “Na Wodzie” trzeba uważać. Dziwnym trafem przy drodze są zakazy postoju, a obok roi się od bardzo drogich płatnych parkingów. Na szczęście zakazy nie obowiązują w niedziele. Zwiedzanie kaplicy nie ma cennika bo nie można wejść zwykle do środka, tylko wsadzić łeb przez kraty i popatrzeć.

 
Polecamy również: