Ogród Mehoffera – ogród, kawiarnia i menu w Meho Cafe

W środku dużego miasta rzadko można natrafić na wolne działki, które przekształca się w ogrody. Za niewielką kamienicą przy ul. Krupniczej 26 w Krakowie taki ogród jednak jest. Oto Ogród Mehoffera uważany przez niektórych za “ukryty ogród w Krakowie”. W ogrodzie działa kawiarnia. Ile kosztuje zwiedzanie? Jakie są ceny i menu w Ogrodzie Mehoffera w kawiarni Meho Cafe? Jakie są godziny otwarcia?

 


Ogród Mehoffera – wstęp


 
W 1932 roku kamienicę przy ul. Krupniczej 26 w Krakowie kupił słynny artysta Józef Mehoffer. Po zakupie kamienicy przystąpił do urządzania wnętrz ale wykorzystał również ogród. Do projektu parceli posłużyły doświadczenia wyniesione z projektowania ogrodu przy sprzedanym wcześniej dworku w podkrakowskiej wsi Jankówka.
 
Ogród przy niewielkiej kamienicy w której mieści się muzeum artysty składa się z niewielkiego trawnika, krzewów róż, niskich drzewek owocowych, niewielkich alejek. Mury kamienic sąsiadujących z posesją spowijają pnącza. Najbardziej zwracającym uwagę punktem ogrodu jest górujący nad nim wiąz. Całość zajmuje powierzchnię 0,16 hektara.
 

 
Ogród znajdujący się za krakowską kamieniczką, podobnie jak i ten przed sprzedaną wcześniej posiadłością w Jankówce, gościł w wielu pracach artysty. Zobaczyć go można m.in. na obrazie Przed domem z 1946 roku. Po wojnie nastąpiła dewastacja ogrodu. Przywrócono go dla publiczności, z pewnymi modyfikacjami, w 2004 roku. Ogród czynny jest od wiosny do jesieni w godzinach otwarcia muzeum i kawiarni. Przy muzeum, podobnie jak i przy muzeum w Sukiennicach, działa kawiarnia.
 
Ogród sprawia wrażenie nieco zapuszczonego więc zwłaszcza dla miłośników ogrodów francuskich może być rozczarowaniem.

 


Kawiarnia Meho Cafe – Bar & Garden – ceny i menu

 
W miesiącach w których pogoda na to pozwala w ogrodzie Mehoffera działa ogródek kawiarenki Meho Cafe. W ofercie kawiarenki znajdują się tanie śniadania, kawa, dania główne, desery i sałatki. Menu nie jest zbytnio rozbudowane.
 
Śniadania poniżej 20 złotych, w menu także zupa dnia za 14 oraz krem paprykowo-pomidorowy. Menu sałatek nie jest bogate: w karcie sałatka z indykiem za 28 PLN, sałatka z kozim serem lub sałatka z batatem za 29 PLN.
 
W menu dań głównych 6 pozycji w tym kurczak z batatami, łosoś, wrap z bryndzą czy z indykiem. Ceny w granicach 20-40 zł. Desery w postaci sernika, sufletu czekoladowego, szarlotki lub lodów po 15 zł. W menu też kawa czy herbata.
 
Oczywiście kawiarnia działająca przy muzeum to dla większości raczej miejsce na szybką kawę, a raczej nie na obiad. Serwowane jedzenie jest poprawne ale nie jest to czołówka najlepszych restauracji w Krakowie, a menu jest dość niewielkie. Kawiarnia w ogrodzie Mehoffera czynna jest od 10 do 22 przez cały tydzień. Można płacić kartą.

 
Warto przeczytać również: