Jak dojechać z Krakowa do Wieliczki. Dojazd do kopalni soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Wieliczce pod Krakowem jest jedną z większych atrakcji Krakowa poza Krakowem. Położona kilka kilometrów od granicy administracyjnej miasta kopalnia znajduje się kawałek od centrum. Trzeba tu dojechać. Jak dojechać z Krakowa do Wieliczki? Jak dojechać do kopalni soli w Wieliczce? Sprawdźmy to! Jak dojechać komunikacją publiczną? Jak dojechać samemu do Wieliczki?

 


Dojazd własnym samochodem do Wieliczki

Istnieje kilka sposobów dojazdu do kopalni soli w Wieliczce z Krakowa. Najprostszym sposobem dojazdu do Wieliczki jest wyjazd z Krakowa własnym autem. Z centrum Krakowa kierujemy się w kierunku ul. Kamińskiego, a następnie na ul. Wielicką prosto do Wieliczki. Uwaga na ul. Wielickiej krążą nieoznakowane radiowozy najczęściej marki BMW więc uważamy by nie dostać mandatu.
 
Adres kopalni soli w Wieliczce to ul. Daniłowicza 10, 32-020 Wieliczka. Z centrum Krakowa jedzie się tu w granicach 20-40 minut w zależności od korków.
 
Do Wieliczki z Krakowa można dojechać Uberem lub Boltem. Koszt w granicach 30-40 złotych.

 


Dojazd komunikacją publiczną

Z Krakowa do Wieliczki można dojechać specjalnymi pociągami podmiejskimi Kolei Małopolskich ze stacji Kraków Główny na stację Wieliczka Rynek-Kopalnia. Pociąg SKA1 kursuje na trasie z lotniska w Balicach przez stacje takie jak Olszanica, Bronowice, Zabłocie, Płaszów aż do Wieliczki. SKA1 kursuje przynajmniej raz na godzinę ale rozkład warto sobie sprawdzić.
 
Dojazd do Wieliczki możliwy jest też autobusem. Z centrum Krakowa do Wieliczki kursuje linia 304 rozpoczynająca bieg na przystanku Dworzec Główny Zachód koło Galerii Krakowskiej, przejeżdża też Alejami więc można wskoczyć w autobus na jego trasie. Rozkład do sprawdzenia na stronie MPK Kraków, należy kupić bilet aglomeracyjny. Uwaga na podwyżkę cen biletów MPK w Krakowie.
 
W Krakowie czyha wiele pułapek na turystów w postaci organizowanych wyjazdów do kopalni soli, które są dużo droższe niż dojazd we własnym zakresie. Samodzielny dojazd do Wieliczki jest tani, prosty i szybki więc nie ma sensu płacić komuś dużych pieniędzy, że zabierze Was do kopalni soli w Wieliczce.

 
Warto przeczytać również: