Kolorowe Schody na Podgórzu. Czy warto zobaczyć atrakcję?

Kraków to miasto pełne niespodzianek i ukrytych skarbów. Według niektórych jednym z nich są kolorowe schody w dzielnicy Podgórze. Na jakiej ulicy są Kolorowe Schody w Krakowie w dzielnicy Podgórze? Czy warto je zobaczyć? Dziś opisujemy Kolorowe Schody w dzielnicy Podgórze.

Kolorowe od 2013 roku
Projekt kolorowych schodów wzbogaconych cytatami był efektem festiwalu ArtBoom z 2013 roku oraz konkursu Fresh Zone. W ciągu kolejnych lat schody stały się jedną z nietypowych atrakcji Krakowa, jednak z czasem straciły pierwotny blask. Mimo wielokrotnych renowacji kolory utrzymują się zbyt długo. Przez większość roku schody straszą swoim wyglądem

 

Kolorowe Schody historia i informacje

Kolorowe schody znajdują się w dzielnicy Podgórze, niedaleko historycznego centrum Krakowa, przy ul. Tatrzańskiej. Można zobaczyć odwiedzając położony niedaleko Park Bednarskiego, jeden z najładniejszych parków w Krakowie.

Rozszerzona wersja Kolorowych Schodów od ulicy Rękawka w 2024 roku

Kolorowe Schody chody na ul. Tatrzańskiej w Podgórzu Krakowie pierwotnie pomalowano w czerwcu 2013 roku przy okazji festiwalu Grolsch ArtBoom.

Wówczas pomalowano odcinek schodów łączący fragment Tatrzańskiej od Andrzeja Potebni w górę w kierunku Placu Lasoty. Z czasem Kolorowe Schody powiększono o drugi odcinek schodów prowadzący w dół w kierunku ul. Rękawka.

Schody zgłoszono do Budżetu Obywatelskiego w 2020 roku i z jego środków dokonano ich renowacji. Później w edycji Budżetu Obywatelskiego w 2023 roku na schody zbierano 490 tysięcy złotych. Kwota ta miała pokryć m.in. punktowe remonty stopni, budowę oświetlenia i wykonanie nowej poręczy.

Górny odcinek Kolorowych Schodów w 2024 roku

W czasie ostatniej renowacji zdecydowano, by schody wciąż były kolorowe ale nie były już w kolorach tęczy, która w obecnych czasach może być uznana za prowokację.

Jak ktoś bardzo chce to w umieszczeniu głębokich przemyśleń pod butami przechodniów możne próbować doszukiwać się głębszego sensu, drugiego dna czy innego skłaniającego do refleksji przesłania . W rzeczywistości to tylko zwykły chodnik pomalowany w różne kolory.

Jeśli chcemy zobaczyć Kolorowe Schody na Podgórzu to warto wybrać się w ich okolicę latem. Każdej zimy i w okresie wiosennym schody są w opłakanym stanie i nie wygląda to ani pięknie, ani artystycznie.

Kolorowe Schody w 2019 roku

Mimo niezbyt dobrego stanu schody chętnie wykorzystywane są przez przechodniów jako tło nowych zdjęć na instagramowe profile. Przed publikacją trzeba tylko nieco poprawić naturę i zwiększyć nasycenie kolorów, by kolorowe schody wyglądały lepiej niż w rzeczywistości co prawdopodobnie czyni też większość wycieczkowych blogerów, którzy zachwycają się pomalowanym chodnikiem w Podgórzu.

Kolorowe Schody podsumowanie

Jeśli szukacie nietypowych atrakcji w Krakowie to tęczowe schody oczywiście w jakiś sposób do nich należą ale przyjazd na ul. Tatrzańską lub Andrzeja Potebni tylko po to, by zobaczyć schody nie ma najmniejszego sensu.

Nowe cytaty
W ramach renowacji schodów umieszczono na nich nowe cytaty, głównie autorów związanych z Krakowem i Podgórzem. Cytaty pochodzą m.in. od Zuzanny Ginczanki, Zbigniewa Wodeckiego, Sławomira Mrożka, Stanisława Lema, Jerzego Pilcha, Czesława Miłosza oraz Stanisława Wyspiańskiego.

 

Stan schodów wiosną 2019 roku

Gdzie są Kolorowe Schody w Krakowie? Kolorowe schody znajdują się w dzielnicy Podgórze, niedaleko centrum Krakowa, przy ul. Tatrzańskiej. Uwaga obowiązuje tu strefa płatnego parkowania. Można tu dojechać samochodem chociaż w ciepłe weekendy, ze względu na bliskość Parku Bednarskiego i innych atrakcji Podgórza, jest tu dość skomplikowane. Można dojechać do Rynku Podgórskiego komunikacją publiczną, a następnie przejść do schodów piechotą.

Polecamy również: