We Lwowie odwołano weekendy! Jest w tym głębszy sens!

Mer Lwowa Andrij Sadowy poinformował w piątek wieczorem (13.11.2020) o wydaniu decyzji odwołującej weekendy we Lwowie. W taki sposób miasto obchodzi ograniczenia nakładane przez rząd. Dlaczego we Lwowie odwołano weekendy?

 

Branża turystyczna z której do tej pory żyło wielu mieszkańców Lwowa dostała po kieszeni. Zaczęło się od wiosennego lockdownu, potem przyszło lato bez turystów z Polski, wrześniowe zamknięcie kraju dla wszystkich cudzoziemców, a teraz rząd przygotował nowy pomysł – weekendową kwarantannę.
 
Gdy tylko ukraińskie ministerstwo zdrowia zaczęło przebąkiwać o wprowadzeniu weekendowych lockdownów o których wcześniej pisaliśmy w opozycji do władz centralnych stanęło wielu samorządowców w tym także mer Lwowa. Burmistrzowie i prezydenci kilku miast zapowiedzieli, że nie wprowadzą “weekendowej kwarantanny” w swoich miastach. Odpowiedzią na to był ruch rządu generalnie pozbawiający samorządy decyzyjności na polu “kwarantannowym” i skupiający pełnię władz w rękach centralnych. Jeszcze przed podjęciem tej decyzji miejskie władze Lwowa zaskarżyły decyzję rządu do sądu. Pozew do Rejonowego Sądu Administracyjnego w Kijowie skierowała też rada miejska z Łucka.
 
Mer Lwowa wpadł więc na inny pomysł. Listopadowe weekendy we Lwowie ogłoszone zostały dniami roboczymi dla większości gałęzi, które mogły zostać dotknięte kolejnymi ograniczeniami.

 


 

Do 30 listopada soboty i niedziele we Lwowie zadeklarowano jako dni robocze dla placówek gastronomicznych, centrów handlowych, instytucji kultury, siłowni, klubów fitness i tragów. Znaczy to, że we Lwowie nie można wprowadzić kwarantanny w dni wolne od pracy ponieważ we Lwowie nie ma dni wolnych. Ludzie mają prawo pracować – tłumaczy mer Lwowa

 

W razie kłopotów restauratorów czy właścicieli siłowni miasto zapowiada pomoc prawną i prosi o posiłkowanie się decyzją mera miasta. Według ustaleń ratusza wszystkie wymienione wyżej instytucje mogą pracować w weekendy od 7:00 do 22:00. Weekendowej kwarantanny nie mają zamiaru wprowadzać również władze takich miast jak Czerkasy, Iwano-Frankiwsk (Stanisławów), Tarnopol i Żytomierz.
 
Na ruch mera Lwowa odpowiedział ukraiński minister zdrowia. Minister stwierdził, że kwarantanna obowiązuje “od 0:00 w sobotę do 0:00 w poniedziałek”, a nie w weekendowe dni wolne od pracy i działania Lwowa nie pomogą w obejściu ministerialnej decyzji. Tyle teorii. Zobaczymy co przyniesie praktyka.
 
W ostatnim tygodniu na Ukrainie notowano od 8687 do 11 787 przypadków sami wiecie czego.

 

Polecamy również: