Ile kosztuje wynajem we Lwowie? Ile kosztuje mieszkanie we Lwowie?

Co jakiś czas przez internet przetaczają się komentarze o tym, że cena metra kwadratowego mieszkania we Lwowie czy cena wynajmu mieszkania we Lwowie jest taka sama jak w Polsce. Niedawno ukraiński oddział OLX Hepyхoмicть przedstawił raport dotyczący średniej ceny wynajmu mieszkań we Lwowie, Odessie i Kijowie za ostatnie miesiące. Ile kosztuje wynajem mieszkania we Lwowie? Ile kosztuje mieszkanie we Lwowie? Jaka jest średnia cena za metr kwadratowy mieszkania we Lwowie? Czy jest taniej niż w Polsce? Czy mieszkania we Lwowie kosztują tyle co w Polsce?

 
Postanowiliśmy przeanalizować dane ze Lwowa podane przez ukraiński OLX Nieruchomości i sprawdzić jak bardzo mylą się osoby, które w komentarzach podają, że ceny wynajmu i zakupu nieruchomości we Lwowie są “takie same jak w Polsce”.

 


Aktualne ceny wynajmu mieszkań we Lwowie


 
Raport OLX na który powołują się ukraińskie media podaje średnie ceny dla mieszkań 1, 2 i 3 pokojowych w 6 obszarach Lwowa. Analizując ceny ze wszystkich podanych regionów można wywnioskować, że średnia cena wynajmu kawalerki we Lwowie to 7000 UAH, średnia cena wynajmu mieszkania dwupokojowego to 8100 UAH miesięcznie, a cena wynajmu trzypokojowego mieszkania to średnio 10 034 UAH. We Lwowie najtaniej wynająć kawalerkę w okolicy dworca, która średnio kosztować będzie 6000 UAH (830 zł).
 

Licząc po kursie z 2 listopada 2020 roku średnie ceny wynajmu we Lwowie przeliczone na złotówki z zaokrągleniem do góry to odpowiednio 967 zł, 1120 zł i 1387 zł. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie rozmiary mieszkań we Lwowie to średnia za wynajem wyniesie 1158 złotych. Do tego doliczamy oczywiście symboliczne opłaty za media czy internet, które są na Ukrainie zdecydowanie niższe niż w Polsce.

 


Czy we Lwowie jest tak samo drogo jak w Polsce?


 
Jeśli chodzi o zestawienie cen ze Lwowa z cenami w Polsce to miastem najlepiej nadającym się do porównania jest Kraków. Zarówno Kraków jak i Lwów to duże ośrodki akademickie i kulturalne oraz miasta popularne turystycznie. Kraków i Lwów mają też mniej więcej podobną liczbę mieszkańców, a rynek nieruchomości w obydwu miastach stoi ostatnimi czasy przed podobnymi wyzwaniami.
 
Według raportu serwisu Bankier.pl i Otodom opublikowanego 29 października 2020 roku (raport tutaj) średnia cena wynajmu w Krakowie to 1557 zł za mieszkanie do 38 metrów, 1973 zł za mieszkanie do 60 metrów oraz 2739 zł za mieszkanie do 90 metrów. Ogółem średni koszt wynajmu w Krakowie Otodom i Bankier.pl szacują na 2183 złote miesięcznie. Przypominamy: dla Lwowa to w przeliczeniu 1158 zł
 

 
Pamiętamy jednak – opłaty za prąd, wodę, gaz, internet i wywóz śmieci w Krakowie są zdecydowanie wyższe niż na Ukrainie. Warto jeszcze raz zwrócić uwagę na kwotę 1158 zł, którą ustaliliśmy jako średnią cenę wynajmu mieszkania we Lwowie. Najniższa średnia cena dla miasta w Polsce według raportu Bankier.pl i Otodom wyniosła 1602 złote. To wciąż o 444 zł więcej niż średnia we Lwowie i pozwala ona na wynajem mieszkania… w Bydgoszczy.

 


Ile kosztuje metr kwadratowy. Czy cena mieszkań we Lwowie jest “taka jak w Polsce”?

ile kosztuje mieszkanie we lwowie
 
Kolejnym szeroko powtarzanym mitem związanym ze Lwowem jest to, że niby ceny metra kwadratowego nieruchomości są “prawie jak w Polsce” albo “takie jak w Polsce”. Nie pozostaje więc nic innego jak zestawić średnią cenę metra kwadratowego mieszkania we Lwowie z metrem kwadratowym w Krakowie.
 
Według statystyk serwisu Dom.ria.com średnia cena metra kwadratowego w inwestycjach wystawionych w serwisie w dniu 3 listopada 2020 we Lwowie to 22 677 UAH (3 135,55 zł), najniższa cena metra kwadratowego to zawrotne 10 341 UAH, a maksymalna zanotowana cena zdecydowanie zawyżająca średnią to 82 857 UAH (za apartament w budowanym właśnie aparthotelu Lev City Hotel).

 
Uwaga: biorąc pod uwagę wyłącznie nowe budownictwo we Lwowie z ogłoszeń umieszczonych w serwisie real-estate.lviv.ua obliczyliśmy średnią cenę metra kwadratowego wynoszącą 15 426 UAH (2133 zł) ale dla dalszych analiz weźmiemy wyższą cenę metra kwadratowego z serwisu Dom.ria.com. W tym samym serwisie da się znaleźć 70-metrowe mieszkania do wynajęcia we Lwowie za 2000 UAH (277 zł).

 

 
Jeśli ktoś widział w Krakowie lub jego najbliższej okolicy nowe mieszkania za 1429,16 zł za metr kwadratowy to prosimy o namiary. Zastawimy cały swój dobytek by wykupić wszystkie. Według danych serwisu SonarHome.pl średnia cena metra kwadratowego w Krakowie to 9420 zł, najtańszą okolicą są krakowskie Swoszowice ze średnią ceną 7324 zł za metr kwadratowy, a najdroższą Stare Miasto ze średnią wynoszącą 12 000 zł za metr kwadratowy.
 
Według danych z raportu firmy doradczej JLL z października 2020 średnia za metr w Krakowie to między 9500 a 10 000 zł. Dane z Emmerson Evaluation z października wskazują na średnią w wysokości 9 479 zł za metr kwadratowy nowego mieszkania.
 
Ukraińscy analitycy rynku nieruchomości prognozują zaś, że pod koniec 2020 roku średnia cena za metr kwadratowy na zachodzie Ukrainy wyniesie 22 600 UAH (3125 zł). Na rok 2021 zapowiadane są wzrosty w granicach 2-3%.
 


Czy na Ukrainie jest “jak w Polsce”?

mieszkania lwow ceny
 
Jeśli patrzymy na bezwzględne liczby to wnioski wysuwają się same – mieszkania we Lwowie z perspektywy Polaków kosztują tyle co nic. Jeśli ktoś stwierdza, że ceny mieszkań na Ukrainie są takie jak w Polsce to musiał porównywać jedno z największych ośrodków naukowych, kulturalnych i turystycznych Ukrainy z niewielkim prowincjonalnym miasteczkiem w Polsce. Na przykład Olkuszem, a to i tak nie do końca bowiem średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Olkuszu to 3258 zł (według danych Szybko.pl), a dla Lwowa to 3 136 zł. To o 4 zł mniej na rynku pierwotnym niż średnia na rynku wtórnym dla.. Wałbrzycha (dane za adresowo.pl).
 
O cenach ceny “jak w Polsce” muszą mówić te same osoby, które stwierdzają, że śniadanie w Restauracji Baczewskich jest droższe niż w Polsce zapominając, że takie samo śniadanie w restauracji tej samej klasy w Krakowie płacimy okrągłe 100 zł.
 

Warto zwrócić uwagę również na realia Ukrainy czy Lwowa bo czym innym jest oczywiście siła nabywcza statystycznego mieszkańca Lwowa. Według najnowszych danych za wrzesień 2020 roku średnia pensja w obwodzie lwowskim wzrosła o 7,7% w porównaniu z tym samym okresem roku 2019 i wyniosła 11 009 UAH (1 522 zł) Średnia pensja, według danych GUS za wrzesień 2020, wyniosła około 3948 zł dla mieszkańców Małopolski i w granicach 4 519 zł zł dla mieszkańców Krakowa.

 
We wrześniu 2020 roku minimalna pensja na Ukrainie wyniosła 5000 UAH (691,40 zł), a w Polsce było to 1875 zł na rękę. Jeśli temat wynajmu mieszkań na Ukrainie interesuje Was szerzej to tu opisujemy pozostałe miasta z raportu OLX.
 

źródła: news.24tv.ua; OLX Hepyхoмicть; Bankier.pl; Otodom; Dom.ria.com; SonarHome.pl; szybko.pl; adresowo.pl; JLL; Emmerson Evaluation

 
Polecamy również: