Czy na Ukrainie jest legalna aborcja? Do kiedy aborcja legalna na Ukrainie?

Czy na Ukrainie jest legalna aborcja? Do kiedy aborcja legalna na Ukrainie?

Temat prawa aborcyjnego to ostatnio dość modne zagadnienie. Wiele osób dobrze wie jak wygląda prawo aborcyjne na Słowacji, w Czechach, w Niemczech czy właściwie dowolnie innym raju Unii Europejskiej, ale jak wygląda prawo aborcyjne na Ukrainie? Czy na Ukrainie aborcja jest legalna? Czy jest nielegalna?

 
Jeśli chodzi o aborcję na Ukrainie to zabieg jest całkowicie legalny i może być wykonany niezależnie od sytuacji po suwerennej decyzji osób zainteresowanych. Przez pierwsze 12. tygodni ciąży można ją przerwać na żądanie. Co później? Później sprawa się komplikuje.

 
Między 12. a 28. tygodniem ciąży aborcja na Ukrainie jest legalna ale tylko w konkretnych przypadkach? Ciążę można przerwać z powodów osobistych, medycznych i socjalnych lub w innych wyjątkowych przypadkach po uzyskaniu pozytywnej opinii kolegium medycznego.

 
W ciągu ostatnich lat na Ukrainie spada liczba wykonywanych zabiegów. Według danych ukraińskiego ministerstwa zdrowia w 2005 roku wykonano 2005 zabiegów, a w 2018 było to już tylko 46 552 zabiegów w tym niespełna 400 u kobiet niepełnoletnich. 1451 zabiegów przeprowadzono ze względów medycznych takich jak zagrożenie życia kobiety lub uszkodzony płód, a w sumie 19 878 wykonano po 12 tygodniu. W 2019 roku liczba wykonanych zabiegów nieco wzrosła do 74 606 zabiegów z czego 727 przeprowadzono u niepełnoletnich. Czy Ukraina ma zamiar śladem Polski zaostrzyć prawo aborcyjne?

 
Polska nie wyznacza trendów w Europie jeśli chodzi o sprawę aborcji. Prezydent Wołodymyr Zełenski wypowiadał się za dalszym złagodzeniem prawa na Ukrainie. Ile kosztuje aborcja na Ukrainie? Aborcja chirurgiczna jest na Ukrainie darmowa, w przypadku farmakologicznej obywatelki muszą pokryć koszt środków farmakologicznych.

 
Polecamy również: