Czy na Ukrainie jest legalna aborcja? Do kiedy aborcja legalna na Ukrainie?

Temat prawa aborcyjnego to ostatnio dość modne zagadnienie. Wiele osób dobrze wie jak wygląda prawo aborcyjne na Słowacji, w Czechach, w Niemczech czy właściwie dowolnie innym raju Unii Europejskiej, ale jak wygląda prawo aborcyjne na Ukrainie? Czy na Ukrainie aborcja jest legalna? Czy jest nielegalna?

 
Jeśli chodzi o aborcję na Ukrainie to zabieg jest całkowicie legalny i może być wykonany niezależnie od sytuacji po suwerennej decyzji osób zainteresowanych. Przez pierwsze 12. tygodni ciąży można ją przerwać na żądanie. Co później? Później sprawa się komplikuje.

 
Między 12. a 28. tygodniem ciąży aborcja na Ukrainie jest legalna ale tylko w konkretnych przypadkach? Ciążę można przerwać z powodów osobistych, medycznych i socjalnych lub w innych wyjątkowych przypadkach po uzyskaniu pozytywnej opinii kolegium medycznego.

 
W ciągu ostatnich lat na Ukrainie spada liczba wykonywanych zabiegów. Według danych ukraińskiego ministerstwa zdrowia w 2005 roku wykonano 2005 zabiegów, a w 2018 było to już tylko 46 552 zabiegów w tym niespełna 400 u kobiet niepełnoletnich. 1451 zabiegów przeprowadzono ze względów medycznych takich jak zagrożenie życia kobiety lub uszkodzony płód, a w sumie 19 878 wykonano po 12 tygodniu. W 2019 roku liczba wykonanych zabiegów nieco wzrosła do 74 606 zabiegów z czego 727 przeprowadzono u niepełnoletnich. Czy Ukraina ma zamiar śladem Polski zaostrzyć prawo aborcyjne?

 
Polska nie wyznacza trendów w Europie jeśli chodzi o sprawę aborcji. Prezydent Wołodymyr Zełenski wypowiadał się za dalszym złagodzeniem prawa na Ukrainie. Ile kosztuje aborcja na Ukrainie? Aborcja chirurgiczna jest na Ukrainie darmowa, w przypadku farmakologicznej obywatelki muszą pokryć koszt środków farmakologicznych.

 
Polecamy również: