Czy w Holandii są otwarte sklepy w niedziele? Czy jest zakaz handlu?

Od kiedy w Polsce wprowadzono zakaz handlu wiele osób wyjeżdżających na zagraniczne wycieczki boi się, że śladem Polski podążają inne kraje Europy. Jeśli jedziecie do Holandii to pewnie zastanawiacie się czy w Holandii jest zakaz handlu. Czy sklepy w Holandii są otwarte w niedziele?

 

Rzeczywistość jest inna niż propaganda serwowana w niektórych mediach. Polska nie jest wzorem dla Europy i świata. Przepisy równie zamordystyczne jak te w Polsce pojawiają się w niewielu państwach takich jak chociażby Niemcy. Nawet Węgrzy po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele błyskawicznie się z niego wycofali. Jeśli obawiacie się zakazu handlu w Holandii to już wyjaśniamy Wam sytuację.
 
Czy w Holandii jest zakaz handlu? Nie. W Holandii nie ma zakazu handlu i sklepy generalnie są czynne w niedziele. To w gestii holenderskich gmin leży to czy w danej gminie sklepy są otwarte w niedziele czy nie. Jest to najpiękniejsza sytuacja w całej Europie.
 

 
Holandia to żywy przykład tego jak piękna jest wolność gospodarcza i swoboda życia obywateli. W większości miast takich jak Amsterdam, Utrecht czy Rotterdam sklepy są czynne przez cały tydzień, czasem z pewnymi ograniczeniami co do handlu w niedzielę w postaci krótszych godzin otwarcia.
 
Wbrew temu co forsują niektóre media głównego ścieku brak zakazu handlu w niedziele nie oznacza automatycznie nakazu handlu. Ciężko w to uwierzyć ale przedsiębiorcy w Holandii bardzo dobrze zdają sobie z tego sprawę. Co to oznacza? Oznacza to, że jak sobie chcą zamknąć sklep, to zamykają, a jak se chcą otworzyć to otwierają!
 
W obszarze tak zwanego Pasa Biblijnego (Bible Belt) w Holandii, czyli obszaru zamieszkałego w znacznej części przez prawdziwych Chrześcijan, sklepy są zamknięte! W miejscach takich jak Zeeland, West Betuwe, Veluwe, Overijssel, Yerseke, Tholen, Ouddorp, Opheusden, Kesteren, Barneveld, Nunspeet, Elspeet czy Staphorst trafić można na sklepy zamknięte w niedziele. Co więcej – niektóre zamknięte są nawet w soboty!

 

Polecamy również: