Czy w Belgii sklepy są otwarte sklepy w niedziele? Czy jest zakaz handlu?

Od pewnego czasu Polacy zmagają się z kolejną ingerencją polityków w ich życie czyli z zakazem handlu. Od tego czasu turyści z naszego kraju sprawdzają czy podobne przepisy obowiązują w innych krajach. Jeśli jedziecie do Belgii to pewnie zastanawiacie się czy w Belgii jest zakaz handlu. Czy w Belgii sklepy są zamknięte w niedziele? Czy są niedziele handlowe?

 

Były kraje, które wprowadzały zakaz handlu i szybko się z niego wycofywały jak chociażby Węgry czy Czechy, są też kraje które najpierw regulowały handel zdecydowanie mocniej, a później czyniły małe kroki ku normalności. Właśnie do nich należy Belgia.
 
Czy w Belgii jest zakaz handlu w niedziele? Tak ale nie do końca. Kiedyś w Belgii można było otwierać swoje własne przedsiębiorstwa i swobodnie robić zakupy jedynie w kilka niedziel w roku. W 2006 roku wprowadzono zmiany w zakazi handlu i z 3 niedziel zrobiło się 9. To wciąż mało ale sytuacja wcale nie jest tak zła jak w Polsce.
 
Handel w Belgii jest ograniczany przez rządzących ale nie tak mocno jak w Polsce. W niedziele otwarte mogą być małe sklepy z spożywcze. Wiele sklepów raz na jakiś czas otwiera się w niedziele. Sposobem na radzenie sobie z zamkniętymi sklepami są też przedłużone godziny otwarcia sklepów zwykle w piątki i soboty.
 
Ostatnim sposobem na zakaz handlu w Belgii jest wyjazd na szybkie zakupy do Holandii gdzie panują jedne z najrozsądniejszych przepisów dotyczących handlu w niedziele.

 
Polecamy również: