Czy w Austrii działa EKUZ? Czy trzeba ubezpieczenie turystyczne?

Czy w Austrii działa EKUZ? Czy trzeba ubezpieczenie turystyczne?

Wyjazd do Austrii, zwłaszcza na zwiedzanie Wiednia lub na narty, to popularna destynacja turystyczna wśród wielu Polaków. Wielu turystów planujących wyjazd do Austrii zastanawia się czy w Austrii działa EKUZ. Czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje w Austrii? Czy do Austrii potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne?

 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego znana po prostu jako EKUZ to dokument wystawiany ubezpieczonym osobom pozwalający na korzystanie z publicznej opieki medycznej we wszystkich krajach, które należą do systemu. Czy Austria jest jednym z nich?
 
Odpowiedź na pytanie: czy w Austrii działa EKUZ jest twierdząca. Austria, jako jedno z państw EOG, jest krajem akceptującym wydane w Polsce karty EKUZ. Oznacza to, że jadąc do Austrii w razie czego możemy skorzystać z publicznej służby zdrowia, a później udać się do polskiego NFZ po refundację poniesionych kosztów.
 
Czy do Austrii potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne? Z racji tego, że w Austrii działa EKUZ w wielu przypadkach osoby wyjeżdżające na wycieczkę nie decydują się na zakup ubezpieczenia turystycznego do Austrii.
 
Warto jednak podkreślić, że EKUZ to nie to samo co ubezpieczenie turystyczne dlatego też w wielu przypadkach na przykład jazdy na nartach, uprawiania różnych sportów czy na przykład korzystania z wypożyczonego sprzętu sportowego warto kupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne mające w swoim pokryciu nie tylko koszty medyczne ale na przykład OC, OC sportowe czy NNW. Zwłaszcza jeśli wybieramy się w góry lub na narty to warto wykupić ubezpieczenie pokrywające na przykład koszty akcji ratowniczej.
 
Podsumowanie: czy w Austrii działa EKUZ? Tak, Austria jest jednym z krajów w których akceptowane są wydane w Polsce karty EKUZ.

 
Polecamy również: