Czy w Chorwacji sklepy są otwarte w niedziele? Czy jest zakaz handlu?

Panujący miłościwie nad Polakami kilka lat temu wprowadzili zakaz handlu w niedzielę w Polsce. Od tego czasu wielu turystów wyjeżdżających na wakacje zastanawia się czy w destynacji, którą chcą odwiedzić władza też wtrąca się w życie obywateli. Czy w Chorwacji jest zakaz handlu w niedziele? Czy w Chorwacji są niedziele handlowe i niehandlowe? Sprawdzamy czy w Chorwacji jest zakaz handlu.
 
Wiele już było przypadków państw, które na fali populizmu i nacisków niektórych środowisk zakaz handlu w niedziele wprowadzały, a potem błyskawicznie się z niego wycofywały. Wiele było też państw w których różne grupy wpływów próbowały wymusić zakaz handlu ale im się nie udało.
 
W Chorwacji sytuacja była podobna jak w Polsce. Kościół i niewielkie grupy nacisku chciały wymusić na rządzących wprowadzenie zakazu handlu w niedziele. Początkowo im się to udało i zakaz handlu w Chorwacji został wprowadzony.
 
Na szczęście podobnie jak na Węgrzech nie utrzymał się długo. Zakaz handlu w Chorwacji został uznany za przepis niekonstytucyjny 28 kwietnia 2004 roku i wycofany. Kościół katolicki nie złożył broni i po pewnym czasie znów wymusił zakaz handlu.
 
Po raz drugi zakaz handlu w Chorwacji przegłosowano w lipcu 2009 roku. Przepisy weszły w życie 1 stycznia 2009 roku i ponownie nie utrzymały się zbyt długo. Chorwacji trybunał konstytucyjny 19 czerwca 2009 ponownie uznał, że zakaz wprowadzony pod naciskiem środowisk kościelnych jest niekonstytucyjny.
 
Zakaz handlu w niedzielę wprowadzono w Chorwacji by walczyć z popularną w 2020 roku chorobą. Zakaz obowiązywał od 27 kwietnia do 26 maja i szybko się z niego wycofano. 14 września 2020 roku tymczasowy zakaz został ponownie ogłoszony niekonstytucyjnym.
 
Czy w Chorwacji jest zakaz handlu? Nie ma. Zakupy w Chorwacji zrobimy w każdą niedzielę i jak widać wszelkie próby jego wprowadzenia kończą się takim samym efektem więc nic nie wskazuje na to, by bez zmiany konstytucji grupom nacisku udało się go w Chorwacji wprowadzić. Każda niedziela w Chorwacji to niedziela handlowa. Wyjątkami mogą być święta narodowe w Chorwacji wypadające akurat w niedzielę.
 

Podsumowując przypominamy: zakazu handlu nie ma nie tylko w Chorwacji ale również w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, ani nawet… na Ukrainie.

 
Polecamy również: