Śniadaniowy lokal Handelek – najtańsze śniadania w Krakowie?

Pokoje do śniadań były niegdyś bardzo popularnym typem lokali. Dziś na śniadania wpada się zwykle do hotelowych restauracji czy kawiarni, które po prostu serwują ten posiłek. Miejscówki przeznaczone li tylko do śniadań trafiają się rzadko. Są jednak wyjątki. Jednym z nich jest Handelek w Krakowie niedaleko targowiska na Starym Kleparzu. Czy warto przyjść na śniadania do Handelka? Jakie są ceny, co w menu i jakie są godziny otwarcia lokalu zorientowanego tylko na śniadanie? Sprawdźmy to! Oto Handelek w Krakowie.

 


Handelek w Krakowie – lokalizacja

 
W odróżnieniu do wielu miejscówek znajdujących się w centrum Krakowa i na Kazimierzu Handelek przy ul. św. Filipa 16/2 ma jedną podstawową zaletę – przy odrobinie szczęścia wciąż da się tu normalnie zaparkować – albo przy Filipa albo na Rynku Kleparskim lub w jego otoczeniu. Na przeciwko lokalu znajduje się też płatny parking. Jeśli wybieramy się na śniadanie do Handelka to może udać się nawet uniknąć płacenia jak za zboże za parking bowiem opłaty za parking w Krakowie kasowane są od 10:00, a Handelek otwiera się o 8:00 czyli jeszcze przed działaniem strefy.

 

 

Ulica wiodąca od Długiej aż do bazyliki św. Floriana, podobnie jak znajdujące się niedaleko targowisko Stary Kleparz i jego rozkopana od dawna okolica, nie należą ani do najpiękniejszych ani najbardziej uczęszczanych traktów w Krakowie. Przypadkowych turystów raczej tu nie ma, jeśli ktoś wpada do Handelka to raczej wie gdzie kierował swoje kroki, co też może być zaletą.

 
Warto dodać też, że obok samego “pokoju do śniadań” działa również piekarnia, której nie sposób nie zauważyć albo nie wyczuć nosem :).

 


Handelek – wystrój i klimat

 

Sam lokal odwołuje się do przedwojennych tradycji pokojów śniadaniowych. Wystrój wnętrza jest stonowany i spokojny. Dominuje stonowana ciemna zieleń ale jak moglibyśmy spodziewać się po jednych z najtańszych śniadań w Krakowie wystrój wnętrza nie jest zbytnio luksusowy.

 

W przeciwieństwie na przykład do MAK Bread&Coffee Handelek nie wydaje nam się lokalem do którego chcielibyśmy przyjść by popracować z laptopem albo spotkać się z klientem na omówienie projektu. Handelek pasuje na przyjście na śniadanie, zjedzenie i pójście w swoją stronę. Handelkowi uroku dodają wydrukowane kopie przedwojennych czasopism, które można poczytać czując się prawie jak w przedwojennym pokoju. Miłym dodatkiem są stare zdjęcia na ścianach.

 

 

Punktem skupiającym wzrok jest lada z wystawionymi wewnątrz kanapkami oferowanymi w menu. Lokal dysponuje niewielkim ogródkiem. Jedynym minusem na jaki natrafiliśmy była roznosząca się w głównej sali woń potraw przygotowywanych w kuchni.

 


Handelek – menu i ceny


 
Największą zaletą Handelka są ceny i menu. Jeśli wpadamy tu tylko na śniadanie w postaci kanapki bez dodatków w postaci lemoniady, kawy czy zamawiania deserów jest to jedno z najtańszych miejsc na śniadanie w Krakowie.

 

 
Handelek serwuje przede wszystkim kanapki z najróżniejszymi dodatkami. Naprawdę sporych rozmiarów kanapki z dodatkami takimi jak chociażby z pastą jajeczną, kiełbasą krakowską, twarogiem, wątróbką, pesto czy pastą z wątróbki lub innymi najróżniejszymi dodatkami. O pełne menu serwowanych danego dnia kanapek najlepiej dowiedzieć się przy barze. Kanapki kosztują zaledwie 5,50 zł co jest ceną niższą od kanapek sprzedawanych w sieciowych piekarniach.

 
Poza tym w menu 3 jaja smażone lub jajecznica z 3 jaj z dowolnie wybranymi dodatkami w cenie 15 zł, a także naleśniki czy chociażby tosty francuskie z lodami (o ile nas pamięć nie myli) za 19 zł. W menu lemoniada i kawa (12 zł) a także chałka czy granola. Menu nie jest wyszukane – dodatki do jajecznicy są proste, kanapki też. Nie dostaniemy tu jaj po benedyktyńsku, deski francuskich serów, jajek po marokańsku czy chociażby tego co włosi jedzą na śniadanie. Nie taka jest jednak filozofia lokalu i nie te ceny.

 

 
Do jajecznicy podawane są kromki wypiekanego tu chleba i bez trudu można poprosić o dodatkowe kromki, jeśli wyznajemy filozofię “bez chleba się nie najesz”. Serwowane kanapki to już rzecz gustu – nie wszyscy przepadają za dodatkami w formie past jajecznych czy pasty z wątróbki, ale jak za 5,50 zł to nie ma co narzekać. Są w Krakowie rzeczy gorsze i znacznie droższe.

 


Handelek – podsumowanie i godziny otwarcia


 

Handelek spodoba się wszystkim tym, którzy chcą wybrać się na tanie śniadanie w Krakowie, wszystkim którzy pracują w okolicy Starego Kleparza i chcą zatrzymać się na szybkie śniadanie w tygodniu. Niewątpliwą zaletą lokalu jest działająca zaraz obok piekarnia sprzedająca naprawdę wysokiej jakości chleb. Zamówienia składa się przy barze ale na szczęście donoszone są do stolików.

 
Handelek to ciekawa propozycja dla tych, którzy nie chcą wydać na śniadanie tyle co chociażby w zdecydowanie bardziej wyszukanej restauracji Fiorentina, a od tanich francuskich śniadań w Charlotte przy lampce prosecco preferują bardziej polskie przekąski.

 
Jeśli chodzi o godziny otwarcia to chyba nie będzie dla nikogo zaskoczeniem to, że lokal nie jest czynny do późnych godzin wieczornych. Handelek przy ul. św. Filipa czynny jest od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 8 do 15:00. Można płacić kartą.

Polecamy również: