Kiedy Kraków był stolicą? Jakie miasta były stolicą Polski?

Kraków słynie z bycia miastem królów Polski bowiem to właśnie na Zamku Królewskim na Wawelu znajdowała się oficjalna siedziba wielu polskich władców. Od razu warto nadmienić, że nie znaczy to wcale że królowie mieszkali cały czas w Krakowie – często przenosili się z dworem chociażby do Lwowa do Kamienicy Królewskiej, ale dzisiaj nie o tym. Kraków oprócz bycia miastem królów znany jest jako polska stolica. Kiedy Kraków był stolicą Polski? Kto przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy? Kto przeniósł stolicę do Krakowa? Sprawdźmy to!

 


Jakie miasta były stolicami Polski?

Funkcja stolicy wróciła do Krakowa w 1138 roku gdy władcą Polski został urodzony w Krakowie Władysław II Wygnaniec. Kraków pozostawał stolicą ponownie do 1290 roku. W 1290 roku na 6 lat stolicą został Poznań za sprawą wyjazdu Przemysła II do Krakowa, który zmuszony był do oddania Krakowa Wacławowi II. Kraków ponownie był stolicą od 1296 aż do 1795 roku gdy Polska z nalazła się pod okupacją trzech sąsiednich mocarstw.

 

Później przez krótki czas Kraków był stolicą marionetkowego państwa znanego jako Rzeczpospolita Krakowska lub Wolne Miasto Kraków. Wolne Miasto Kraków było republiką powstałą w wyniku uchwały kongresu wiedeńskiego.

Kraków nie pozostał na długo wolny. Po odzyskaniu niepodległości stolicą nie został niestety Lwów zdecydowanie bardziej rozwinięty od Krakowa, ani też Kraków.


Jak to stolicą do ostatniego rozbioru?

Zastanawiacie się jakim cudem Kraków był stolicą aż do rozbiorów skoro mówi się, że król Zygmunt III Waza przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy? Rzeczywiście w marcu 1596 roku Zygmunt III Waza przeniósł się z dworem do Warszawy. Zrobił to z kilku powodów: pierwszym był pożar Wawelu, drugim bliskość Szwecji, a trzecim to że to w Warszawie odbywały się sejmy.

 
O ile król przebywał w Warszawie o tyle miejscem koronacji i przechowywania insygniów królewskich wciąż był Wawel. De facto jednak Warszawa obejmowała rolę stolicy już od początku XVIII wieku. Tytularnie Kraków nazywany jest do dziś Stołecznym Królewskim Miastem Kraków ale nie jest to nazwa urzędowa.

 
Polecamy również: