Od ilu lat można kupić i pić alkohol w USA?

Od czasu zniesienia wiz na wyjazd do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej wyjazd do Miami, Los Angeles czy na zwiedzanie Nowego Jorku stał się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym. Wiele osób jadących do USA zastanawia się od jakiego wieku sprzedają alkohol w Ameryce. Ile trzeba mieć lat by kupić alkohol w USA, a ile by legalnie go spożywać? Sprawdźmy w jakich stanach można pić alkohol legalnie nie mając 21. lat oraz ile trzeba mieć lat by kupić alkohol w Stanach.

 

Przepisy dotyczące zakupu alkoholu w większości krajów Europy są bardzo podobne. Poza małymi wyjątkami takimi jak zakup lekkiego alkoholu od 16 roku życia lub każdego alkoholu od 17 roku życia na Malcie prawo jest dość podobne – by kupić alkohol trzeba mieć 18 lat. W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej jest nieco inaczej.

 
Od ilu lat sprzedają alkohol? W całych Stanach Zjednoczonych by legalnie kupić alkohol trzeba mieć 21 lat. Wyjątkami są tylko dwa amerykańskie terytoria w których alkohol można kupić od 18 lat. Są to Portoryko (czyli Puerto Rico) oraz Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych na Karaibach. Prawo w USA pozwala na zakup alkoholu od 21. roku życia i jeśli o ten temat chodzi to jest bardzo restrykcyjne.

 

W niektórych miejscach poniżej 21. roku życia nie wolno nawet wejść do sklepu monopolowego czyli liquor store lub baru. To jeśli chodzi o zakup alkoholu w USA, a co jeśli chodzi o picie alkoholu w Stanach? Ile trzeba mieć lat?

 
Wokół legalności picia alkoholu w USA powstało wiele mitów i legend. Czy mając mniej niż 21 lat nie można wcale pić alkoholu w całych Stanach Zjednoczonych? Nie. Wiek w którym legalnie można spożywać alkohol ustalają lokalne przepisy stanowe i istnieje wiele stanów w których alkohol można spożywać przed 21 rokiem życia na przykład w towarzystwie rodziców, męża lub żony, na prywatnej posesji, dla celów medycznych czy do “celów edukacyjnych” mając mniej niż 21 lat. W Kalifornii osoby poniżej 21. roku życia nie będą ukarane za spożycie alkoholu gdy jego zawartość zostanie wykryta na przykład po przyjeździe służb ratowniczych we krwi.

 
Jeśli jedziecie więc do Stanów Zjednoczonych to warto sprawdzić konkretne lokalne przepisy. Jasnym jest to, że nie mając 21 lat nie kupicie legalnie alkoholu ale z jego spożywaniem bywa już różnie. Stanów jest zbyt wiele byśmy przygotowali artykuł dotyczący prawa obowiązującego w każdym z nich, więc to musicie sobie już sprawdzić na stronach amerykańskich.

 

Polecamy również: