W jakim województwie jest Kraków? Kraków – jakie województwo

Wiele osób zastanawia się w jakim województwie jest Kraków. Starsi użytkownicy pamiętający jeszcze dawny podział administracyjny Polski na 49 województw kojarzy Kraków z województwem Krakowskim. W 1998 roku wprowadzono jednak inny podział i Kraków znalazł się w innym województwie. Którym? Jakie to województwo w Krakowie?

W 1998 roku w Polsce przeprowadzona została reforma administracyjna. Kraj podzielony do tej pory na 49 województw został podzielony na zdecydowanie mniejszą ich ilość. Z 49 województw zrobiło się 16. Wiele z miast straciło swoją uprzywilejowaną “wojewódzką” pozycję, ale wśród nich nie było Krakowa.

Po reformie Kraków pozostał stolicą województwa, tyle że większego niż do tej pory. Po reformie administracyjnej z województwa krakowskiego utworzonego w 1975 roku zrobiono jedno duże województwo Małopolskie. Od 1998 roku Kraków znajduje się więc w województwie małopolskimi jest jego stolicą.

Województwo Małopolskie ma ponad 15 182 kilometry kwadratowe powierzchni i według danych z ostatniego dnia 2019 roku zamieszkiwane jest przez 3 410 901 osób. Zarówno siedzibą wojewody jak i sejmiku województwa Małopolskiego jest miasto Kraków.

Podsumowanie: w jakim województwie leży Kraków? Kraków jest miastem znajdującym się w województwie Małopolskim.

 
Polecamy również: