Jerzy Bożyk – koncerty lwowskich piosenek w Klubie Awaria. Lwów w Krakowie

Przedwojenne lwowskie piosenki pełne radości kontrastują z pełnymi tęsknoty powojennymi piosenkami o Lwowie. Zarówno jedne i drugie mają swój niepowtarzalny urok. Artystów kojarzonych z takimi utworami jak Lwów jest jeden na świecie, Rok uchodźców czy Chlib kulikowski już z nami nie ma, ale jest ktoś kto co tydzień sprawia, że w Krakowie można poczuć się jak na balu u Bombacha albo w słynnej De la Paix. Lwowiak Jerzy Bożyk co niedziela koncertuje w klubie Awaria. Jak jest na koncertach? Co możemy usłyszeć w Awarii? Przybliżamy sylwetkę artysty i lwowskie koncerty w Krakowie.

 
Urodzony 7 maja 1941 we Lwowie słynny artysta jazzowy zmarł w Krakowie. O śmierci Jerzego Bożyka poinformował facebookowy profil Jazzowy Kraków.
 

Artysta znany pod pseudonimem Boży Jerzyk ze sceną jazzową związany jest od chwili skończenia liceum muzycznego. Jest nie tylko pianistą, wokalistą i kompozytorem, ale również tłumaczem języka słowackiego, przewodnikiem, autostopowiczem i działaczem KPN i Związku Strzeleckiego. Jerzy Bożyk przede wszystkim jest lwowiakiem z pochodzenia. Przyszedł na świat 7 maja 1941 roku w okupowanym Lwowie. W związku ze zmianą sytuacji politycznej trafił do Krakowa z którym związał się już na dobre.

 
Jerzy Bożyk, Awaria
 

Jerzy Bożyk koncertuje co niedziela w krakowskim klubie Awaria przy ul. Mikołajskiej 9. Rozpoczynające się zwykle niedługo po 20:00 koncerty mają swoją swoją specyficzną atmosferę i są jedną z niewielu okazji na to, by usłyszeć lwowskie piosenki z ust prawdziwego Lwowiaka. Wśród utworów, które możemy usłyszeć znajdują się takie lwowskie klasyki jak słynny Lwów jest jeden na świecie, dobrze znane Tango Łyczakowskie, Marsz lwowskich dzieci, Ta joj! ta Lwów czy Wrócimy autorstwa Wiktora Budyńskiego.

 

Czasem pianiście towarzyszy również wokalistka Basia Styrska. Wtedy repertuar wzbogacony jest również o utwory wykonywane niegdyś przez sławne artystki takie jak Włada Majewska, Zofia Terne. Wśród nich chociażby Tyle jest miast, Imieniny we Lwowie czy Moje serce zostało we Lwowie. Poza repertuarem piosenek z lwowskim rodowodem usłyszeć można również znane ogólnoświatowe standardy Louisa Armstronga, Elvisa Presley’a i Raya Charlesa – w końcu pianistę niektórzy określają mianem polskiego Charlesa. Poniżej krótkie wideo na którym usłyszeć możecie pokaz możliwości lwowsko-krakowskiego pianisty i wokalisty.

 

 

Jerzy Bożyk w 2007 roku wystąpił w roli pianisty w filmie Bracia Karamazow w reżyserii Petra Zelenka. Nie było to przypadkiem i nie jest przypadkiem, że w Awarii usłyszeć można również utwory z czeskim rodowodem w tym również ciekawą aranżacją dobrze znanej w Polsce kompozycji Jozin z bazin. Ponadto pojawiają się także autorskie kompozycje Bożyka w tym słynne Zęby w dupie.
 
Wejście do klubu Awaria w Krakowie przy ul. Mikołajskiej 9 po schodkach w dół w miejscu gdzie ul. Mikołajska przecina ul. Świętego Krzyża.

 

 

Polecamy również:

 

[related_posts_by_tax posts_per_page=”8″ format=”thumbnails” image_size=”medium” columns=”4″]

Dodaj komentarz