Punkty widokowe w Krakowie. Przegląd ciekawych miejsc z widokiem na miasto

Jednym z najładniejszych widoków zwykle jest widok z góry. Z jakich ciekawych punktów widokowych można skorzystać podczas wyjazdu do Krakowa? Sprawdzamy miejsca z których widać panoramę Krakowa. Gdzie wejść by popatrzeć na krakowskie dachy? Oto najciekawsze ogólnodostępne punkty widokowe w Krakowie.

 


Wieża Ratuszowa


 
Wieża ratuszowa w Krakowie to ostatnia pozostałość po zabytkowym ratuszu, którego brakuje na Rynku Głównym. Istniejący wcześniej wykusz nie przetrwał w nowych, powojennych czasach. Do dyspozycji zwiedzających pozostała jedynie wieża i kilka sal z ekspozycjami. Wejście na wieżę ratuszową w Krakowie, ze względu na wysokie kamienne schody, nie należy do najłatwiejszych ale wejść warto. Widok, zwłaszcza gdy nie ma smogu, jest naprawdę wspaniały. Zwiedzanie wieży ratuszowej w Krakowie kosztuje 9 złotych. Wieża czynna jest od kwietnia do grudnia. W jednym z poprzednich artykułów więcej o wieży ratuszowej w Krakowie – w tym i o nieistniejącym już Ratuszu na Rynku.

 


Kopiec Kościuszki


 
Przez powojenną zmianę granic to nie Kopiec Unii Lubelskiej, a Kopiec Kościuszki w Krakowie jest prawdopodobnie najpopularniejszym i najbardziej znanym kopcem w Krakowie. Kopiec Kościuszki wzniesiono by upamiętnić jednego z największych polskich patriotów. Do wznoszenia kopca przystąpiono 16 października 1820 roku. W podstawie Kopca Kościuszki znajduje się ziemia ze słynnych Racławic, Maciejowic, a także Dubienki i Szczekocin. Kopiec Kościuszki przez lata był ważnym, patriotycznym symbolem. Pozostaje nim do dziś. Wielokrotnie remontowany kopiec dostępny jest do zwiedzania. Bilet na kopiec kosztuje 14 zł. Kilka dni w roku wejście na Kopiec jest bezpłatne. Z wierzchołka roztacza się widok na Błonia, Kraków i okolice Krakowa. W jednym z poprzednich tekstów więcej na temat Kopca Kościuszki w Krakowie.

 


Wieża Zygmuntowska i Wawel


 
Może i nie jest tu zbyt wysoko ale to ciekawy i w dodatku całkowicie darmowy punkt widokowy w Krakowie. Po wejściu na Wawel można przejść na specjalnie przygotowany taras widokowy od strony Wisły. Rozpościera się stąd widok na zakole rzeki, słynny dom handlowy Jubilat czy muzeum sztuki japońskiej Manggha na Dębnikach. Na Wawelu jest jeszcze jeden, znacznie wyższy i bardziej atrakcyjny, punkt widokowy. Niestety wymaga on kupienia biletu. Mowa oczywiście o wieży Zygmuntowskiej w której znajduje się najsłynniejszy dzwon w Polsce – Dzwon Zygmunt. Wejście na jedną z wież katedry, w przeciwieństwie do zwiedzania samego kościoła, jest niestety płatne. Wejściówka kosztuje 12 złotych.

 


Kopiec Piłsudskiego


 
Wprawdzie w Krakowie jest 5 kopców to nie wszystkie są ciekawe na tyle, by poświęcić im uwagę w zestawieniu punktów widokowych. Kopiec Piłsudskiego jest największym kopcem w Polsce i ciekawym punktem widokowym w Krakowie. Wprawdzie nie widać stąd panoramy samego miasta, a parking w Lesie Wolskim to parking droższy niż w krajach Zachodu, to przyjść tu warto by podziwiać okolice Krakowa i zaliczyć najwyższy kopiec w Polsce. Samo wejście na kopiec – na szczęście – jest bezpłatne.
 

Zamek w Przegorzałach


 
Zamek w Przegorzałach to kolejne nieoczywiste miejsce omijane przez wielu turystów. Budowla została wzniesiona przez Niemców podczas okupacji Krakowa w czasie II wojny światowej. Obiekt zbudowano na zlecenie Otto Wachtera zaraz obok willi słynnego architekta Adolfa Szyszko-Bohusza, która zachowała się do naszych czasów. Z tarasów willi i zamku oraz okolic zobaczyć można dolinę Wisły, południowy-zachód Krakowa oraz Pogórze Wielickie i część Beskidów. W jednym z poprzednich artykułów więcej informacji na temat punktu widokowego na Zamku w Przegorzałach.

 


Kopiec Krakusa


 
Kopiec Krakusa będący jedną z atrakcji Podgórza w Krakowie to kolejne darmowe miejsce będące ciekawym punktem widokowym. Kopiec znajduje się niedaleko słynnego Wzgórza Lasoty, Starego Cmentarza Podgórskiego i Fortu 31 Benedykt. Według legendy Kopiec Krakusa ma być mogiłą mitycznego założyciela Krakowa. Kiedyś wokół kopca wznosił się fort wzniesiony przez austriackiego zaborcę. Dziś to miejsce wypoczynku i organizowanej co roku Rękawki. Zwiedzanie kopca jest bezpłatne.

Oczywiście to nie wszystkie punkty widokowe w Krakowie. W mieście działa na przykład wiele kawiarni i restauracji z których rozpościerają się ciekawe widoki na panoramę Krakowa. Na ich opis przyjdzie jednak czas w następnym materiale.
 

Polecamy również: