17+ teledysków nagranych we Lwowie. Lwów na wideo!

17+ teledysków nagranych we Lwowie. Lwów na wideo!

Wczoraj przygotowaliśmy galerię malarstwa artysty związanego ze Lwowem dziś dla tęskniących za miastem coś innego. Zapraszamy do przeglądnięcia piosenek do których teledyski nakręcono we Lwowie. Nie wszystkie są lwowskimi piosenkami o Lwowie, nie wszystkie są wybitnymi przykładami muzycznego kunsztu… No ale teledyski nagrano we Lwowie lub w okolicach Lwowa. Popatrzmy!

 

 
Na początek jeden z bardziej klimatycznych teledysków chociaż zwykle odradzamy podróże tramwajami i komunikacją miejską we Lwowie. Chrystyna Sołowij to urodzona w 1993 roku w Drohobyczu półfinalistka ukraińskiego The Voice i absolwentka filologii na Uniwersytecie Lwowskim. Czy to tylko zbieżność nazwisk ze słynnym profesorem?

  
Jeden z najnowszych teledysków w całości nagrany w centrum Lwowa, a także w kawiarni Atlas. Grupa Okean Elzy i Oyn w kanoie w utworze Miasto Wiosny opublikowanym 8 września 2021 roku.

  
“To jest Lwów!”. Współczesny lwowski kawałek w którym wymienione są wszystkie części współczesnego i starego Lwowa od centrum przez Lewandówkę, Łyczaków czy Sichów. W teledysku zobaczymy wszystko – od dróg dojazdowych do miasta przez centrum i obrzeża miasta. Niestety, “wio po Stryjskim Parku” to jeszcze długo nie zrobimy… (Tak wiemy, w kawałku pada nazwa tego lokalu co do niego nie chodzimy).

 


 
Oczywiście nie tylko ukraińskie zespoły decydują się na nagrywanie klipów we Lwowie. Teraz zapraszamy na spacer Łyczakowską z radomskim raperem KęKę. Korzystając z okazji chcielibyśmy pozdrowić fanów strony odpowiedzialnych za powstanie tego wideo. Kolejne polskie teledyski w dalszej części artykułu.

 


 
Czas na coś pół żartem, pół serio. Grupa Kurwa Matj w swoich utworach porusza tematy trudnej rzeczywistości przygranicznych przemytników, drobnych handlarzy, nadgranicznych kolejek czy sprowadzania samochodów z Polski. Do zrozumienia tematyki nie potrzebna nawet znajomość języka ukraińskiego.

 


 

 

Kolejny raz w teledysku nagrywanym we Lwowie pojawia się motyw przejazdu komunikacją miejską. “Wieczorny Lwów” – zobaczymy tu Rynek, kościół św. Elżbiety, tramwaj sunący ul. Ruską.

  

Pierwsze imprezy z Ukraińcami i Ukrainkami poznanymi na uczelni, w pracy czy na Tinderze to zwykle przełamywanie lodów i puszczanie sobie najpopularniejszych kawałków muzycznych z obydwu krajów. Gdy w głośnikach poleciała już grupa Wriemia i Stiełko pojawiał się zwykle Wowa ze Lwowa. Każdy słyszał remix Wowy ze Lwowa do podkładu z kawałka What’s My Name? słynnego Snoop Dogga, większość słyszała Mirami i Wowę w kawałku Sexualna, ale jak widać powyżej raper nagrał też inne utwory.
  
Kristina Viktorovna Bardash szeroko znana pod pseudonimem Luna to urodzona w Dreźnie w 1990 roku ukraińska piosenkarka, modelka i fotografka. Według Vogue’a Luna to “twarz ukraińskiej rewolucji muzycznej”. W teledysku ujęcia z Cmentarza Łyczakowskiego i widoki na panoramę Lwowa.

  

Teledysk nagrany we Lwowie – nie da się ukryć, ale jeśli chodzi o rap to wolimy produkcje Klocucha.
 


 
Ukraiński film “Szlachetni włóczędzy” wywołał sporo kontrowersji przez podobieństwo do słynnego przedwojennego klasyka Włóczędzy i sposób przedstawienia historii. To jednak nie tekst o filmie ale zestawienie teledysków. Powyżej teledysk promujący produkcję. W razie czego klip zawsze można oglądać bez głosu.

 


 

 
Jeszcze raz Grupa Kurwa Matji. Problematyka utworu chyba nie wymaga wyjaśnień.

 


 
Każdy kto jechał do Lwowa samochodem wybierając mniejsze przejście graniczne z autopsji zna widoki z powyższego teledysku. Na reduktorze włączony stały napęd 4×4 i przedzieranie się przez zaspy. Tak się jeździ po Ukrainie! :).

 


 
Ten akurat klip też można oglądać z wyłączonym dźwiękiem ale proszę wybaczyć – to nie miał być przegląd najlepszych kawałków rapowych, tylko teledysków nagranych we Lwowie. W tle można puścić inny kawałek Klocucha.

 


 

Miasto siedmiu wiatrów… Czas na ostre gitarowe łojenie i widoki m.in. kościoła Bożego Ciała.

 


 
Widok na panoramę Lwowa, ul. Halicka, fontanny na Rynku – to zobaczymy w klipie zespołu założonego przez uczniów państwowej szkoły muzycznej ze Lwowa.

 


 

 

Teraz propozycja kolejnej piosenki o tym samym tytule co powyższa ale w zupełnie innym stylu. Coś nam mówi, że to raczej propozycja dla starszej publiczności. Teledysk o tyle ciekawy, że nagrano go blisko 10 lat temu!

 


 

Mocna reprezentacja Sichowa jeszcze raz na naszej liście.

 


 
Last but not least. Ostatni na liście Taras Gawryk – 33-letni reprezentant Lwowa śpiewa o swojej miłości do miasta. Jeśli chodzi o ujęcia i kadry to jeden z najlepiej zrealizowanych teledysków na naszej liście.

 

Zapraszamy też do zestawienia przedwojennych i powojennych lwowskich piosenek.

 
Edit: jeden z Czytelników, Pan Jurek, podesłał nam jeszcze kilka klipów:

 

 

 

 

 

 

 

 


 
Polecamy również: