Lwowski chuligan, łobuz ulicznik. Miasto Lema? Hasło

Kim jest lwowski chuligan, ulicznik lub zawadiaka? Jak nazywał się przyjaciel Szczepka? Jakim słowem określano lwowskich uliczników lub żulików? Jakie są najpopularniejsze hasła krzyżówkowe związane ze Lwowem? Jakie jest miasto batiarów i Stanisława Lema? Kto to lwowski chuligan? O co chodzi gdy mowa o mieście Lema lub mieście nad Pełtwią? Sprawdźmy to!
 
Wpis otwiera zdjęcie przedstawiające lwowiaków na Rynku we Lwowie pod fontanną z Dianą. Fotografia ze zbiorów NAC; syg. 1-U-3564-3.

 
Jeśli szukacie rozwiązania do krzyżówki do pytania mającego w sobie takie słowa jak zawadiaka, hultaj, huncwot, ulicznik, żulik lub lwowski chuligan to szukacie jednego i tego samego określenia. O kogo chodzi?
 
W krzyżówce chodzi o batiara. Słowem tym określano drobnych lwowskich przestępców, awanturników i ludzi ulicy. W postacie batiarów wcielali się wywodzący się ze zgoła odmiennych warstw społecznych aktorzy Kazimierz Wajda pseudonim Szczepko i Henryk Bogelfanger ze słynnej Wesołej Lwowskiej Fali. Jeśli szukacie więc przyjaciela Szczepka to będzie to Tońko lub Tońcio, a przyjacielem Tońcia będzie Szczepko lub Szczepcio.
 
Ale zaraz, zaraz. Batiar nie pasuje do krzyżówki? I tu jest pies pogrzebany. Niepoprawna i niewłaściwa pisownia określenia lwowskich żulików jest tak popularna, że nawet powiela ją pewien blog, którego nikt nie czyta oraz wiele krzyżówek. Jeśli do krzyżówki nie pasuje batiar to możecie spróbować wpisać baciar lub baciarz. Hasło dalej nie pasuje do krzyżówki?
 
Wiele słowników z rozwiązaniami do krzyżówek podaje, że “lwowskim chuliganem” jest chachar. Słowo to owszem istnieje ale wywodzi się z gwary ze Śląska, a nie ze Lwowa i w istocie określa chuligana ale nie takiego ze Lwowa.
 
Ze Lwowem związane są też inne zapytania w krzyżówek. Jakie? Bywa różnie. Lwów to 3 masztowy statek szkolny zatopiony w 1930 roku. Odpowiedź Lwów pasuje też do pytania o duże miasto na Ukrainie, kolebkę Ossolineum lub wspomniane już wyżej miasto batiarów. We Lwowie urodził się Stanisław Lem więc to też miasto Lema, Miasto na Ukrainie niegdyś polskie, duże miasto na Ukrainie albo miasto nad Pełtwią. Tu poczytacie więcej o Pełtwi. Lwów to też miasto Orląt, miasto z Cmentarzem Łyczakowskim lub Wysokim Zamkiem i kopcem. Możecie też spotkać się z pytaniem o miasto Szczepka i Tońka albo “miasto ukraińskie.

 
Polecamy również: