Jak głosować w wyborach we Lwowie i na Ukrainie? Gdzie?

Co kilka lat jak bumerang powraca temat głosowania w wyborach we Lwowie. Oczywiście nie chodzi o głosowanie na prezydenta Ukrainy czy w wyborach samorządowych we Lwowie. Chodzi o wybory do Sejmu i Senatu w Polsce oraz o wybory na prezydenta Polski. Gdzie głosować we Lwowie? Jak głosować? Czy da się głosować we Lwowie i wziąć udział w wyborach? Jak głosować zagranicą?

 

Na początek trzeba powiedzieć to sobie jasno i odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: czy da się głosować w wyborach we Lwowie. Odpowiedź na to pytanie brzmi tak: we Lwowie można głosować w polskich wyborach. Głosowanie w konsulacie we Lwowie możliwe jest w tworzonej tu komisji wyborczej, jednej z kilku komisji wyborczych na Ukrainie.

 


Jak głosować zagranicą w wyborach?

By móc głosować w wyborach zagranicą Polski trzeba spełnić takie same wymogi jakie trzeba spełniać przy wyborach w Polsce oraz kilka dodatkowych. Jakie to opcje?
 
Jeśli mieszkacie poza granicą Polski na przykład we Lwowie na stałe to najwygodniejszym sposobem jest dopisanie się do spisu wyborców. To opcja dobra dla osób pracujących we Lwowie, mieszkających w Kijowie czy Odessie. Jak głosować gdy jedziemy na weekend do Lwowa, a akurat są wybory?
 

 
Na taką ewentualność trzeba się wcześniej przygotować ale takie głosowanie bez bycia dopisanym do listy wyborców w zagranicznej komisji też jest możliwe. Należy posiadać zaświadczenie o prawie do głosowania, które trzeba wcześniej uzyskać w urzędzie gminy w której wpisani jesteśmy do spisu wyborców.
 
Z zaświadczeniem o prawie do głosowania można głosować nie tylko we Lwowie, ale w każdej komisji w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

 


Gdzie można głosować we Lwowie?

Komisja wyborcza w wyborach do Senatu, do Sejmu lub w wyborach prezydenckich tworzona jest we Lwowie w Konsulacie Generalnym RP pod adresem ul. Jana Franki 108. W wyborach prezydenckich 2020 zagraniczny obwód wyborczy we Lwowie miał numer 142. Tu zobaczycie jak głosowano we Lwowie w wyborach prezydenckich 2020.

 


Gdzie można głosować w wyborach na Ukrainie?

W polskich wyborach w komisjach zagranicznych na Ukrainie można głosować w Kijowie w Ambasadzie RP oraz w konsulatach w Charkowie, Odessie, Lwowie, Łucku i Winnicy.

 
Polecamy również: