Pasaż Hausmanna (Krzywa Lipa) – Lwów to nie tylko Pasaż Mikolascha

Myśląc “pasaż we Lwowie” większości osób na myśl przychodzi nieistniejący już Pasaż Mikolascha. W mieście istniały jednak inne pasaże. Dziś kilka słów o Pasażu Hausmanna znanym jako Pasaż Krzywa Lipa, który przez lata był domem dla bardzo znanego studia fotograficznego Rembrandt.

Pasaż Hausmanna łączył przed wojną ul. 3 Maja 3 (Hotel Imperial) z ul. Sykstuską 6 oraz Grand Hotelem, którego fasada znajdowała się przy ul. Legionów i to od tej strony wchodziło się do Pasażu. Od strony Hotelu Imperial w oczy rzuca się rzeźba Merkury autorstwa urodzonego w Warszawie słynnego rzeźbiarza Leonarda Marconiego.

W przeciwieństwie do najpopularniejszego Pasażu Mikolascha ten nie był kryty szklanym dachem, ale podobnie jak w tym pierwszym również tu działało znane studio fotograficzne. W Mikolascha – Adela, a w Hausmanna pod numerem 8 – Rembrandt z którego rewers fotografii zobaczyć możecie poniżej.

Lwów - studio fotograficzne Rembrandt

To w tym miejscu zorganizowano pierwszy kinowy pokaz we Lwowie. Pierwszy pokaz filmowy zorganizowano tu 13 września 1896 roku. Film wyświetlano codziennie od 11:00 do 21:00, a stałe projekcje zakończono 10 października. Studio działało z sukcesami aż do 1939 roku. W Pasażu pod numerem 7 na piętrze działała synagoga Ahiezer, były też biura, drukarnia Friedmana i liczne sklepy.

Pasaż zbudowano w latach 1893-1895 na zlecenie właściciela Grand Hotelu. Numeracja budynków rozpoczyna się tu od właśnie od jego strony. Nazwa upamiętniająca twórcę – Pasaż Hausmanna nie przetrwała próby czasu. Dzisiejsza – Pasaż Krzywa Lipa – pochodzi od drzewa umieszczonego w centralnym punkcie przejścia między ulicami.

Lwów - Hotel Imperial

W Pasażu dziś znajduje się wiele kawiarenek i restauracji wśród których wymienić można m.in. niewielki lokal Lviv Croissants, popularną kawiarnię Cukor, pub Kork i dosyć ekskluzywną restaurację Culinary Studio Kryva Lypa a także winiarnię L’affinage artisan cheeses. W wejściu od budynku dawnego Hotelu Imperial zobaczyć możecie polską reklamę samorachującej maszyny do pisania, którą zobaczyć można w materiale – polskich napisach we Lwowie.

Polecamy również:

Dodaj komentarz