TOP 7 W tych hotelach we Lwowie sypiali nasi pradziadkowie. Najlepsze hotele przed I wojną światową

Jadąc do dzisiejszego Lwowa aż chce się korzystać z oferty luksusowych hoteli, których ceny są znacznie niższe, niż ceny w Polsce. Niektóre z hoteli chętnie odwiedzanych dziś mają bardzo bogatą historię. Dziś przyglądamy się hotelom, które przyjeżdżając do Lwowa mogli odwiedzać nasi dziadkowie i pradziadkowie. Pierwszorzędne hotele wyszczególnione zostały w Ilustrowanym przewodniku po Lwowie i Powszechnej Wystawie Krajowej.

 
W tekście opisujemy Lwów przedwojenny więc wszystkie adresy podane są w ich oryginalnym brzmieniu z czasów austriackiej okupacji.
 

Hotel Żorza, plac Maryacki 1


 
Hotel Żorz (dziś pisany jako George), który oglądać można dziś wzniesiono przy dawnym pl. Mariackim w latach 1899-1901 według projektu firmy Fellner & Helmer. Już wcześniej działał tu pierwszorzędny hotel rozebrany w 1899, a wcześniej od 1793 roku zajazd Pod trzema hakami. W słynnym hotelu zatrzymywały się takie sławy jak Jan Kiepura, Józef Piłsudski, Henryk Sienkiewicz, Ignacy Paderewski czy Franciszek Liszt. Hotelowa restauracja była popularnym miejscem spotkań słynnych mieszkańców Lwowa. Bywał tu m.in. Kazimierz Wajda (Szczepko) oraz Henryk Vogelfanger znany jako Tońko z Polskiego Radia Lwów. Słynny Żorz zdobiony jest rzeźbami wykonanymi m.in. przez Antoniego Popiela i Leonarda Marconiego. Do dziś jest to jeden z ciekawszych hoteli we Lwowie. By poczuć klimat przedwojennego Lwowa polecamy poświęcić chwilę na wspomnienia Jerzego Janickiego.
 

 

Grand Hotel, ul. Karola Ludwika 13 (później Legionów)


 
Kolejny słynny hotel, który oparł się próbie czasu to Grand Hotel z 1893 roku zdobiony elewacją Leonarda Marconiego. Grand Hotel działał tu już wcześniej w jednopiętrowym budynku projektowanym w stylu empire . Grand był jedną z polecanych instytucji do zatrzymania się w mieście podczas Powszechnej Wystawy Krajowej i już wtedy wyposażony był w oświetlenie elektryczne. Kolejną przebudowę przeprowadzono w 1910 roku – powiększono okna. Działała tu słynna kawiarnia Grand. Przebudowany hotel dysponował 48 pokojami i był też przejściem do Pasażu Hausmanna. Dziś Grand Hotel we Lwowie połączony jest z innym słynnym przedwojennym hotelem na sąsiedniej parceli – Hotelem Centralnym z 1884 roku.

 

Hotel Imperial, ul. Trzeciego Maja 3


 
Budynek z lat 1885-1887 przy ul. 3 Maja 3 zbudowany był jako siedziba dyrekcji ruchu kolei, ale szybko stał się domem dla jednego z najbardziej luksusowych hoteli Lwowa – Imperiala. Budynek zdobi rzeźba Merkurego autorstwa urodzonego w Warszawie profesora Politechniki Lwowskiej Leonarda Macroniego, który był także autorem fasady Grand Hotelu i rzeźb na Hotelu Żorza i słynnej Oszczędności na Galicyjskiej Kasie Oszczędności. Hotel był jednocześnie wejściem do Pasażu Hausmanna znanego dziś jako Pasaż Krzywa Lipa. Hotel, perfumeria i dom handlowy działały do 1939 roku. Po wojnie budynek przerobiono na szkołę rolniczą, siedzibę Funduszu Mienia Państwowego, później był siedzibą Ukrsotsbanku. Dziś do tradycji odwołuje się działający tu dwupokojowy Mini Hotel Freedom Mercurius na trzecim piętrze (pokój za 600 UAH).

 
Jedziesz do Lwowa lub na Ukrainę? Sprawdź ceny noclegów:



Booking.com


 

Hotel Metropole, ul. Pańska 1


 
Hotel Metropol we Lwowie mieścił się na rogu ul. Pańskiej (później Piłsudskiego) i Piekarskiej. Zaraz na przeciw Metropolu działał Hotel Krakowski – początkowo nieco mniej ekskluzywny. Właścicielem budynku hotelu Metropol byli m.in. Julia Wolak, B. Hausman i A. Ritterman. Metropol był jednym z najbardziej ekskluzywnych hoteli przedwojennego Lwowa i już w końcówce XIX wieku wyposażony był w oświetlenie elektryczne. Budynek hotelu zwieńczony był przepiękną wieżyczką na rogu po której dziś zostały już tylko wspomnienia. Hotel działał do 1939 roku.

 

Hotel Victoria, ul. Hetmańska 8

 
Kojarzycie obrzydliwy blok wciśnięty za przedwojenny lwowski drapacz chmur czyli pierwszy budynek Szprechera na początku Wałów Hetmańskich? Jeśli coś nie pasuje Wam w obecności wielkiej płyty w tak reprezentacyjnym miejscu to macie rację. Adres Hetmańska 8 przez lata był domem dla hotelu. Był tu najpierw Hotel Langa, a potem Hotel Viktoria z Restauracją Grzywińskiego. Pokoje kosztowały od 90 centów do 1 złr i 20 centów. Zaraz obok na Wałach zatrzymywał się tramwaj. Właścicielem hotelu był m.in. Karol Świdziński.

 

Hotel Europejski, (plac Maryacki 4)


 
Hotel Europejski powstał w wybudowanym w 1804 roku budynku przeprojektowanym przez Karola Mate w 1826 roku. Później przebudowano go w 1870 roku i to właśnie fasadę z tego okresu możemy dziś podziwiać. W II RP przebudowano budynek nadając mu nieco więcej modernistycznych cech ale ślady po przebudowie z 1935 roku gdy dobudowano piąte piętro, odnowiono elewację, a hol wyłożono alabastrem zostały zniwelowane podczas rekonstrukcji budynku. Na parterze działał gabinet optyka Benedykta Munza, w podworcu salon krawiecki Gorbaczyńskiego, zakład fotograficzny i krawiec męski S. Schenker. Przed wojną słynna była restauracja Henryka Gerlacha w Hotelu Europejskim. Budynek dysponował 60 pokojami dla gości i oferował przepiękny widok najpierw na figurę NMP, a potem od 1904 roku na kolumnę Mickiewicza. Europejski działał tu nieprzerwanie do sowieckich czasów gdy zmieniono jego nazwę na Ukraina. W powojennym Lwowie budynek doprowadzono do ruiny i zdewastowano. Po przeprowadzonej odbudowie budynek należy do Ukreximbanku. Wiadomo, że pokoje w Europejskim lubiła wynajmować Maria Konopnicka.

 

Hotel Centralny, ul. Karola Ludwika 11 (później ul. Legionów)


 
Sąsiadujący z Grandem hotel Centralny również uważany był za jeden z najlepszych hoteli we Lwowie, będąc przy tym jedną z tańszych luksusowych miejscówek. Dzisiejszy budynek stojący pod tym adresem pochodzi z 1884 roku. Przez lata na piętrze mieściła się tu bardzo popularna kawiarnia City, która niestety nie przetrwała okresu międzywojennego. Śladem po niej jest balkon ze starymi barierkami. Jak na ironię dziś działa tu placówka mająca niewiele wspólnego z luksusem – hostel Panorami. Dwuosobowy pokój wynająć tu można już za 590 UAH, a miejsce w pokoju za 149 UAH. Przechodząc się dzisiejszym Prospektem Swobody warto zwrócić uwagę na gryfy zdobiące budynek dawnego Hotelu Centralnego.
 

 

Dodaj komentarz