Ukraińskie tablice rejestracyjne. Co znaczą? Jakie regiony?

Ukraińskie tablice rejestracyjne są widokiem często spotykanym na polskich drogach czy parkingach. Wiele osób zastanawia się jak dokładnie wyglądają i czym różnią się ukraińskie tablice rejestracyjne od tablic znanych z Polski. Jak czytać ukraińskie tablice? Czym się różnią i co oznaczają?

Ukraińskie tablice rejestracyjne – wygląd

Wygląd aktualnych ukraińskich tablic rejestracyjnych, wprowadzonych po 2015 roku, jest podobny do tablic znanych z większości krajów Europy. Tablice w większości przypadków są prostokątne, litery i cyfry na tablicy naniesione są czarną czcionką, a na niebieskim tle po lewej stronie tablicy, gdzie tablice unijne mają gwiazdki, umieszczona jest flaga kraju oraz napis UA.

Układ ukraińskich tablic to litery będące wyróżnikiem odpowiadającym obwodowi kraju, a następnie ciąg cyfr lub liter, podobnie jak to ma miejsce w Polsce, z tym że na Ukrainie litery na początku są tylko dwie.

W 2020 roku wprowadzone zostały specjalne tablice dla samochodów elektrycznych posiadające wyróżniki inne, niż wyróżniki regionalne.

Wyróżniki tablic rejestracyjnych z Ukrainy

Ukraińska tablica rejestracyjna ze Lwowa
Fałszywe ukraińskie rejestracje?
Obserwując tablice rejestracyjne ukraińskich aut często można natrafić na fałszywki lub jak kto woli tablice kolekcjonerskie. Jazda na tablicach fałszywych lub zasłoniętych jest dosyć częsta zwłaszcza na Ukrainie. W kraju naszego sąsiada grozi za to mandat w wysokości 85 złotych, a za brak tablicy mandat w wysokości 120 złotych.

 

Wiedząc już jak wyglądają tablice rejestracyjne na Ukrainie wiemy, że identyfikując wyróżniki literowy możemy w większości przypadków zidentyfikować z którego obwodu pochodzi dany pojazd.

Wyróżniki regionów na ukraińskich tablicach rejestracyjnych modyfikowano kilkukrotnie. Inne kody obowiązywały do 2004 roku, inne do 2013 roku, a jeszcze inne spotykane na nowych samochodach to kody z 2021 roku. Co to za rejestracja BC, AA czy BH? O tym informuje ta tabela ukraińskich tablic rejestracyjnych.

Region Kod z 2004 roku Kod z 2013 roku Kod z 2021 roku
Miasto Kijów AA KA TT, TA
Obwód winnicki AB KB MM, OK
Obwód wołyński AS KS SM, TS
Obwód dniepropetrowski AE KE RR, MI
Obwód doniecki AN KN TN, MN
Obwód kijowski AI KI TI, ME
Obwód żytomierski AM KM TM, MV
Obwód zakarpacki AO KO MT, MO
Obwód zaporoski AR KR TR, MR
Obwód iwanofrankiwski AT KT TO, HS
Obwód kirowohradzki VA NA HA, EA
Obwód ługański VV NV EE, EV
Obwód lwowski VS NS SS, ES
Obwód mikołajowski VE NE HE, HN
Obwód odeski VN NN OO, EN
Obwód połtawski VI NI HI, EI
Obwód rówieński VK NK HK, EK
Obwód sumski VM NM HM, EM
Obwód tarnopolski VO NO HO, EO
Obwód charkowski AH KH HH, EH
Obwód chersoński VT NT HT, ET
Obwód chmielnicki VH NH OH, RH
Obwód czerkaski SA IA OA, RA
Obwód czernihowski SV IV OV, RV
Obwód czerniowiecki SE IE OE, RE
Inne wyróżniki II ED, DC dla aut z EBK DJ, PD dla aut z DIIA

Jak widać stosowane są tylko litery cyrylicy, które mają graficzne odpowiedniki alfabetu łacińskiego czyli litery A, B, C, E, H, I, K, O, P, T, X dla standardowych samochodów cywilnych, dodatkowo D dla aut dyplomatycznych. Wyjątkami są tablice indywidualne, tablice motocyklowe, tablice dla aut z USA lub Japonii.

Tablice pojazdów wojskowych, specjalnej służby transportu, służby łączności specjalnej i ochrony informacji Ukrainy stosują litery A, B, G, E, I, K, M, H, O, P, C, T, F, X, H, Yu oraz Z. Te pojazdy spotkamy na przykład na blokadach dróg czy jadąc do Lwowa. Nie polecamy fotografowania wojskowych pojazdów na Ukrainie dlatego też z oczywistych względów nie robiliśmy zdjęć takich tablic.

Tablice jak w Unii Europejskiej
Ukraińskie tablice rejestracyjne dublują się z blachami kilku krajów Unii Europejskiej – są takie same jak niektóre tablice w Bułgarii z wyróżnikami BT, HB, CA, SV, CH i KV oraz wcześniej używane tablice rejestracyjnej z Hiszpanii z kodami BA, BI, CA oraz IB.

 

Również ukraińskie tablice rejestracyjne wydawane przez internet od grudnia 2022 roku pozbawione są informacji o przynależności terytorialnej i posiadają wyróżniki ED lub DC dla aut rejestrowanych przez Elektroniczne Biuro Kierowcy lub DJ oraz PD dla rejestrowanych przez portal Diia.

Specjalne tablice ukraińskie

Podobnie jak w Polsce na Ukrainie istnieją specjalne tablice dla samochodów dyplomatycznych. Są to białe prostokątne tablice z wyróżnikiem D oraz ciągiem cyfr dla placówek dyplomatycznych, organizacji międzynarodowych czy konsulatów. Te czasem można spotkać w Polsce. Pozostałe wymienione poniżej spotyka się na naszych drogach znacznie rzadziej.

Ukraińska tablica rejestracyjna policyjna

Tablice rejestracyjne ukraińskiej policji posiadają niebieskie tło z logotypem policyjnym i wyróżnik w postaci cyfr. Własne rejestracje z logotypem posiadają też auta Ministerstwa Obrony Narodowej, Straży Granicznej, Gwardii Narodowej. Te posiadają również stosowne logotypy departamentów.

Pojazdy wojskowe posiadają czarne tło z białymi napisami, a bataliony ochotnicze i organizacje wspomagające wojsko posiadają tablice z zielonym tłem i białą czcionką.

Na Ukrainie można spotkać też żółte tablice. Co znaczą żółte tablice ukraińskie? Jeśli czcionka jest zielona to jest to samochód elektryczny do przewozu osób, a jeśli czarna jest to zwykły pojazd przeznaczony do przewozu osób.

Autobus z żółtą ukraińską tablicą rejestracyjną

Stare ukraińskie tablice rejestracyjne

System ukraińskich tablic rejestracyjnych w krótkiej historii tego kraju reformowano i zmieniano już kilkukrotnie dlatego też można spotkać auta z najróżniejszymi rodzajami starych tablic rejestracyjnych.

Samochody na Ukrainie od bardzo dawna są dużo droższe niż w Polsce, przy jednocześnie znacznie niższych zarobkach, dlatego też da się spotkać auta, które przez wiele lat nie były przerejestrowane i do teraz posiadają stare typy tablic, niektóre jak to ze zdjęcia poniżej jeszcze z czasów ZSRR.

Nieco wcześniejsze ukraińskie tablice charakteryzują się białym tłem i czarną czcionką ale ukraińska flaga nie znajduje się na niebieskim tle.

Jeszcze wcześniejsze tablice to po prostu czarna czcionka na białym tle. Znajdziemy też stare samochody z tablicami czarnymi na których znajdują się znaki cyrylicy. Tego typu wzory są dość rzadko spotykane ale odwiedzając Lwów czy ukraińską prowincję da się na nie trafić.

Polecamy również: