Czy Kraków jest na Śląsku? Czy Kraków to Śląsk?

Tereny Polski składają się z różnych części i krain przenikających przez granice województw. Jedną z takich krain historycznych jest Śląsk. Jakie miasta wchodzą w skład Śląska? Jeśli zastanawiacie się czy Kraków to Śląsk to mamy dla Was odpowiedź.

Śląsk to kraina historyczna znajdująca się na terenie Czech, Niemiec i Polski w południowo-zachodniej części naszego kraju. Kraków, będący jednym z najbardziej kulturowych i historycznych miast Polski, leży w południowej części kraju.

Śląsk to region geograficzny i historyczny m.in. w południowej Polsce, znany ze swojego bogactwa przemysłowego, kulturowego i historycznego. Śląsk obejmuje przede wszystkim tereny międzyrzecza górnośląskiego Wisły i górnośląskiej Odry. W Polsce miasta takie jak Katowice, Gliwice czy Opole są częścią Śląska.

Czy w obszar Śląska możemy zaliczyć również Kraków? Nie, Kraków to historycznie i geograficznie Małopolska i zawsze tak było.

Do Śląska możemy zaliczyć takie miasta jak chociażby Wrocław, Katowice, Gliwice, Zabrze czy Bielsko-Biała. Kraków zawsze był stolicą Małopolski i do dziś nią pozostaje.

Podsumowując: czy Kraków to Śląsk? Ani geograficznie, ani politycznie czy kulturowo, ani też w żaden inny sposób Kraków nie należy i nie należał do Śląska. Kraków leży w Małopolsce, której stolicą jest właśnie Kraków.

 
Warto przeczytać również: