Co kupić w Egipcie? Zakupy 2024 TOP 9+1

Wyjazd do Egiptu kiedyś był dla wielu Polaków szczytem luksusu. Dziś wyjazd do jednego z tańszych krajów świata nie stanowi właściwie żadnego problemu i może pozwolić sobie nań nawet słabo zarabiający Polak. Wiele osób jadących do Egiptu zastanawia się co kupić w Egipcie. Co warto przywieźć z Egiptu w 2024 roku? Jakie egipskie rzeczy można przywieźć do Polski? Jakie kupić pamiątki w Egipcie? Sprawdźmy to!

Zakupy w Egipcie są dość specyficzne. Większość turystów decyduje się na wyjazd do kurortów więc zakupy robi przede wszystkim w sklepikach czy na bazarach przygotowanych pod turystów albo w sklepach znajdujących się w hotelach. Asortyment tego typu miejsc jest do bólu turystyczny. Niewiele osób wybiera się na indywidualne zwiedzanie by odwiedzić normalne sklepy. Co można tam dostać?


Przyprawy


 
Egipt nie należy do światowych potęg eksportu dóbr luksusowych czy produktów spożywczych. Nie ma w Egipcie też zbyt wielu pożądanych na całym świecie produktów więc w naszym zestawieniu królują raczej rzeczy dość trywialne. Pierwszą z nich są przyprawy dostępne praktycznie na każdym bazarze z chłamem dla turystów w Egipcie. Jeśli chcecie kupić w Egipcie przyprawy to warto uważać – nie wszystkie sprzedawane na bazarach przyprawy są przyprawami o wysokiej jakości. Jeśli jednak potraficie odróżnić dobre mieszanki przypraw od złych mieszanek i często używacie najróżniejszych przypraw to Egipt jest dobrym miejscem na zakupy.

 


Perfumy

Kolejną rzeczą, którą można przywieźć z Egiptu są perfumy ale tak samo jak w przypadku przypraw w przypadku zakupu perfum w Egipcie warto uważać. Bazary w turystycznych miejscowościach w Egipcie pełne są podróbek ale w Egipcie da się kupić zarówno ciekawe oryginalne zakupy. Do kupienia zarówno gotowe wyroby jak i koncentraty zapachów, które są zbyt mocne by używać je bez odpowiedniego rozrobienia. Lepiej skupić się na lokalnych afrykańskich i arabskich zapachach niż próbować kupić markowe perfumy poza sieciowymi drogeriami – te w Egipcie mogą być podrabiane.


Słodycze

 
Nie wszystkie potrawy da się przywieźć z Egiptu ale niektóre słodycze bez trudu przetrwają lot samolotem z Egiptu do Polski. Do kupienia i przywiezienia m.in. baklawa czyli deser z ciasta listkowego z orzechami polany syropem, kulki kahk albo po prostu chałwa z Egiptu, którą najłatwiej przywieźć w bagażu w samolocie.


Rękodzieło


 
Najróżniejsze pierdoły dla turystów to kolejna propozycja zakupowa w Egipcie. Ceramika, pudełeczka, poduszki, kosze, dywaniki, miniaturowe figurki piramid, bransoletki czy nawet stroje do tańca brzucha. Wybór jest szeroki. Byle tylko nie przepłacać. Na bazarach w Egipcie zawsze się targujemy!

 


Shisha

 
Jednym z najpopularniejszych suwenirów z Egiptu jest po prostu shisha. Czym jest shisha chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. W sklepach z pamiątkami i na straganach do kupienia najróżniejsze fajki – te większe nadające się jako ozdoba do domu albo te mniejsze idealne jako tania pamiątka dla znajomych, którzy wcześniej obdarowali nas jakimś niepotrzebnym syfem z własnych podróży.

 


Papirus

 
Na wiele produktów w Egipcie warto uważać i papirus nie jest tu wyjątkiem. Te tańsze proponowane przez sprzedawców czasem nie są wcale oryginalnymi papirusami tylko podróbkami wykonanymi z bananowca. Czym jest oryginalny papirus chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Prawdziwy wykonany jest z dość rzadkiej obecnie trzciny cibory papirusowej.

 


Bawełniane ubrania


 
Jednym z nieco bardziej luksusowych produktów dostępnych w Egipcie jest słynąca z wysokiej jakości egipska bawełna. Egipska bawełna lepiej przepuszcza powietrze, jest miększa i wytrzymalsza od surowca niższej jakości. Nadaje się zarówno na ubrania jak i pościel czy nawet ręczniki. Na miejscu, jeśli uda Wam się kupić wyroby z egipskiej bawełny, to będzie taniej niż w Europie.

 


Djellaba

 
Jeśli już o ubraniach mowa to jest jedna ciekawostka zasługująca na osobny paragraf. W Egipcie warto kupić tradycyjny strój djellaba lub też jillaba. To długi, wełniany uniseksowy strój. Oczywiście tego typu strój niekoniecznie nadaje się dla każdego ale może być naprawdę ciekawą pamiątką z wyjazdu nie tylko do samego Egiptu ale i innych krajów Afryki Północnej.

 


Kartusz

 
Nie ma zbyt wielu rzeczy aż tak mocno kojarzących się z Egiptem jak kartusz czyli hieroglify znane jeszcze w starożytności. W dzisiejszych czasach w Egipcie można kupić wiele różnych pamiątek zdobionych kartuszami. Niewielka biżuteria może być zdobiona złotem, srebrem albo po prostu glinianą tabliczką.

  


Czego nie kupować w Egipcie? Podróbek

 
Z Egiptu nie można przywozić wielu rzeczy o czym już z resztą pisaliśmy w którymś z tekstów. Wszyscy wiedzą, że nie można brać ze sobą na przykład elementów rafy koralowej. Ale tym razem nie o tym. W Egipcie na straganach znaleźć można multum podrabianych ubrań, akcesoriów, kosmetyków czy biżuterii.
 

Nigdy nie zrozumiemy osób, które chcą chwalić się podrabianymi ubraniami. Osoby, którym chcecie zaimponować, które znają się na modzie i tak wiedzą, że wasza torba LV jest fałszywką. Jeśli chcecie mieć coś oryginalnego to odłóżcie pieniądze i kupcie oryginał. Nie zgrywajcie kogoś kim nie jesteście w podróbkach z bazaru.

 
Polecamy również: