Ile kosztuje parking w centrum w Wadowicach? Czy bezpłatnie czy strzeżony?

Wadowice są miejscem, które za sprawą bycia miejscem w którym urodził się Karol Wojtyła stały się elementem wielu jednodniowych wycieczek i miastem odwiedzanym przez tysiące pielgrzymów. Jeśli wybieracie się do Wadowic i zastanawiacie się gdzie zaparkować w Wadowicach to przychodzimy Wam z pomocą. Ile kosztuje parking w Wadowicach? Czy parking w Wadowicach jest bezpłatny? Gdzie jest parking dla autobusów a gdzie dla samochodów osobowych? Gdzie zaparkować w Wadowicach?

 

Zwykle niewielkie miejscowości nie pobierają opłat za parkowanie, jednak duży ruch turystyczny który skupiają w sobie Wadowice jest dobrym źródłem dochodu więc w Wadowicach jest kilka miejsc gdzie parkowanie jest płatne. Na szczęście opłaty za parking w Wadowicach nie są tak absurdalnie wysokie jak chociażby opłaty za parkowanie w co chwila powiększanej płatnej strefie Krakowie.
 
Jeżeli myśleliście, że przyjedziecie do Wadowic i jak to zwykle bywa w małych miasteczkach uda Wam się łatwo zaparkować w samym centrum to niestety myliliście się. Parkowanie w Wadowicach to istny horror. Na ulicach w centrum miasta w większości miejsc parkowanie jest bezpłatne ale znalezienie wolnego miejsca graniczy z cudem. Na osiedlach o miejsca też trudno, a jak już się uda to możecie mieć problemy.

 

 
Na większości parkingów na osiedlach powywieszane są napisy (nie znaki tylko napisy dodane przez mieszkańców) w stylu “parking dla mieszkańców bloków X”. Niektóre są prawdziwymi znakami drogowymi, inne nie i mają taką samą moc sprawczą jak napis “Parking tylko dla statków kosmicznych”, jednak z rejestracją inną niż KWA Wasze auta będą rzucać się w oczy i o ile mandatu nie dostaniecie to mogą Was spotkać inne nieprzyjemności, więc lepiej nie ryzykować.

 

 

Jeśli wybieracie się do Wadowic to zostawiając parking w miejscu w którym wprowadzone są opłaty nie zbiedniejecie za bardzo. Publicznie dostępne parkingi prowadzone przez miasto w Wadowicach znajdują się m.in. przy ul. Trybunalskiej, koło więzienia przy ul. Słowackiego oraz na ul. Wojtyłów i ul. Karmelickiej przy szpitalu oraz przy pl. Kościuszki gdzie parking jest najdroższy. Normalnie stawka dla samochodów osobowych i ciężarowych do 3,5 tony w Wadowicach to 3 złote. Z wyjątkiem wspomnianej wyżej dwóch wyjątków gdzie parkowanie kosztuje 4 złote za godzinę. Pierwsze 15 minut parkingu jest darmowe więc jeśli wpadacie do Wadowic tylko by załatwić coś w sklepie to zdążycie bez opłat za parking na publicznych parkingach.

 
Uwaga! Parking przy pl. Kościuszki w 2020 roku oddano w dzierżawę prywatnej firmie, po przejęciu parkingu przez prywatnych przedsiębiorców cena parkingu została podwyższona z 3 złotych do 4 złotych za godzinę.

 
Ze względu na dobrą lokalizację ciężko jest tu zwykle o miejsce parkingowe. Więc z pomocą przychodzą prywatni przedsiębiorcy będący przedstawicielami lokalnego biznesu. Na wielu podwórkach w Wadowicach zwłaszcza w okolicy na północny-zachód od samego pl. Jana Pawła II wyznaczone są parkingi po 2 złote za rozpoczętą godzinę. Zamiast jeździć po miasteczku naprawdę warto z nich skorzystać.

 

 

Kiedy parking w Wadowicach jest płatny na placach miejskich? Płatne parkowanie w Wadowicach na placach miejskich obowiązuje od poniedziałku do piątku od 7:00 do 20:00 (czyli dłużej niż w Krakowie, gdzie opłaty są od 10:00) oraz w soboty od 7:00 do 17:00. Większość pielgrzymów udaje się do Wadowic w Dzień Święty – w niedzielę. W niedziele parkowanie jest bezpłatne. To jak za darmo.

 

Jeśli przyjeżdżacie autobusem albo autokarem do Wadowic to możecie go zaparkować przy ul. Piłsudskiego 35, przy Słowackiego 34 za dziesięć złotych, przy al. Matki Boskiej Fatimskiej za darmo oraz przy Sanktuarium św. Józefa za “co łaska”. Jeśli jednak te kilka złotych za parking w Wadowicach sprawi, że nie będziecie mogli kupić sobie chlebka na kolację to da się w Wadowicach zaparkować za darmo nieco dalej od centrum i urządzić sobie zdrowotny spacer w kierunku największych atrakcji w Wadowicach.

 
Polecamy również: