Gdzie w Krakowie jest najczystsze powietrze?

Wystarczy popatrzeć na mapę smogu w Polsce by zauważyć, że w naszym kraju powietrze jest znacznie zanieczyszczone nie tam gdzie tworzą się korki i jest duży ruch samochodowy ale tam, gdzie pali się w piecach nieodpowiednim paliwem. Kraków i jego okolica nie są tu wyjątkami. Wiele osób zastanawia się gdzie w Krakowie jest najczystsze powietrze. Gdzie oddycha się najlepiej w Krakowie? Gdzie jest najlepsza jakość powietrza?

 

Odpowiedź na pytanie gdzie jest najlepsza jakość powietrza w Krakowie nie jest odpowiedzią prostą. Wszystko zależy od wielu dynamicznie zmieniających się czynników takich jak wilgotność czy kierunek wiatru. Spoglądając na mapę smogu da się jednak zauważyć pewne prawidłowości.
 
Od momentu wprowadzenia zakazu palenia węglem i drewnem czyli tak zwanej uchwały antysmogowej w Krakowie jakość powietrza poprawiła się, zwłaszcza tam gdzie pieców na te paliwa było sporo. W okolicach starych kamienic w samym centrum Krakowa i na osiedlach domów jednorodzinnych od tego czasu oddycha się lepiej.
 
Gdy temperatura powietrza spada w Krakowie powietrze jest gorsze przez uruchomione ogrzewanie w domach.
 
Czy zakazy całkowicie naprawiły powietrze w Krakowie? Nie. Obowiązują tylko w granicach Krakowa, a już we wsiach i miasteczkach ościennych nie, więc zanieczyszczenia z tak zwaneg krakowskiego obwarzanka spływają do położnych niżej części Krakowa.
 
Gdzie powietrze jest najczystsze? Zwykle czyściej jest w wyżej położonych i przewiewnych częściach miasta i tych do których powietrze nie jest zawiewane z ościennych gmin. Źle bywa na północnych i południowych obrzeżach miasta.
 
By zobaczyć gdzie najczystsze powietrze w Krakowie najlepiej po prostu wyszukać mapę smogu w Krakowie i zobaczyć aktualny stan zanieczyszczeń.

 
Polecamy również: