Czy w Czechach jest legalna aborcja? Do kiedy aborcja w Czechach?

Aborcja to ostatnio modny temat w Polsce. Ze względu na zamieszanie w polskim prawie wiele osób pragnie dowiedzieć się jak sytuacja wygląda w krajach sąsiednich. Czy aborcja w Czechach jest legalna? Jak wygląda prawo aborcyjne w Czechach? Czy Czechy mają prawo podobne do tego w Polsce? Sprawdźmy ten temat.

 

Polska nie wyznacza trendów jeśli chodzi o prawo aborcyjne w Europie, ani też na świecie. Czesi mają prawo aborcyjne zdecydowanie bardziej liberalne, niż prawo w Polsce. Czy w Czechach aborcja jest legalna? Oczywiście, że tak. Aborcja w Czechach jest legalna bez żadnych dodatkowych komplikacji, na żądanie, do 12. tygodnia ciąży, czyli tak samo jak aborcja na Ukrainie. Potem sprawa nieco się komplikuje.
 
Aborcja w Czechach jest dopuszczalna do 24. tygodnia ciąży w wyjątkowych przypadkach medycznych z wyjątkiem śmiertelnego uszkodzenia płodu. Tu nie ma żadnej dyskusji i aborcja dozwolona jest w każdym momencie.
 
Ile kosztuje aborcja w Czechach? Jeśli chodzi o aborcję zaleconą przez lekarza wykonywaną w przypadku zagrożenia życia matki lub martwego płodu aborcja jest w pełni darmowa. Ile kosztuje w innym przypadku? Aborcja na żądanie wykonywana do 12. tygodnia płatna jest zwykle w granicach od 3500 do 5000 CZK.
 
Czy Czesi planują zaostrzenie prawa aborcyjnego? Nic na to nie wskazuje. W sondażu CVVM z maja 2007 roku tylko 1% ankietowanych stwierdził, że aborcja powinna być nielegalna, a 72% ankietowanych odpowiedziało, że powinna być dozwolona na żądanie.
 
Według danych z 2019 rou w Czechach przeprowadzono 31,8 tysiąca aborcji. Statystyki na temat turystyki aborcyjnej, a zwłaszcza turystyki aborcyjnej z Polski, nie są w Czechach prowadzone.

 
Polecamy również: