W takim żegnał Tatry i Wadowice. Papieski śmigłowiec w Muzeum Lotnictwa Polskiego

Podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski do obsługi wizyt używano najróżniejszego sprzętu. Sam papież podróżował również śmigłowcami. Jeden ze śmigłowców, którym po Polsce podróżował Jan Paweł II, od pewnego czasu znajduje się w zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Czy można go zwiedzać? Jaka jest historia niezwykłego sprzętu służącego niegdyś w Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego?
 
Papieski śmigłowiec to maszyna produkcji radzieckiej – Mi-8. Projektantem śmigłowca był Michaił Mil. To średniej wielkości śmigłowiec transportowy w niektórych wersjach mający cechy bojowe. Na rynek trafiło bardzo wiele różnych wersji Mi-8.
 

 
Od maszyn przystosowanych do stawiania min, wersji rozpoznawczych, transportowych, rolniczych czy pasażerskich. Mi-8 o numerze bocznym 620, który znajduje się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przygotowano w Kazańskiej Fabryce Śmigłowców jako salonkę przeznaczoną do transportu tak zwanych VIP-ów.
 
Mi-8 napędzano dwoma turbodoładowanymi silnikami Klimov TW2-117 o mocy 1105 kW każdy. Prędkość maksymalna śmigłowca to w granicach 250 km/h, jednak zwykle nie przekraczano 225 km/h. Egzemplarz znajdujący się w Krakowie wyprodukowano w 1973 roku. Trafił do służby w barwach 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego z siedzibą w Warszawie. Pułk rozformowano 31 grudnia 2011 roku ale maszyna trafiła do Krakowa jeszcze przed jego rozwiązaniem.

 


Papież Polak i śmigłowce Mi-8


 
Papieski śmigłowiec został przekazany krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego w 2009 roku. Gdy trafił do muzeum nie znajdował się w stanie takim w jakim dziś można go zobaczyć. Niedługo przed końcem służby maszyna została przerobiona z salonki na śmigłowiec pasażerski, inne było też malowanie maszyny.
 
Przy okazji różnych malowań warto zwrócić uwagę na pewną ciekawostkę związaną z pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do Polski w dniach 2 czerwca – 10 czerwca 1979. Warto pamiętać, że papież stoi nie tylko na czele Kościoła Katolickiego, ale jest również głową państwa Watykan. Z tego względu pielgrzymka ma nie tylko wyraz religijny, ale i dyplomatyczny.
 

 
Z początkiem czerwca 1979 papież Jan Paweł II zdecydował się na pierwszą pielgrzymkę do Polski. W czasach głębokiej komuny gdy na czele partii stał Edward Gierek polskie władze ludowe musiały zrobić pewnego rodzaju szpagat. Gierek widział w wizycie szansę na polepszenie notowań i puszczenie oka do narodu, jednak wiedział też że “przyjaciele” ze wschodu nie będą zadowoleni z pielgrzymki.
 

 
Polska Rzeczpospolita Ludowa musiała zadbać o przygotowanie wizyty – zadbano o logistykę i ochronę, jednocześnie unikano informowania o tłumach przybyłych na spotkania z Ojcem Świętym i cenzurowano je w mediach. Podczas wizyty władze wpadły na jeszcze jeden pomysł. Papież Jan Paweł II podróżował śmigłowcem Mi-8 należącymi oczywiście do wojska, ale… przemalowanymi specjalnie w barwy linii lotniczych LOT. Samych pilotów przebrano w cywilne mundury.

 

 

Fortel mógłby się udać gdyby nie to, że nie zamalowano oryginalnych oznaczeń i nie ocenzurowano samego Jana Pawła II, który na koniec podziękował pilotom z imienia i nazwiska zdradzając kim tak naprawdę byli.
 
Przy kolejnych pielgrzymkach papieża również używano śmigłowców Mi-8 ale już bez logotypu linii lotniczych LOT.

 


Papieski śmigłowiec w Krakowie


 
Podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski używano wielu sztuk maszyn Mi-8, również ze względów bezpieczeństwa. Śmigłowiec o numerze bocznym 620 był jedną z nich. Trafił do Krakowa w 2009 roku ale to dopiero z okazji beatyfikacji Jana Pawła II w Muzeum Lotnictwa Polskiego pojawił się pomysł przywrócenia maszyny do stanu w jakim podróżował w niej papież.
 

 
Przystąpiono do remontu, którego charytatywnie podjęły się dwie firmy: jedna odpowiedzialna za malowanie, a druga za przywrócenie wnętrza salonki, tak by wyglądała jak salonka, którą podróżował Jan Paweł II. Niestety nie wiadomo dokładnie w których miejscach wykorzystywano konkretnie egzemplarz, który znajduje się w zbiorach krakowskiego muzeum.

 


Papieski śmigłowiec w Muzeum Lotnictwa Polskiego


 
Odremontowany Mi-8 z odtworzonym wnętrzem salonki i całkowicie oryginalną kabiną stoi zaraz przed Gmachem Głównym muzeum. Jeśli chcecie zobaczyć wnętrze śmigłowca można zobaczyć zwiedzając muzeum, jednak wyłącznie w godzinach 10:30–10:45; 12:30–12:45; 14:00–14:30 oraz między 15:30 a 16:00.

 

Jeśli interesuje Was osoba Jana Pawła II to zapraszamy również do zapoznania się z artykułami o rodzinnym mieście Karola Wojtyły: przewodniku po 11 ciekawych miejscach w Wadowicach oraz Gdzie papież jadł kremówki w Wadowicach?
 
Polecamy również: