Cennik Wawel i Katedra. Ile kosztuje zwiedzanie Wawelu?

Wawel jest jednym z największych symboli Krakowa. Zamek Królewski oraz katedra to jedne z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Krakowie. Za zwiedzanie zabytków trzeba jednak zapłacić, chyba że akurat uda się trafić na darmowe zwiedzanie. Te organizowane są jednak dość rzadko. Wiele osób zastanawia się ile kosztuje wstęp na Wawel. Ile kosztuje zwiedzanie Wawelu? Jaki jest cennik na Wawel? Jakie są ceny biletów? Sprawdźmy to!

 
Zamek Królewski na Wawelu oraz Katedra Wawelska to dwa osobne miejsca, których zwiedzanie jest niestety dość kosztowne. Zamek podzielono na wiele różnych wystaw z różnymi cennikami biletów. Zwiedzanie katedry to tylko jeden bilet pozwalający na zwiedzanie katedry, Dzwonu Zygmunt, Grobów Królewskich, kaplic oraz Muzeum Katedralnego. To nie jest duży wydatek.

 

 
Ile kosztuje bilet do Katedry Wawelskiej? Wstęp do Katedry i reszty wymienionych zbiorów to koszt 22 zł za bilet normalny i 15 zł za bilet ulgowy. Wejście do katedry za darmo możliwe jest na modlitwę. Po wydaniu 22 zł na katedrę trzeba kupić osobne bilety na zwiedzanie zamku. Ile kosztuje zwiedzanie Wawelu?
 
Jeśli chcemy iść na Wawel do Zamku Królewskiego to nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Nie ma jednego biletu, który uprawnia do wejścia i zobaczenia wszystkich zbiorów. Poszczególne sekcje podzielone są na osobne biletowane wejścia. Ile kosztuje zwiedzanie Wawelu?
 
Zbiory na Wawelu podzielone są na dwie części. Pierwszą są ekspozycje stałe. Ile kosztuje ich zwiedzanie? Do dyspozycji zwiedzających są następujące wystawy:
 
Reprezentacyjne Komnaty Królewskie – 35 zł za normalny, 25 zł za ulgowy;
Skarbiec Koronny – 35 zł za normalny, 25 zł za ulgowy;
Prywatne Apartamenty Królewskie – 30 zł za normalny, 20 zł za ulgowy;
Zbrojownia – 20 zł za normalny, 15 zł za ulgowy;
Sztuka Wschodu. Namioty tureckie – 20 zł za normalny, 15 zł za ulgowy;
Wawel Zaginiony – 15 zł za normalny, 10 zł za ulgowy.

Jeśli chcemy zwiedzić wszystkie z tych ekspozycji zwiedzając każdą z osobna to wydamy na wszystkie wstępy na bilecie normalnym aż 150 złotych.

 

 
Drugą częścią zbiorów są trasy sezonowe. Wśród nich następujące pozycje:
 
Kościół św. Gereona – 10 zł za normalny, 5 zł za ulgowy;
Smocza Jama – 9 zł za normalny, 7 zł za ulgowy;
Ogrody Królewskie – 7 zł za normalny, 3 zł za ulgowy;
Baszta Sandomierska – 5 zł za normalny, 2 zł za ulgowy;
Krużganki pierwszego piętra – 5 zł za normalny, 2 zł za ulgowy;
 
Sumaryczny koszt zwiedzania Smoczej Jamy, Baszty Sandomierskiej, krużganków, kościoła św. Gereona i ogrodów królewskich to 36 zł.
 
Jeśli chcemy zobaczyć praktycznie wszystkie dostępne na Wawelu rzeczy to koszt takiej wycieczki dla osoby korzystającej z biletu normalnego nie będzie najniższy. W sezonie letnim koszt wyniesie około ponad 150 zł przy zwiedzaniu katedry, zbiorów Wawelu i wystaw czasowych w indywidualny sposób. Uwaga – ceny mogą się zmienić dlatego warto samemu przeglądnąć cennik zwiedzania Wawelu na oficjalnej stronie zbiorów.
 


Ile kosztuje zwiedzanie Wawelu? – podsumowanie


 
Koszt zwiedzania wszystkich zbiorów na Wawelu nie należy do najniższych dlatego warto bacznie obserwować kiedy zwiedzanie Wawelu jest darmowe. Warto podkreślić, że samo wejście na Wzgórze Wawelskie też jest darmowe!

 
Polecamy również: