Najładniejsze parki na spacer w Krakowie. TOP 7 parków

Najładniejsze parki na spacer w Krakowie. TOP 7 parków

Wraz z nadejściem ciepłych dni aż chce się wyjść z domu by posiedzieć na łonie natury. W Krakowie wiele jest ciekawych parków do których można wybrać się na spacer, na rolki albo by się opalać. Który wybrać? Gdzie do parku w Krakowie? Oto najładniejsze parki w Krakowie! Gdzie iść do parku w Krakowie? Który park w Krakowie jest najładniejszy? Oto nasz wybór.

 


Park Strzelecki


 
Drugi z proponowanych przez nas ładnych parków na spacer w Krakowie to Park Strzelecki. Jego największą zaletą jest dogodne położenie przy samym centrum miasta. By do niego dojechać nie trzeba zapuszczać się w żadne odległe rejony Krakowa. Park Strzelecki zajmuje jedynie nieco ponad 1,4 hektara. Park założono w I połowie XIX wieku. Tereny parku służyły Towarzystwu Strzeleckiemu do ćwiczeń. Z pierwotnej części parku organizowanej od 1836 roku nie zostało już wiele.

 

 
Kiedyś Park Strzelecki był parkiem zdecydowanie większym, ciągnącym się aż do ul. Rakowickiej. Warto zwrócić uwagę na zabytkowy Celestat w którym mieści się dziś oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a także pomnik Króla Jana III Sobieskiego oraz Ignacego Paderewskiego. Ustawiono tu też pomnik – a jak – Jana Pawła II. Tu więcej o Parku Strzeleckim.

 


Planty


 
Czy w Krakowie Stare Miasto otaczają Planty? Jasne, że otaczają. Planty wokół Starego Miasta to park o powierzchni 21 hektarów i długości aż 4 kilometrów. Przechadzając się Plantami zobaczyć można wiele różnych krakowskich zabytków takich jak Brama Floriańska albo Barbakan i popatrzeć na najróżniejsze rzeźby i pomniki jak pomnik Matejki, Jagiełły i Jadwigi czy Lilli Wenedy albo brzydkie Sowy. Stoją tu też tablice pamiątkowe w miejscach w których znajdowały się baszty krakowskie.

 


Park im. Henryka Jordana w Krakowie

Park Jordana w Krakowie
 
Jednym z najsłynniejszych parków w Krakowie jest właśnie to miejsce. Rozległy park sąsiadujący z ogromną łąką w centrum miasta to jedno z dzieł słynnego Henryka Jordana. Park powstał na terenach pozostałych po zamknięciu Wystawy Krajowej z 1877 roku. Głównym celem założenia parku było stworzenie miejsca w którym krakowskie dzieci mogą spędzać czas w sposób zorganizowany.

 
Park Jordana w Krakowie
 
Dziś w Parku Jordana zobaczyć możemy szereg najróżniejszych rzeźb przedstawiających popiersia Polaków zasłużonych w historii naszego narodu, uprawiać najróżniejsze sporty w miejscach ku temu przeznaczonym albo poćwiczyć na otwartej siłowni pod gołym niebem. Park zajmuje 21,5 hektara. Niestety jest zamykany na noc. Tu dowiecie się więcej o Parku Jordana.

 


Park im. Wojciecha Bednarskiego


 
Park położony w jednym z najbardziej urokliwych zakątków Krakowa – na Starym Podgórzu. Założony przez – jak sama nazwa wskazuje – Wojciecha Bednarskiego. Zdecydowanie nie jest to najlepiej utrzymany park w Krakowie ale jego malownicze położenie i bogata historia sprawia, że naprawdę warto tu przyjść. Obecnie to jeden z najdzikszych parków zachowanych w podobnym stanie, jak kiedyś co nadaje mu dodatkowego uroku. Osoby chcące zobaczyć go w stanie takim w jakim był przed laty muszą się spieszyć – planowana jest mocno krytykowana rewitalizacja parku.

 

 
Park Bednarskiego założony w końcu XIX wieku zajmuje obecnie około 9 hektarów. Początkowo ustawiono tu pomniki Bednarskiego, Mickiewicza, Kościuszki i Jana III Sobieskiego. Niestety za komuny zniszczono wiele z przedwojennych elementów wyposażenia parku. Dziś podziwiać można tylko jeden ocalały pomnik. Naszym zdaniem to najładniejszy park w Krakowie. Tutaj poczytacie więcej na temat Parku Bednarskiego.

 


Park Jerzmanowskich


Park położony najdalej od turystycznych szlaków przez co mało tu turystów, a więcej mieszkańców. Niewielki park niegdyś był ogrodem należącym do Pałacu Jerzmanowskich. Ostatnio zrewitalizowany wyposażony jest w nowy plac zabaw, dwie fontanny w tym tą, która kiedyś znajdowała się na Rynku w Krakowie. Przez park przepływa też niewielka rzeczka nadająca miejscu klimatu.

 

 
Jedynie okolica parku nie jest już tak piękna jak sam park ale nie można mieć wszystkiego. Tu poczytacie więcej na temat atrakcji i parkingu przy Parku Jerzmanowskich w Krakowie

 


Park Decjusza


 
Kolejny park, którego rodowód był zupełnie inny. Pierwotnie był ogrodem należącym do znajdującej się tu Willi Decjusza. Dziś to dość popularny i zrewitalizowany park często omijany przez turystów. W parku zobaczyć można dzieła naszego “ulubionego” twórcy co dla niektórych wcale nie jest zaletą.

 

 
Zaletą jest za to ogrom starych drzew, spokojna i malownicza okolica, a także darmowy parking przy parku. Tu przeczytacie więcej o Parku Decjusza w Krakowie.

 


Parkę Dębicki w Krakowie


 
Na naszej liście najładniejszych parków w Krakowie zawarliśmy jedynie parki mniej lub bardziej zabytkowe. W wypadku pierwszego tereny leżące w dzisiejszym parku były wcześniej pałacwymi ogrodami chociaż decyzja o utworzeniu parku to dopiero czasy lat 90. ubiegłego wieku. Pierwszym parkiem na naszej liście jest Park Dębnicki, jak sama wskazuje, znajdujący się w Dębnikach. Niewielki park mający niespełna 5 hektarów powierzchni jest jednym z najładniej położonych. Tylko kilka kroków z parku wiedzie nas na bulwar nad Wisłą. Atrakcją parku jest neorenesansowy pałac Lasockich znajdujący się w parku nad Wisłą.
 

 
Park podzielony jest na dwie części A i B podzielone terenem przemysłowym. Warto zobaczyć obydwie, zwłaszcza dziką i naturalną część przy ul. Czarodziejskiej. Powojenny park powstał według projektu inżynierów z Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej.

 
Polecamy również: