Największe wyspy w Europie. TOP 10 największych wysp Europy

Często dostajemy dziwne pytania. Jednym z nich jest pytanie o to jakie są największe wyspy w Europie. Jeśli zastanawiacie się nad tym która wyspa w Europie jest największa to już spieszymy z odpowiedziami. Sprawdzamy czy największe wyspy w Europie są największymi wyspami na świecie. Sprawdzamy też jaka jest największa wyspa Morza Śródziemnego.

 


Cypr

 
Na dziesiątej pozycji Cyp. Niektórzy zastanawiają się czy Cypr to Europa. Jeden rabin powie tak, inny rabin powie nie. My na potrzeby tego tekstu zaliczamy się do tych, którzy wyspę Cypr zaliczają do Europy. Jeśli przyjmujemy to założenie to Cypr o powierzchni 9251 kilometrów kwadratowych jest 10. co do wielkości wyspą w Europie. Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą Morza Śródziemnego. Jeśli chcecie to możecie dowiedzieć się jakie są najładniejsze plaże na Cyprze.

 


Ziemia Północno-Wschodnia


 
Na kolejnej pozycji norweska wyspa Nordaustlandet należąca do archipelagu Svalbard. W przeciwieństwie do wymienionej wcześniej wyspy Cypr Ziemia Północno-Wschodnia to wyspa niezamieszkała. Powierzchnia wyspy to 14 443 kilometry kwadratowe z czego aż 11 tysięcy kilometrów kwadratowych pokrywają lodowce. Mieszkańcami wyspy są jedynie zwierzęta takie jak chociażby renifery. Wyspa jest drugą co do wielkości wyspą Svalbard.

 


Sardynia


 
Kolejną z największych wysp Europy jest włoska Sardynia ze stolicą w Cagilari. Sardynia jest drugą co do wielkości wyspą Morza Śródziemnego i zarazem ósmą największą wyspą w Europie. Powierzchnia Sardynii jest zdecydowanie większa od powierzchni Nordaustlandet. Sardynia ma aż 23 949 kilometrów kwadratowych. Wyspa jest zamieszkała i stanowi bardzo dużą atrakcję turystyczną. Na Sardynii mieszka ponad 1,6 mln osób!

 


Sycylia


 
Siódmą co do wielkości wyspą w Europie jest dobrze znana wszystkim wyspa Sycylia. Sycylii to największa włoska wyspa i największa wyspa Morza Śródziemnego. Powierzchnia Sycylii to aż 25 662 kilometry kwadratowe. Włoska wyspa zamieszkała jest przez ponad 5 milionów osób. Stanowi też bardzo ciekawą destynację turystyczną m.in. za sprawą aktywnego wulkanu Etna. Zainteresowanych Sycylią zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem 10 najładniejszych miast na Sycylii.

 


Wyspa Południowa

 
Wyspa Południowa należąca do archipelagu Nowe Ziemi jest kolejną wyspą na liście największych wysp w Europie. Powierzchnia wyspy to 33 275 kilometrów kwadratowych ale również ona nie jest zbyt dobrym siedliskiem dla życia ludzkiego chociaż kiedyś mieszkali tu Nieńcy. Po II wojnie światowej znajdował poligon atomowy więc obszar Wyspy Południowej jest w znacznym stopniu skażony. Mimo to żyją tu zwierzęta. Wyspa Południowa znana jest z licznych kolonii ptaków.
 


Spitsbergen


 
Kolejną dużą wyspą w Europie jest mający 37 673 kilometrów kwadratowych powierzchni Spitsbergen należący do Norwegii. Norweska wyspa jest oczywiście w znacznej mierze pokryta lodowcami i również nie nadaje się zbytnio do zamieszkania przez ludzi. Mieszka tu jedynie około 3 tysięcy osób.
 


Wyspa Północna

 
Zaraz przed podium największych wysp w Europie znajduje się kolejna wyspa należący do Rosji – Wyspa Północna wchodząca w skład znanego już archipelagu Nowej Ziemi. To 28. co do wielkości wyspa na świecie i czwarta w Europie. Powierzchnia Wyspy Północnej to 48 904 kilometry kwadratowe. Podobnie jak Wyspa Południowa również Północna była zamieszkiwana przez Nieńców ale ze względu na utworzony po II wojnie poligon atomowy teraz nikogo tu nie ma.
 


Irlandia


 
Podium największych wysp w Europie otwiera Irlandia. Wyspa podzielona między Irlandię i Irlandię Północną zajmuje 84 406 kilometrów kwadratowych i zamieszkiwana jest przez ponad 6 milionów ludzi. Czym jest Irlandia i jakie są najważniejsze miasta i atrakcje turystyczne w kraju i na wyspie nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć.

 


Islandia


 
Drugi stopień podium przypada wyspie Islandia. Wyspa położona na Oceanie Atlantyckim ma aż 101 826 kilometrów kwadratowych powierzchni ale ze względu na niesprzyjający klimat zamieszkana jest zaledwie przez niecałe 317 tysięcy osób. Wyspa Islandia zajmowana jest w całości przez kraj o tej samej nazwie. Jedną z największych atrakcji Islandii są czynne wulkany, a także gigantyczne lodowce w tym Vatnajokull.
 


Wielka Brytania

unsplash-logoFot. Laura Chouette

 

Największa wyspa w Europie to Wielka Brytania, największa w archipelagu Wysp Brytyjskich. Wyspa położona jest na Oceanie Atlantyckim. Wielka Brytania ma 203 311 kilometrów kwadratowych powierzchni. W całości zajmowana jest przez państwo zwane Wielką Brytanią. Wyspa oddalona jest o 32 kilometry od kontynentalnej Europy. Największa wyspa w Europie zaliczana jest do największych wysp świata, ale wypada dość blado w porównaniu do pozostałych największych wysp. Powierzchnia Wielkiej Brytanii daje jej 9 pozycję w rankingu największych wysp na świecie. Warto przeczytać też informacje o ciekawostkach o Londynie w Wielkiej Brytanii.

 

Polecamy również: