Czy zmiana czasu jest na całym świecie? Gdzie jest i gdzie nie?

Każdego roku zmiana czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy wprowadza gigantyczne zamieszanie w wielu krajach na świecie. Przy okazji zmiany czasu wiele osób zastanawia się czy zmiana czasu jest na całym świecie. Gdzie jest zmiana czasu? Gdzie jej nie ma? W ilu krajach jest zmiana czasu? Kiedy była pierwsza zmiana czasu? Sprawdźmy to!

 

Zmiana czasu została po raz pierwszy zaproponowana w 1895 roku przez George’a Hudsona. Dopiero w 1916 roku zmiana czasu została po raz pierwszy wdrożona przez Niemcy i będące z nimi w sojuszu Austro-Węgry (w tym na okupowanych polskich terenach m.in. we Lwowie). Od tego czasu wiele innych krajów przyjęło przechodzenie z czasu letniego na zimowy i z zimowego na letni choć nadal istnieją części świata. Część krajów zrezygnowała po pewnym czasie z wprowadzania zmian czasu, a w części krajów świata nigdy nie było takiego pomysłu.
 
Obszary na których obecnie stosowana jest zmiana czasu to przede wszystkim kraje Europy, a także większość stanów w Kanadzie i większość stanów w USA, a także kilka miejsc w Ameryce Południowej, kilka stanów w Australii oraz Nowa Zelandia, kilka krajów Afryki i Azji.
 
W większości krajów Afryki, które wcześniej były koloniami, była zmiana czasu ale z niej zrezygnowano. W pozostałych nigdy jej nie było. Obecnie w Afryce zmiana czasu używana jest w 2 krajach.
 
Podobnie z Azją gdzie zmiana czasu występuje w dosłownie kilku krajach w tym na Cyprze i w Izraelu. W Azji jeśli gdzieś była zmiana czasu to się z niej wycofano, a w większości krajów nigdy jej nie było.
 
Liczba krajów używających zmiany czasu systematycznie spada. Obecnie zmiany czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni używa mniej niż 40% krajów świata. Większość z nich znajduje się w Europie.
 
Zgodnie z danymi z 2022 roku tylko 73 kraje świata używają zmiany czasu, a jeszcze w 2013 roku było to 81 krajów. W 2023 roku liczba krajów ze zmianą czasu i z czasem letnim zmniejszy się ponieważ w 2022 roku ze zmiany wycofują się Fidżi oraz Samoa.
 
Podsumowanie: czy zmiana czasu jest na całym świecie? Nie, większość krajów świata albo nigdy nie używała zmiany czasu albo zdecydowała się na jej wycofanie. Obecnie z każdym rokiem liczba krajów używających czasu letniego i czasu zimowego zmniejsza się.

 
Polecamy również: