Jaka rzeka płynie przez Budapeszt? Rzeka w Budapeszcie

Wielu turystów jadących do Budapesztu zastanawia się nad jaką rzeką rozpościerają się słynne mosty w Budapeszcie. Dziś sprawdzimy jaka jest najważniejsza rzeka w Budapeszcie. Czy to jedyna rzeka? Jakie są pozostałe rzeki w Budapeszcie? Jeśli szukacie hasła do krzyżówki to zapraszamy do naszego tekstu!

 

Wnikliwi Czytelnicy bloga Kawiarniany.pl wiedzą już, że Budapeszt to nie państwo, miasto będące stolicą Węgier. Wśród wielu atrakcji Budapesztu wymienić można na przykład przepiękne mosty łączące obydwie części miasta. Wiele osób przechadza się nimi nie wiedząc nawet nad jaką rzeką spacerują! Dzięki Nam już do nich nie należycie. Informujemy wszak, że rzeka w Budapeszcie to Dunaj. Czym jest Dunaj zapytacie?

 

Dunaj to jedna z największych rzecz w Europie, uściślając to druga co do wielkości rzeka na naszym kontynencie. Długość Dunaju to aż 2850 kilometrów. Nad Dunajem leżą ważne miasta. Poza Budapesztem jest to także Bratysława oraz słynny Wiedeń, a także Belgrad.

 

Dunaj w Budapeszcie ma średnio około 400 metrów szerokości. Na Dunaju znajdują się trzy ważne wyspy – Óbudai-sziget, Wyspa Małgorzaty i wyspa Czepel. Średni przepływ Dunaju w Budapeszcie to aż 2350 m³/s. Jeśli szukacie więc rozwiązania do hasła w krzyżówce to wiecie już z całą pewnością jaka rzeka przepływa przez Budapeszt.
 

Warto przeczytać również: