Co zobaczyć w Pradze? Najlepsze atrakcje w Pradze TOP 15

Zwiedzanie Pragi to jedna największych atrakcji w Europie. Stolica Czech to nie tylko knedle i piwo. Co warto zobaczyć w Pradze? Jakie atrakcje warto zobaczyć w Pradze? Jakie zabytki warto zwiedzić w Pradze? Oto ciekawe miejsca, które warto zwiedzić w Pradze w weekend albo w czasie dłuższego wyjazdu na kilka dni.


Most Karola w Pradze

atrakcje w pradze
 
Most Karola w Pradze to z pewnością jedna z najważniejszych i najsłynniejszych atrakcji w Pradze i w całej Europie. To najstarszy zachowany do obecnych czasów kamienny most. Jego długość to blisko 516 metrów, a szerokość to 9,5 metra. Most zbudowano w latach 1357-1402 z rozkazu króla Karola IV.
 
Most Karola który łączy Stare Miasto z Małą Straną ma łączną długość około 515 metrów i składa się z trzech części, z których największą jest środkowy łukowy most zbudowany z piaskowca. Most Karola to także miejsce, gdzie można podziwiać wiele rzeźb, które stanowią ozdobę całej konstrukcji. W sumie na moście znajduje się aż 30 figur (po 15 po każdej stronie).
 
Najbardziej znaną figurą na Moście Karola jest figura św. Jana Nepomucena, którą umieszczono w pobliżu krawędzi mostu na miejscu, gdzie rzekomo został wrzucony do rzeki. W latach 90. ubiegłego wieku pojawił się mit o tym, że dotknięcie podstawy figury przynosi szczęście. Stojące na moście rzeźby to niestety kopie, a oryginały znajdują się w Lapidarium Muzeum Narodowego. Most zamknięty jest dla ruchu kołowego.

 


Staromiejska Wieża Mostowa

co warto zwiedzić w pradze
 
Pozostając przy samym moście warto wymienić jeszcze jedną znajdującą się tu atrakcję znajdującą się przy moście. Wieża znajduje się na południowym końcu mostu i ma wysokość około 45 metrów. Z wieży rozpościera się przepiękny widok na rzekę Wełtawę oraz Stare Miasto.
 
Wieża dostępna do zwiedzania. Na szczycie po pokonaniu ponad stu schodów znajduje się jeden z najpopularniejszych punktów widokowych w Pradze będący miejscem z którego powstało wiele zdjęć Mostu Karola.
 
Wieża jest otwarta przez cały rok, w sezonie czynna do 21:00. Tutaj dowiecie się ile kosztuje wstęp na zwiedzanie Staromiejskiej Wieży Mostowej oraz jak kupić bilet o połowę taniej.

 


Zamek na Hradczanach


 
Kolejną słynną atrakcją, którą warto zobaczyć w Pradze jest Zamek Praski znany jako Zamek na Hradczanach. Według niektórych klasyfikacji to największy zamek na świecie, według innych największy jest Zamek w Malborku.

 
Historia zamku sięga IX wieku, gdy w tym miejscu powstał gród obronny, który z biegiem czasu rozwijał się i rozbudowywał, stając się rezydencją kolejnych władców Czech. Obecny kształt zamku pochodzi z XVIII wieku z czasów przebudowy pod nadzorem architekta Nicolò Pacassiego.
 
Zamek na Hradczanach to nie tylko sam zamek ale też kilka innych atrakcji takich jak katedra, bazylika, dwie kaplice, trzy pałace, belweder, a także wieża prochowa, Daliborka oraz słynna Złota Uliczka, czyli malownicza uliczka pełna kolorowych domków, w której w przeszłości mieszkali zwykli pracownicy zamku. Najważniejszym punktem zwiedzania zamku na Hradczanach jest bez wątpienia katedra św. Wita.

 


Archikatedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha w Pradze

zwiedzanie pragi
 
Archikatedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha t znana po prostu jako katedra św. Wita w Pradze jest kolejną z wielkich atrakcji, które warto zobaczyć. Położona na wzgórzu na Hradczanach najważniejszych atrakcji turystycznych w Pradze. Zlokalizowana na Wzgórzu Hradczan, jest jednym z największych kościołów w Czechach, najważniejszym kościołem w Pradze i zasługuje na osobne wspomnienie.
 
Katedra została zbudowana w XIII wieku i była wielokrotnie rozbudowywana i modernizowana przez kolejne setki lat. Obecnie w bryle budynku dominuje gotycki styl do którego zdecydowano ją w pewnym momencie przywrócić.
 
Jednymi z najważniejszych detali katedry są strzeliste wieżyczki. Warto też zwrócić uwagę na dzwony oraz wiele kaplic.
 
We wnętrzu katedry zachwycają wspaniałe sklepienia, witraże i malowidła na ścianach. Szczególnie imponujący jest ołtarz główny, który składa się z kilku poziomów i jest ozdobiony licznymi rzeźbami i malowidłami przedstawiającymi sceny z życia świętych. Katedra robi niesamowite wrażenie i nie sposób jej ominąć w czasie zwiedzania Pragi.

 


Rynek Staromiejski w Pradze


 
Rynek Staromiejski to turystyczne centrum Pragi. Znajduje się tutaj wiele zabytkowych kamienic, a także takie ważne zabytki jak gotycki kościół NMP przed Tynem i kościół św. Mikołaja. To również tutaj znajduje się jedna z najsłynniejszych atrakcji Pragi czyli wieża Ratusza Staromiejskiego ze słynnym zegarem. Na Rynku znajduje się pomnik Jana Husa.
 
W grudniu odbywa się tutaj jeden z najpiękniejszych europejskich jarmarków Bożonarodzeniowych, a przed Wielkanocą jarmark wielkanocny w Pradze.
 

Rynek Staromiejski to nie tylko piękne budynki i atrakcje turystyczne, ale również miejsce związane z historią. To właśnie tutaj, 21 czerwca 1621 roku, odbył się jedno z najważniejszych egzekucji w historii Czech, kiedy to 27 czeskich szlachciców i przywódców powstania przeciwko Habsburgom zostało straconych przez ścięcie.

 


Praski zegar astronomiczny


 

To zdecydowanie atrakcja w Pradze, której nie można pominąć. Na wieży ratusza codziennie o pełnych godzinach odbywa się niezwykły pokaz zabytkowego zegara astronomicznego. Możemy zobaczyć ruch mechanicznych figurek, które przedstawiają dwunastu apostołów, wyobrażenie Śmierci, Mądrości, Chciwości i Turka. Zegar pokazuje czas, porę dnia, a także położenie ciał niebieskich.
 
Wieża ratusza możliwa jest do zwiedzania, a wchodząc na nią można podziwiać mechanizm praskiego zegara astronomicznego od kuchni. Pokaz o pełnych godzinach to jedna z najciekawszych darmowych atrakcji w Pradze.

 Plac Wacława


Kolejnym ważnym placem w Pradze, który warto odwiedzić jest Plac Wacława. Jest nie tylko centrum handlowym, ale także historycznym. Został założony w XIX wieku i nazwany na cześć św. Wacława, patrona Czech. Znajdują się na nim liczne zabytki, takie jak Muzeum Narodowe, Opera Narodowa, liczne kawiarnie, restauracje, sklepy, teatry i kluby nocne.
 
Jednym z najważniejszych elementów Placu Wacława jest pomnik św. Wacława, którego postać wznosi się na koniu. Pomnik ten stanowi ważny punkt orientacyjny dla turystów i jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Pradze.
 
Innym charakterystycznym elementem Placu Wacława jest Katedra św. Wacława, która znajduje się na końcu placu. Warto wybrać się do stojącego przy placu Pałacu Lucerna nie tylko na zakupy w luksusowych sklepach, ale także by zobaczyć odwróconą rzeźbę podwieszoną na suficie, skorzystać z niezatrzymującej się windy oraz wjechać na taras widokowy. Uwaga: nie zawsze jest czynny.

 Národní muzeum


 
Najważniejszym muzeum w Czechach, które warto zobaczyć w Pradze, jest Muzeum Narodowe i główny neorenesansowy gmach z lat 1885-1891 według projektu architekta Josefa Schulza znajdujący się przy pl. Wacława.
 

W kolekcji muzeum znajduje się kilkanaście milionów eksponatów. Najważniejsze zbiory są związane z czeską historią. Wystawy czasowe, które możemy tu zobaczyć to m.in. wystawa prehistoryczna z mamutem, zbiory dotyczące ewolucji, minerałów czy historii Czech aż do czasów II wojny światowej. W głównym gmachu organizowane są też najróżniejsze wystawy czasowe.
 
Tutaj dowiecie się ile kosztuje zwiedzanie głównego gmachu Muzeum Narodowego w Pradze.

 


Wzgórze Petřín i wieża widokowa

Kolejna atrakcja, którą warto zobaczyć w Pradze to wzgórze, które znajduje się na zachodnim brzegu Wełtawy, w pobliżu historycznego centrum miasta. Wzgórze ma wysokość około 130 metrów nad poziomem morza i jest wspaniałym miejscem do odpoczynku i podziwiania widoków na panoramę Pragi.
 
Na szczycie wzgórza znajduje się wieża widokowa będąca miniaturową kopią stojącej w Paryżu Wieży Eiffla (tutaj cennik zwiedzania wieży widokowej w Pradze). Innym popularnym miejscem na Wzgórzu Petřín jest ogrody na jego zboczu, a także kolej linowo-terenowa jadący z dzielnicy Mala Strana na szczyt wzgórza.
 
Warto zwrócić uwagę na Stadion Strahov, znajdujący się tu klasztor, a także pomnik ofiar komunizmu i Mur Głodowy. Wiele atrakcji na wzgórzu jest dostępna za darmo.

 


Mala Strana


 
Jeśli już wspominamy dzielnicy Mała Strona to czas opisać ją nieco szerzej jest to bowiem kolejna atrakcja, którą warto zwiedzić. Do 1748 roku Mala Strana pozostawała odrębnym miastem położonym na lewej stronie Wełtawy.

 
Dzielnica była zawsze kojarzona z klasą i elegancją, a jej historyczna architektura i wspaniałe krajobrazy przyciągają tłumy turystów z całego świata.
 
W Mala Strana można podziwiać wiele zabytków, takich jak barokowe kościoły i pałace, a także liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Warto zwrócić uwagę na położony tu Rynek Małostrański, kościół św. Mikołaja, Pałac Wallensteina czy kościół Matki Boskiej Zwycięskiej. Znajduje się tu też popularna z niewiadomych względów ściana Johna Lennona oraz siedziba czeskiego rządu.

 


Wyszehrad w Pradze

praga atrakcje
 
Wyszehrad w Pradze to wzgórze położone na prawym brzegu Wełtawy w południowej części miasta. Historia Wyszehradu sięga IX wieku, kiedy to zbudowano tu zamek, który miał stanowić obronę przed najazdami. W późniejszych latach Wyszehrad był miejscem panowania wielu królów i cesarzy, a w XIII wieku stał się częścią Pragi.
 
Najważniejszym punktem dawnej twierdzy w Wyszehradzie jest katedra św. Piotra i Pawła, zbudowana w XII wieku. Znajdują się tu także piękne ogrody, w tym słynne ogrody Vrtba oraz miejsce pochówku słynnych Czechów, takich jak kompozytor Bedřich Smetana czy pisarz Karel Čapek.

 
Uwagę warto zwrócić też na rotundę św. Marcina, najstarszy kościół na wzgórzu, który powstał już w XI wieku.

 


Brama Prochowa w Pradze

Brama Prochowa, po czesku Prašná brána, jest kolejnym ciekawym zabytkiem w Pradze. Znajduje się na północnym końcu historycznego centrum miasta, na końcu ulicy Celetná, która prowadzi do Staromiejskiego Rynku.
 
Budowla jest jednym z symboli miasta. Wysoka na 65 metrów konstrukcja pełniła rolę bramy miejskiej i została zbudowana na zlecenie króla Czech, urodzonego w Krakowie, Władysława II Jagiellończyka.
 
Nazwa wieży pochodzi od okresu w którym służyła jako skład prochu. Pod koniec II wojny światowj powieszono tu Niemca nogami do góry i rozpalono pod nim ognisko. Dziś na szczycie wieży znajduje się taras widokowy dostępny do zwiedzania. Tutaj dowiecie się ile kosztuje wstęp do Bramy Prochowej.

 


Klementinum


 
Kolejną urokliwą atrakcją, którą warto zobaczyć w Pradze jest barokowy gmach Clementinum mieszczący się niedaleko Mostu Karola na Starym Mieście. W budynku będącym dawnym kolegium jezuicki mieści się jedna z najpiękniejszych bibliotek świata posiadająca gigantyczne archiwum.
 
Dodatkowo warto zobaczyć tu Wieżę Astronomiczną z widokiem na zabytkową część Pragi, a także Kaplicę Lustrzaną. Tutaj dowiecie się ile kosztuje wstęp do Klementinum w Pradze.

 


Najwęższa ulica Pragi


 
W Pradze są również nietypowe atrakcje. Jedną z nich jest niewielka uliczka znana jako Vinarna Certovka, jedna z najwęższych ulic na świecie.

 
Mierząca zaledwie 50 cm szerokości i 10 m długości uliczka znajduje się w samym sercu zabytkowej dzielnicy Malá Strana.
 
By uniknąć tłoku i problemów z poruszaniem się uliczka wyposażona jest w sygnalizację świetlną. Uliczka powstała po dużym pożarze Pragi w celu oddzielenia budynków i zapobiedzenia przedostawaniu się ognia. Uliczka prowadzi obecnie do niewielkiej restauracji z ciekawym widokiem na Most Karola.

 


Josefov, dawna żydowska dzielnica

 
Kraków ma Kazimierz, a Praga ma Józefów. Dawna żydowska dzielnica miasta znajduje się na prawym brzegu Wełtawy. Wśród atrakcji wymienić można pomnik i miejsce urodzenia Franza Kafki, Synagogę Wysoką, a także Ratusz Żydowski oraz Stary Cmentarz Żydowski. Jest tu w sumie aż kilka synagog. Znajduje się tu też muzeum żydowskie.

 
Polecamy również: