Parlament w Budapeszcie cennik 2024. Ile bilety?

Budynek parlamentu w Budapeszcie to jeden z najsłynniejszych budynków nie tylko w mieście i kraju ale i w całej Europie albo nawet i na świecie. Węgierski parlament jest jednym z największych tego typu budynków na świecie. Ile kosztuje zwiedzanie Parlamentu w Budapeszcie? Ile trzeba zapłacić za bilet? Jaki jest cennik zwiedzania w 2024 roku? Dziś z bliska przyjrzymy się parlamentowi w Budapeszcie, który uznawany jest za jedną z największych atrakcji kraju.

 

Parlament w Budapeszcie został wzniesiony w latach 1885-1904 ale pierwsze posiedzenie parlamentu w nowym gmachu zorganizowano jeszcze w czasie budowy z okazji 100-lecia istnienia państwa węgierskiego w 1886 roku. Budynek parlamentu w Budapeszcie zbudowany jest przede wszystkim w stylu neogotyckim. Gmach zdobią jednak również elementy odwołujące się do baroku czy renesansu.

 

 

Oficjalnie budowa parlamentu w Budapeszcie została ukończona w 1904 roku. Powstał czteropiętrowy budynek mający 96 metrów wysokości, 123 metry szerokości i aż 268 metrów długości. Do budowy parlamentu wykorzystano 40 milionów cegieł, pół miliona kamieni szlachetnych oraz aż 40 kilogramów czystego złota. Powierzchnia parlamentu w Budapeszcie to 18 tysięcy metrów kwadratowych. Gmach jest budynkiem niezwykłym mającym wiele elementów charakterystycznych dla stylu.

 
To właśnie tu przechowywana jest korona świętego Stefana oraz węgierskie insygnia koronacyjne. W parlamencie w Budapeszcie do dziś obraduje węgierskie Zgromadzenie Narodowe. Kiedyś obradowała tu Izba Niższa i Izba Wyższa. Sala tej drugiej przekształcona jest obecnie na salę reprezentacyjną. Budynek dostępny jest do zwiedzania!


Cennik Parlamentu w Budapeszcie?


 
Nie czas na opisywanie historii budowy parlamentu w Budapeszcie czy wymienianie związanych z nim ciekawostek. O tych dowiedzie się podczas zwiedzania gmachu. Najważniejszymi pytaniami, które stawiają sobie turyści jest cennik biletów i koszt zwiedzania parlamentu w Budapeszcie.

 
Cena biletu wstępu na zwiedzanie parlamentu w Budapeszcie od 1 stycznia 2024 to 6000 HUF dla obywateli krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a więc również dla Polaków. Osoby przyjeżdżające z krajów nie należących do EEA muszą liczyć się z ceną biletu na zwiedzanie wynoszącą 12 000 HUF.

 
Czy istnieje zniżka na zwiedzanie parlamentu w Budapeszcie lub bilet ulgowy? Istnieje. Studencka i uczniowska zniżka to 3000 HUF dla obywateli EEA i 6000 HUF dla osób spoza EEA.

 

 

Bilety na zwiedzanie parlamentu w Budapeszcie są dostępne on line. Najlepiej kupić je w internecie wyłącznie na oficjalnej stronie, która umożliwia zakup biletów. Nie korzystajcie z pośredników którzy mogą doliczać sobie prowizje lub sprzedawać fałszywe bilety.
 
Zwiedzanie parlamentu na Węgrzech prowadzone jest w języku angielskim, niemiecki, hiszpańskim, włoskim, francuskim, rosyjskim oraz oczywiście po węgiersku.
 
Godziny zwiedzania parlamentu to od 8:00 do godzin popołudniowych – 16:00 lub 18:00 w zależności od pory roku . Warto jednak zwrócić uwagę na to, że poszczególne godziny zarezerwowane są dla różnych grup językowych więc może się okazać, że odpowiadająca nam godzina będzie w języku którego nie rozumiemy. Przed zwiedzaniem parlamentu i wygraniem konkretnej godziny lepiej sprawdzić jaka dokładnie grupa językowa będzie akurat oprowadzana.

 


Parlament w Budapeszcie – czy warto?

 
Jeżeli przyjechaliście do Budapesztu by poza lizaniem kieliszków z Tokajem i nie wiadomo czego jeszcze w nie wiadomo jakich klubach liznąć trochę kultury i sztuki to odpowiedź na pytanie czy warto zwiedzić parlament w Budapeszcie jest jasna – warto go odwiedzić. Jeśli nie interesujecie się historią braci Madziarów, architekturą, kulturą i sztuką to zwiedzanie można sobie podarować.

 
Wnętrza parlamentu w Budapeszcie są prześliczne i jest to jeden z najładniejszych tego typu obiektów na całym świecie. Samo zwiedzanie obiektu trwa około 30 minut. Nie trudno zgadnąć, że przed wejściem do wnętrza przechodzimy kontrolę bezpieczeństwa. W końcu to jeden z najważniejszych budynków w jednym z najważniejszych miast Europy.

Planując wizytę w węgierskim parlamencie w Budapeszcie, przyda się zapamiętać jedną interesującą ciekawostkę. Choć główna fasada budynku jest zorientowana w stronę Dunaju, to wejście główne znajduje się od przeciwnej strony, dostępne jest z placu Kossuth Lajos Ter. Odkrycie takich szczegółów architektonicznych dodaje dodatkowego uroku zwiedzaniu tego historycznego miejsca.

 

Warto przeczytać również: