Gdzie na spacer w Nowej Hucie? TOP 9 najlepszych miejsc

Gdzie iść na spacer w Nowej Hucie? Czy w Nowej Hucie są miejsca w których można pospacerować i odpocząć? Sprawdzamy kilka mniej lub bardziej ciekawych miejsc w okolicy Nowej Huty w których można popatrzeć na zieleń. Gdzie iść na spacer z dzieckiem?
 

Uwaga: Nową Hutę traktujemy tu jak zwykli mieszkańcy prawdziwego Krakowa czyli nie ograniczamy się do obszaru dzielnicy XVIII
 


Zalew Nowohucki

 
Jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych nie oddalonych zbytnio od centrum Nowej Huty i samego kombinatu metalurgicznego to Zalew Nowohucki. 7 hektarowy akwen utworzony w czynie społecznym w czasach komuny na rzece Dłubni został niedawno wraz z okolicami mocno zrewitalizowany. Przechadzając się alejkami wytyczonymi dookoła zalewu można przejść się aż po Dworek Jana Matejki w Krzesławicach. Nad zalewem istnieje niewielka oferta gastronomiczna, odremontowana tężnia solankowa czy siłownia pod chmurą. Wzdłuż ulicy Bulwarowej wciąż jeszcze można normalnie zaparkować co jest niewątpliwą zaletą tej miejscówki.

 


Zalew Zesławice


 
Zalew w Zesławicach pierwotnie miał być zbiornikiem wody pitnej dla Nowej Huty. Dziś zbiornikiem wody pitnej nie jest, jest za to miejscem na spacer chociaż o walorach, które nie każdemu się spodobają. Spacerowicze okrążają zwykle jeden z dwóch powstałych tu sztucznych zbiorników wodnych. Nie da się ukryć, że infrastruktury w postaci ławek, alejek czy punktów gastronomicznych nie ma tu wcale. W okolicy na szczęście można bez problemu zaparkować. Dodatkową atrakcją nad zalewem jest otwarta w wakacje 2020 roku tężnia solankowa w Nowej Hucie.

 


Planty Mistrzejowickie

 
Planty Mistrzejowickie jak sama nazwa wskazuje znajdują się w dzielnicy Mistrzejowice. To całkiem ciekawie położony park mający powierzchnię blisko 11 hektarów. W parku znajduje się mała scena, boiska, place zabaw. Z Plant Mistrzejowickich można łatwo przejść na szeroką asfaltową alejkę otaczającą stary artyleryjski fort Twierdzy Kraków – fort 48 Batowice.

 


Łąki Nowohuckie

 
Kilka kroków od samego centrum Nowej Huty znajdują się łąki prowadzące aż do samego brzegu Wisły. Obszar łąk to blisko 60 hektarów, które od dawna uznawane są za użytek ekologiczny. Na terenie parku Łąki Nowohuckie rosną unikatowe rośliny, występuje wiele ptaków, motyli czy innych owadów. Łąki wykorzystywane są przez okolicznych mieszkańców jako teren rekreacyjny. W ich okolice dość łatwo przyjechać zarówno komunikacją miejską jak i własnym samochodem. Jest gdzie zaparkować i przejść kawałek na samą łąkę.

 


Kopiec Wandy


 
Kopiec Wandy to kolejne dość spokojne miejsce w Nowej Hucie po którym można spacerować. Wejście na szczyt kopca może być ukoronowaniem dnia. Więcej o samym kopcu i sposobie dojazdu w to miejsce już wcześniej pisaliśmy. Ze wszystkich wymienionych w artykule miejsc tutaj najciężej jest dojechać i najtrudniej zaparkować więc to raczej miejsce dla wybierających komunikację miejską w postaci tramwaju lub na przykład dojeżdżających rowerem.
 


Lotnisko Rakowice Czyżyny


 
Tereny lotniska Rakowice-Czyżyny są sukcesywnie zabudowywane ale wciąż jednak znajduje się tu trochę miejsc, które nadają się na spacer. Na rozległym terenie od strony ul. Bora Komorowskiego można bez problemu urządzić sobie krótkie przejście lub nawet piknik w okolicy fragmentu dawnego pasa startowego. Można stąd również przejść w okolice kolejnego miejsca na naszej liście.

 


Park Lotników Polskich


 
Park Lotników polskich powstał po zdemolowaniu okolic dawnego fortu Pszona Twierdzy Kraków w latach 60. ubiegłego wieku. Dziś asfaltowe alejki wytyczone między Aleją Pokoju i Aleją Jana Pawła II stanowią wspaniałe miejsce dla rekreacji i wypoczynku. W okolicach dość łatwo zaparkować. Podziwiać można fontannę czy pomnik Lotników Polski.

 


Planty Bieńczyckie

 
Planty Bieńczyckie to długi na około 2 kilometry park o sumarycznej powierzchni około 16,8 hektara. Ciągnie się od Kocmyrzowskiej do gen. Leopolda Okulickiego. Wzdółż alejek znajdziemy ławki, place zabaw czy siłownie na wolnym powietrzu.

 


Aleja Róż

 
Na koniec jeszcze jedna propozycja z samego centrum tak zwanej starej Nowej Huty czyli Aleja Róż. Dziś właściwie została tylko aleja, a róż jest już niewiele. Aleja prowadziła od Bulwarowej do Placu Centralnego i była jednym z głównych spacerowych traktów. Kiedyś na alei stał pomnik Lenina. Dziś można stąd przejść na opisywane wyżej Łąki Nowohuckie.

 

Tu przeczytacie o innych dobrych miejscach, które nadają się na spacer w Krakowie.
 
Polecamy również: