Gdzie w Krakowie na spacer z psem lub dzieckiem? TOP 11

Życie w betonowej dżungli może być czasem uciążliwe. Czasem warto skoczyć na łono natury ale nie każdy ma na tyle czasu, by wyjechać poza Kraków. Gdzie w Krakowie można iść na spacer z psem lub dzieckiem? Gdzie spacerować w Krakowie? Które parki w Krakowie są najładniejsze? Sprawdźmy to. Oto ciekawe zielone miejsca w Krakowie. Te miejsca nadają się na spacer zarówno w zimie jak i w lecie!

 


Błonia


 
Błonia w Krakowie to miejsce wyjątkowe. Teoretycznie według przepisów to park ale w rzeczywistości to gigantyczna łąka położona zaledwie kilka minut jazdy od samego centrum Krakowa. Błonia mają powierzchnię 48 hektarów co sprawia że są idealnym miejscem na chwilę prywatności w czasie opalania czy na powolny spacer. Uwaga – nie ma tu zbyt dużo cienia więc warto zabrać ze sobą parasol lub nakrycie głowy w gorące dni. Najlepszym miejscem na spacer jest asfaltowa alejka wzdłuż al. 3 Maja. Przy Błoniach wciąż jeszcze da się w miarę po ludzku zaparkować ale nie wiadomo jak długo potrwa jeszcze ten stan rzeczy. Tu przeczytacie więcej o Błoniach w Krakowie.

 


Park Jordana


 
Zaraz obok Błoń znajduje się jeden z najsłynniejszych parków w Krakowie, a może i w całej Polsce. Park im. Henryka Jordana od samego początku był unikalnym projektem mającym na celu wpłynąć na rozwój polskiej młodzieży. Dziś to miejsce spotkań i spacerów oraz park w którym znajduje się bardzo wiele infrastruktury sportowej – boiska czy siłownie pod gołym niebem. Wybierając się na wspomniane wyżej Błonia można bez problemu odhaczyć również wizytę w Parku Jordana. Warto.

 


Wały Rudawy


 
Pozostając mniej więcej w tej samej okolicy centrum Krakowa na spacer warto przejść się wałami Rudawy. Można wybrać zarówno spacer wałami Rudawy w okolicach Woli Justowskiej gdzie jest nieco bardziej dziko, a infrastruktura jest gorsza, albo wybrać się w drugą stronę ku ujściu Wisły skąd można przejść piechotą na przykład na Kopiec Kościuszki. Wały Rudawy najładniej wyglądają o poranku w ciepłe dni. Tutaj przeczytacie więcej o Rudawie w Krakowie.
 

 


Planty


 
Czy Planty otaczają Stare Miasto w Krakowie? Jeszcze jak! Oczywiście, że otaczają. Oto chyba najlepsze miejsce do spacerowania w Krakowie – Planty wokół Starego Miasta to park o powierzchni 21 hektarów i długości aż 4 kilometrów. Przechadzając się wokół centrum Krakowa zobaczyć można słynne pomniki takie jak pomnik Artura Grottgera czy Jagiełły i Jadwigi, zobaczyć Barbakan i Bramę Floriańską albo usiąść niedaleko ławki Banacha. Uwaga na bezdomnych którzy lubią tu koczować!

 


Park Bednarskiego


 
Park Bednarskiego to jeden z bardziej zapuszczonych parków w Krakowie ale dzięki niezwykłej lokalizacji jest prawdziwą perełką o której istnieniu wciąż nie zdają sobie sprawy wszyscy Krakowianie. Park na Podgórzu jest jednym z najstarszych parków w Krakowie – otwarto go 19 lipca 1896 roku z inicjatywy Wojciecha Bednarskiego. Park ma około 1 hektarów powierzchni i położony jest na wzgórzu. Warto przejść się zwłaszcza po starszej części parku, a obok niego przyglądnąć się można pięknej secesyjnej i modernistycznej zabudowie willowej. Niedaleko parku znajdują się popularne kolorowe schody na Podgórzu.

 


 


Kopiec Krakusa


 
Pozostając na Podgórzu polecamy jeszcze jedno miejsce na spacer. Idealnym miejscem na pieszą wycieczkę jest szczyt dzikiego Kopca Krakusa, a jeszcze wcześniej przed ulicą stanowiącą barierę rozcinającą Podgórze można podejść z Parku Bednarskiego na Wzgórze Lasoty gdzie znajduje się najmniejszy kościół w Krakowie – romańsko-gotycki kościół św. Benedykta. Niestety raczej nie uda Wam się go zwiedzić bowiem otwierany jest tylko kilka razy w roku.

 


Zalew Nowohucki


 
Jeśli też uważacie że Nowa Huta to nie Kraków to mamy propozycję na atrakcję w okolicy Krakowa – w Nowej Hucie za komuny wzniesiono nie tylko osiedla dla robotników kombinatu ale również miejsca w których lud pracujący mógł wypoczywać. Jednym z nich był Zalew Nowohucki. Od pewnego czasu trwa rewitalizacja terenów wokół zalewu – jest tu gdzie przejść się, a ostatnio powstała nawet tężnia solankowa w Nowej Hucie. Woda od al. Solidarności wciąż śmierdzi więc lepiej unikać tej części zalewu. Obok znajduje się również Dworek Jana Matejki.

 


Zalew Bagry


 
Na terenie Płaszowa w Krakowie w dzielnicy Podgórze również znajdziemy dość zrewitalizowane miejsce idealnie nadające się do aktywnego wypoczynku lub na spacer z psem lub dzieckiem. Zalew Bagry to teren po zalanej żwirowni. Zalew jest spory – ma około 32 hektarów powierzchni i jest tu co robić – jest tu kąpielisko i plaża, a także wypożyczania sprzętu wodnego więc nikt nie będzie się nudzić.

 


Park Dębnicki


 
Dębniki to dzielnica Krakowa bliska sercu Jana Pawła II. Na Dębnikach można przespacerować się wzdłuż Wisły ale można też iść do parku. Park Dębnicki to jeden z ładniejszych i mniej znanych parków położonych niedaleko brzegu Wisły. Atrakcją poza samym byciem parkiem jest położony tu Pałac Lasockich z 1880 roku. Sam park ma prawie 5 hektarów powierzchni.

 


Las Wolski


 
Gdzie na spacer do lasu w Krakowie? Oczywiście do Lasu Wolskiego. Las lub jak kto woli Lasek Wolski to najsłynniejszy las w Krakowie mający powierzchnię aż 420 hektarów. W lesie znajduje się znane zoo w Krakowie, najwyższy kopiec w Polsce – Kopiec Piłsudskiego oraz takie trakcje jak nazistowski Zamek w Przegorzałach. Uwaga na horrendalnie drogi parking!

 


Park Lotników Polskich


 
By stworzyć park położony w połowie drogi z Krakowa do Nowej Huty zniszczono zabytkowy fort z czasów przed I wojny światowej. Park Lotników Polskich nazywany przez niektórych Parkiem AWU-u pojawił się gdy wytyczenie drogi do Nowej Huty było koniecznością nie tylko infrastrukturalną ale i propagandową. Na miejscu w którym stał fort Pszorna pojawiła się droga oraz park początkowo zwany Parkiem Kultury i Wypoczynku. Powierzchnia parku otwartego w 1966 roku to około 60 hektarów ale mówiąc szczerze nie należy od do najpiękniejszych parków w Krakowie, gdy odwiedziliśmy go latem 2020 roku to nie było tu nawet wody w fontannie od strony al. Jana Pawła II. Atrakcją jest za to położone w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego i Pomnik Lotników Polskich.

 
Polecamy również: